W wyniku zderzenia z górą lodową Titanic zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu w kwietniu 1912 r. Jego wrak odkryto ponad pół wieku później we wrześniu 1985 r. około 650 km od wybrzeży Nowej Fundlandii na głębokości niemal 4 tys. metrów. Od tamtego czasu szczątki legendarnego liniowca miało okazję zobaczyć na własne oczy około 250 osób – mniej niż znalazło się w kosmosie.

Reklama

Wakacje we wraku Titanica

To właśnie dlatego podwodne wyprawy organizowane przez OceanGate Expeditions są tak wyjątkowym podróżniczym doświadczeniem. Firma za cenę, bagatela, 250 tys. dolarów może zabrać rządnych wrażeń odkrywców na dno Atlantyku na pokładzie batyskafu o nazwie Titan, by podczas 10-dniowej misji oceanicznej kilkukrotnie dotrzeć do wraku zatopionego Titanica.

Zgodnie z informacjami na stronie OceanGate Expeditions wyprawa składa się z dwóch dni szkolenia oraz ośmiu dni spędzonych na oceanie. Jeśli z kolei warunki pogodowe będą sprzyjać, harmonogram ekspedycji pozwala nawet na pięć 10-godzinnych wycieczek na dno Atlantyku w towarzystwie profesjonalnego pilota oraz badacza szczątków legendarnego statku. Wyprawa nie ma jednak wyłącznie celów rozrywkowych.

Przygoda życia i pomoc w badaniach naukowych

Dzięki licznym zewnętrznym kamerom oraz urządzeniom rejestrującym cała załoga Titana będzie miała okazję uczestniczyć w procesie zbierania kolejnych danych na temat wraku Titanica. Według obecnej wiedzy naukowców statek w wyniku działania soli oraz bakterii powodujących korozję stali może całkowicie rozpuścić się w wodzie do 2037 r.

– Uhonorowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar tragicznego zatonięcia Titanica jest integralną częścią naszych wysiłków na rzecz zbadania i udokumentowania miejsca spoczynku wraku. Mamy na uwadze lekcje wyciągnięte z tej tragedii i czekamy na to, czego Titanic nauczy nas w ciągu następnych 110 lat – mówił Stockton Rush, prezes OceanGate Expeditions.

Jak dotąd firma zorganizowała inauguracyjną ekspedycję do wraku Titanica latem 2021 r. Start drugiej edycji wypraw zaplanowany jest natomiast na 15 czerwca 2022 r. Liczba miejsc na pokładzie jest naturalnie ograniczona.