Najlepsze linie lotnicze na świecie 2022

Nagrody przyznawane w ramach World Airline Awards - rankingu organizowanego przez serwis Skytrax - powszechnie uznawane są za „Oscary branży lotniczej”. Historia konkursu sięga 1999 r., a jego zwycięzcy do dziś wyłaniani są za pośrednictwem całkowicie niezależnych i bezstronnych ankiet konsumenckich.

Reklama

W edycji World Airline Awards 2022 pod uwagę wzięto 350 przewoźników z całego świata, ale to Qatar Airways już po raz siódmy w historii uzyskał pierwszą pozycję i tytuł najlepszej linii lotniczej świata.

– Nagroda ta jest ogromnym wyrazem uznania dla wysokich standardów Qatar Airways oraz ciężkiej pracy i poświęcenia każdego członka personelu linii. Qatar Airways były największym przewoźnikiem, który konsekwentnie realizował loty podczas pandemii COVID-19, a jego sieć destynacji nigdy nie spadła poniżej 30 miejsc docelowych. Ta determinacja została wyraźnie doceniona przez klientów – tłumaczył werdykt Edward Plaisted, dyrektor zarządzający Skytrax.

Na drugiej pozycji konkursu World Airline Awards 2022 uplasowały się natomiast Singapore Airlines, a podium domknęły Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W pierwszej piątce znalazły się także japońskie ANA All Nippon Airways oraz australijskie Qantas Airways.

Polskie Linie Lotnicze LOT na szarym końcu zestawienia World Airline Awards

Wśród europejskich przewoźników najwyższe, ósme miejsce zajęły linie Air France, a jedynym operatorem ze Starego Kontynentu, który także znalazł się w pierwszej dziesiątce, jest szwajcarski przewoźnik Swiss Int’l Air Lines.

Bardzo dużym rozczarowaniem może być natomiast tegoroczna lokata PLL LOT. Polski przewoźnik spadł o pięć pozycji w stosunku do ubiegłego roku i uplasował się na 73. miejscu World Airline Awards 2022. W zestawieniu wyprzedzili go m.in. operatorzy tanich lotów tacy jak AirAsia (27. miejsce), Ryanair (40. miejsce) czy EasyJet (55. miejsce).

Poniżej prezentujemy pierwszą dwudziestkę najlepszych linii lotniczych świata w 2022 r. Pełne zestawienie dostępne jest na stronie Skytrax.

20 najlepszych linii lotniczych świata 2022

 1. Qatar Airways
 2. Singapore Airlines
 3. Emirates
 4. ANA All Nippon Airways
 5. Qantas Airways
 6. Japan Airlines
 7. Turkish Airlines
 8. Air France
 9. Korean Air
  Swiss Int’l Air Lines

 10. British Airways
 11. Etihad Airways
 12. China Southern
 13. Hainan Airlines
 14. Lufthansa
 15. Cathay Pacific
 16. KLM
 17. EVA Air
 18. Virgin Atlantic
 19. Vistara