Najlepsza pizza na świecie? Nie tylko we Włoszech

Twórcy prestiżowego rankingu „50 Top Pizza” po raz kolejny zwiedzili cały świat w poszukiwaniu pizzerii, które najlepiej oddają ducha włoskiego „how-know”. Tym razem jednak pierwsze miejsce przedstawiono w formie ex aequo i zajęły je lokale na dwóch krańcach świata!

Reklama

Na tytuł najlepszej pizzerii na świecie zasłużyły aż dwa lokale. Pierwszy to "Masanielli Francesco Martucci" mieszczący się we włoskim Caserta.

Drugi natomiast to znajdujący się w Nowym Jorku  "Una Pizza Napoletana" Anthony'ego Mangieriego, który co prawda ma w swoich zasobach przede wszystkim pizzę neapolitańską, ale podaje ją na delikatnie grubszym cieście. 

To dosyć zaskakujące zestawienie, biorąc pod uwagę konflikt na temat pizzy, który od lat figuruje na tle relacji włosko-amerykańskich.

Pizza amerykańska kontra pizza włoska

Chodzi oczywiście o spór wywołany powstaniem tzw. pizzy amerykańskiej, której puchate ciasto niewiele ma wspólnego z tym cienkim i chrupiącym, typowym dla kuchni włoskiej.

Włosi do dziś nie mogą pogodzić się z tym, że amerykański wyrób może w jakimkolwiek stopniu nazywać się „pizzą”. Skąd więc pomysł na to, aby w jednym rankingu wyróżnić dwie, tak różne koncepcje?

- Nasz przewodnik po najlepszych pizzeriach obejmuje wiele różnych stylów pizzy, mimo że najbardziej popularny jest styl neapolitański. Jesteśmy zatem usatysfakcjonowani tym, że nasza podróż dookoła świata zaowocowała tak odmiennymi, a jednak równie satysfakcjonującymi doznaniami kulinarnymi – wyjaśniają w oświadczeniu prasowym twórcy rankingu „50 Top Pizza”.

A zatem autorzy rankingu podjęli odważne kroki, próbując docenić na równi dwa różne style przygotowywania pizzy. Jakie jeszcze pizzerie znalazły się w pierwszej dwudziestce rankingu „50 Top Pizza”?

 

Najlepsze pizza na świecie 2022 – nowy ranking „50 Top Pizza”

Poniżej prezentujemy pierwszą dwudziestkę nowego rankingu „50 Top Pizza” wraz z nazwą państwa, w których się znajduje się dana pizzeria. 

1. I Masanielli – Francesco Martucci – Caserta / Włochy i Una Pizza Napoletana – Nowy Jork, USA

2. Peppe Pizzeria – Paryż, Francja

3. 50 Kalò – Neapol, Włochy

4. 10 Diego Vitagliano Pizzeria – Neapol, Włochy

5. I Tigli – San Bonifacio, Włochy

6. Francesco i Salvatore Salvo – Neapol, Włochy

7. Seu Pizza Illuminati – Rzym, Włochy

8. La Notizia 94 – Neapol, Włochy

9. Tony's Pizza Napoletana – San Francisco, USA

10. Ribalta NYC – Nowy Jork, USA

11. Fratelli Figurato – Madryt, Hiszpania

12. 48h Pizza e Gnocchi Bar – Melbourne, Australia

13. Bottega – Pekin, Chiny

14. 50 Kalò Londyn – Londyn, Anglia

15. Pizza Bar 38 – Tokio, Japonia

16. 180g Pizzeria Romana – Rzym, Włochy

17. Suche Mediolan – Mediolan, Włochy

18. Cambia-Menti di Ciccio Vitiello – Caserta, Włochy

19. Bæst – Kopenhaga, Dania

10. Sartoria Panatieri – Barcelona, ​​Hiszpania