Wrocław i najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Europie

Brytyjski magazyn „Daily Mail” jak co tydzień opublikował podróżniczy felieton, w którym Neil Simpson przygląda się najciekawszym i często niedocenianym punktom na mapie świata. Według autora jednym z takich miejsc jest  Wrocław, zwłaszcza jeśli chodzi o zimowe podróże. Dlaczego? Ponieważ ma szansę na zdobycie tytułu najpiękniejszego jarmarku bożonarodzeniowego w całej Europie

Reklama

- Struny bajkowych świateł rozciągają się na całej scenie i wzdłuż sąsiednich ulic z różnokolorowymi kleksami pochodzącymi z nowoczesnych rzeźb i gigantycznych, lśniących choinek. Trudno nie zachwycić się pachnącymi jodłami, które stoją między setkami miniodtworzeń alpejskich domków sprzedających prezenty i smakołyki – pisze Neil Simpson dla „Daily Mail”.

Trudno opisać lepiej piękno wrocławskiego rynku w czasie jarmarku bożonarodzeniowego. Ktokolwiek był, ten wie, że choć Wrocław od lat uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, to właśnie zimą jego klimatyczne uliczki i romantyczne alejki stają się prawdziwą, śnieżną krainą, która bezbłędnie wprowadza w zapachy i kolory Bożego Narodzenia.

 

Wrocław: Pierniki, grzańce i lokalne produkty na jarmarku bożonarodzeniowym 

- Rynek we Wrocławiu jest naprawdę przyjazny rodzinie, z bajkowym zagajnikiem, gdzie wyświetlacze opowiadają historię Czerwonego Kapturka, Królewny Śnieżki i innych baśniowych postaci. Na małej scenie odbywają się koncerty bożonarodzeniowe, a wśród tłumu paradują kolędnicy z dzwoneczkami na saniach - zauważa Neil Simspon.

Co ciekawe, choć z atrakcjami zwykle bywa tak, że co roku pojawia się coś nowego, a coś starego znika, we Wrocławiu jest zupełnie inaczej.

Jarmark bożonarodzeniowy w każdym sezonie oferuje odwiedzającym nowe doznania, ale nie rezygnuje z tych starszych. Łączy poniekąd przeszłość z teraźniejszością, stając się prawdziwą kolebką polskości. 

- Misternie rzeźbione drewniane prezenty są w Polsce popularne i najlepiej kupić je na jarmarku. Zabawki, podstawki, ozdoby choinkowe i wszystko inne, czego dusza zapranie. Warte uwagi są także produkowane lokalnie wełniane szaliki, czapki i swetry, podobnie jak biżuteria z bursztynu, a pierścionki i naszyjniki można kupić za jedyne 12 funtów – pisze Neil Simpson, zwracając uwagę na to, że Wrocław jest dla Brytyjczyków bardzo przystępnym cenowo miejscem.

I rzeczywiście, jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu słynie z ogromnej liczby kramów w stylu alpejskich domków, na których lokalni producenci rozstawiają różnego rodzaju wyroby.

Największą popularnością cieszą się jednak domowe pierniczki w kształcie kamieniczek, jabłka w karmelu, złociste miody z różnymi dodatkami oraz nietypowe grzańce. Dlaczego nietypowe?

Ponieważ zwykle, nawet gdy robimy je samodzielnie w domu, decydujemy się na wino czerwone lub białe – to wszystko. Wrocławskie grzańce jednak nie czują żadnego ograniczenia w wielości najróżniejszych smaków – od śliwki, przez wiśnię, malinę, aż po jagodę. Co więcej, podaje się go w kubeczkach w kształcie mikołajowej skarpety! 

 

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2022 – kiedy startuje?

W tym roku wrocławski jarmark bożonarodzeniowy zostanie zorganizowany już po raz 13. Jak czytamy w programie, start wydarzenia zaplanowany jest na 18 listopada 2022 roku, natomiast oficjalne oświetlenie choinki nastąpi 2 grudnia 2022 roku o godzinie 17:00.

Niestety, ze względu na bezpieczeństwo gości, w tym roku zrezygnowano z koncertów i parady świątecznej. Mimo to uważamy, że to doskonałe miejsce na świąteczny „city break” i wcale nie dziwi nas to, że Brytyjczycy zakochali się w nim od pierwszego wejrzenia!