Morze Filipińskie: Najgłębiej położony wrak w historii

Zapomniana już historia „Sammy B” dziś ponownie niesie się echem po całym świecie. Zaginiony w 1944 roku statek powraca jako najgłębiej położony wrak w historii.

Reklama

Viktor Vascovo - założyciel Caladan Oceanic - wraz ze specjalistą od sonarów – Jeremiem Mortizetem – zlokalizowali na Morzu Filipińskim wrak spoczywający na głębokości 6895 m, czyli o 426 m głębiej niż USS Johnson, który do tej pory uważany był za najgłębiej osadzony wrak, jaki kiedykolwiek odkryto.

Caladan Oceanic Caladan Oceanic

Po licznych analizach wykazano, że prawdopodobnie jest to niszczyciel Marynarki Wojennej USA - USS Samuel B. Roberts, powszechnie znany jako „Sammy B” - który zatonął w 1994 roku.

Caladan Oceanic Caladan Oceanic

 

Wrak "Sammy B" odnaleziony po 80. latach

Według danych historycznych "Sammy B" w 1944 roku został zaatakowany przez trzy wrogie pancerniki. 

UUS Samuel B. Roberts / Wikipedia UUS Samuel B. Roberts / Wikipedia

Z 224 załogi "Sammy B" zostało uratowanych jedynie 120 osób, w tym kapitan statku Robert W. Statek odnaleziono rozbity na dwie części, które były oddalone od siebie o około 10 m.

W latach 40. XX wieku „Sammy B” był częścią niewielkiej siły amerykańskich okrętów wojennych, które walczyły ze znacznie potężniejszą flotą japońską w bitwie pod Samarem.

Co więcej, uważa się go za część floty, która była głównym katalizatorem amerykańskiego zwycięstwa w bitwie w zatoce Leyte, która jest powszechnie uważana za największą bitwę morską w historii.

- W tych trudnych czasach powinniśmy pamiętać o tych, którzy poświęcili tak wiele w jeszcze trudniejszych czasach, aby zapewnić nam wolność. Zawsze podziwiałem niezwykłą odwagę żołnierzy walczących w tej bitwie. Mimo ogromnych przeciwności, wywalczyli dla nas zwycięstwo - – powiedział Viktor Vescovo w oświadczeniu.

Pomimo niedokładnych danych historycznych, zespół był w stanie zlokalizować wrak, dzięki połączeniu wyczerpujących badań i serii sześciu nurkowań głębinowych. Poszukiwania obejmowały użycie specjalnego sonaru bocznego, który jest w stanie działać na głębokości do ponad 10 tysięcy metrów.