Naukowcy z Tureckiej Fundacji ds. Badań Morskich (TUDAV) alarmują, że wojna w Ukrainie prawdopodobnie przyczynia się do zwiększonej liczby zgonów wśród czarnomorskich delfinów. Od początku rosyjskiej inwazji naukowcy pracujący dla organizacji znaleźli przeszło osiemdziesiąt martwych zwierząt tego gatunku na tureckim wybrzeżu, co ich zdaniem jest ja na tę porę roku „nadzwyczajnym wzrostem”.

Reklama

Pośrednie ofiary wojny w Ukrainie – czarnomorskie delfiny

Z obserwacji TUDAV wynika, że około połowa znalezionych delfinów zginęła wskutek uduszenia po wplątaniu w sieci rybackie. Powód śmierci pozostałych jest jednak w tej chwili nieznany, jako że na ciałach zwierząt nie widnieją ani ślady sieci, ani rany postrzałowe. Możliwym scenariuszem są jednak obrażenia pośrednio powodowane przez hałas.

– Nie mamy dowodów na to, jakie zniszczenia w Morzu Czarnym mogą spowodować sonary o niskich częstotliwościach, ponieważ nigdy nie widzieliśmy w tym rejonie tylu statków wojskowych i nie doświadczaliśmy takiego natężenia hałasu przez tak długi okres, ale obrażenia akustyczne [wywołane u delfinów] mogą być możliwym scenariuszem – stwierdził w oświadczeniu dr Bayram Öztürk, przewodniczący TUDAV.

Zdaniem badacza to właśnie sonary wykorzystywane przez marynarkę wojenną do wykrywania wrogich okrętów podwodnych mogą zagrażać życiu delfinów, które również używają echolokacji do poruszania się po głębinach morskich. I o ile same dźwięki urządzeń z okrętów niekoniecznie muszą być bezpośrednią przyczyną zgonów zwierząt, o tyle samo natężenie i częstotliwość hałasu i może zmuszać delfiny do ucieczki na nieznane im terytoria, gdzie przez przypadek wplątują się w rybackie sieci.

Teorię tę potwierdza w rozmowie z „The Guardian” również Dimitar Popow z organizacji Zielone Bałkany, zajmującej się konserwacją przyrody w Bułgarii. Fundacja również dostrzegła podobny trend wśród morświnów zamieszkujących tamtejsze wody przybrzeżne.

Przedstawiciele obu organizacji dodatkowo zwracają uwagę na to, że brak dostępu do informacji o natężeniu działań wojennych uniemożliwia naukowcom stwierdzenie, które jeszcze gatunki morskich organizmów mogą być zagrożone.