31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w liczbach

Według danych udostępnionych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w tegorocznej, 31. edycji akcji udział wzięło około 120 tys. wolontariuszy i wolontariuszek w łącznie 1653 sztabach. Dokładnie 87 z nich znajdowało się poza granicami Polski w 25 państwach na czterech kontynentach.

Reklama

Po raz pierwszy w historii sztab WOŚP pojawił się m.in. w Rzymie, ale kwestowano również na Bali, w Melbourne, a także na Spitsbergenie.

Największym ze sztabów okazał się jednak ten zlokalizowany w Gdyni – kwestowało w nim łącznie 904 wolontariuszy i wolontariuszek. Na podium znalazły się też Tarnów (900 wolontariuszy i wolontariuszek) oraz Piotrków Trybunalski (879 wolontariuszy i wolontariuszek).

Najmniejszy sztab podczas 31. Finału WOŚP znajdował się natomiast we włoskim mieście Pomezia – kwestowała tam… jedna wolontariuszka. Dwie osoby zbierały pieniądze z kolei w Skrwilnie, a po trzy – w Gietrzwałdzie i Starych Babicach.

Przed finałem wydrukowano też  37 mln 324 tys. 800 serduszek.

– To nasze święto! 1653 sztaby, to jest coś pięknego, tak niebywałego. Jesteśmy pod każdą szerokością geograficzną, ten nasz duch polski, ten nasz uśmiech, ta radość, której na co dzień nieraz nam brakuje. Ona będzie z nami przez cały czas – mówił Jurek Owsiak podczas rozpoczęcia 31. Finału WOŚP.

WOŚP 2023: ile zebrała orkiestra?

Sztab WOŚP w poniedziałek 30 stycznia tuż po północy poinformował, że praca wolontariuszy i wolontariuszek przełożyła się na zebraną kwotę w wysokości 154 mln 606 tys. 764 zł (w zeszłym roku było to 136 282 325 złotych). Wciąż jednak pieniądze można wpłacać na wirtualne zbiórki (do 23:59 w poniedziałek 30 stycznia) i aukcje. Te ostatnie potrwają nawet do 12 lutego.

Obecnie liderem pod względem wysokości kwoty z pojedynczej aukcji jest „Magiczny weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską”. Jak dotąd najbardziej znanej power couple polskiego biznesu udało się zebrać ponad 294 tys. zł, a licytacja potrwa jeszcze cztery dni!

Na podium znajduje się też rakieta Igi Świątek oraz zaproszenie na turniej Roland Garros 2023 (260 tys. zł), a także spacer i obiad w Gdańsku w towarzystwie Donalda Tuska (151,1 tys. zł).

Hasłem 31. Finału WOŚP jest „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich — małych dużych”, a cel to wyposażenie laboratoriów w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, które mogą doprowadzić do sepsy.