Ile Jurek Owsiak zarabia na WOŚP?

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami, ale w mediach społecznościowych jak co roku pojawiły się dziesiątki pytań o to, ile na swojej działalności zarabia szef fundacji Jurek Owsiak. Część komentujących w domyśle zarzuca mu sprzeniewierzanie środków ze zbiórek, ale sam zainteresowany wielokrotnie publicznie odnosił się do tej kwestii.

Reklama

W styczniu 2019 r. wydał na ten temat długie oświadczenie na swoim Facebooku, w którym dokładnie analizował strukturę swoich zarobków.

– Ja, Jurek Owsiak, od 6 lat pracuję w firmie Złoty Melon, która jest jednoosobową spółką należącą tylko i wyłącznie do Fundacji WOŚP i która ma na celu pozyskiwanie pieniędzy dla Fundacji poprzez prowadzenie wszelkich działań gospodarczych z nią związanych. Jestem prezesem zarządu tej spółki i moje wynagrodzenie „na rękę” wynosi ok. 10 tys. złotych – czytamy we wpisie Owsiaka.

 

Szef WOŚP zaznaczył jednocześnie, że nikt z pięcioosobowego zarządu fundacji nie otrzymał „ani złotówki” z tytułu pełnienia swojej funkcji, mimo że jest to dość powszechna praktyka w innych organizacjach.

– Tym samym po raz kolejny informuję, że ja, Jurek Owsiak, nie pobieram żadnego wynagrodzenia z Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będąc szefem firmy Złoty Melon na swoją pensję muszę sam zarobić, czyli wygenerować te pieniądze z działania i zysku firmy – dodał Owsiak.

Te same informacje znajdują się zresztą na stronie internetowej WOŚP, choć organizacja wspomina również, że Owsiak ma do swojej dyspozycji samochód i telefon służbowy. Fundacja deklaruje jednocześnie, że wszelkie zmiany w tej kwestii zostaną zakomunikowane publicznie.

Ponadto WOŚP do 8 marca każdego roku rozlicza się z każdego finału i podaje do wiadomości publicznej stosowne dokumenty. Przedstawia też sprawozdania finansowe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę 29 stycznia 2023 r. Fundacji udało się zebrać 154 mln 606 tys. 764 zł, a na jej koncie w chwili powstawania tego tekstu znajduje się ponad 42,4 mln zł.

Miniony finał odbył się pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”.