Rolls-Royce odbuduje szpital w Ukrainie

Rolls-Royce Power Systems AG wspomoże odbudowę kliniki ambulatoryjnej w miejscowości Huhra w obwodzie sumskim, poinformowało ukraińskie Ministerstwo Zdrowia na Facebooku. Przychodnia została zniszczona w wyniku bezpośredniego rosyjskiego ataku bombowego w marcu.

Reklama

– Światowej sławy firma Rolls-Royce odbuduje placówkę medyczną w Huhrze. Część środków na odnowienie ukraińskiego szpitala ambulatoryjnego bezpośrednio pozyskali pracownicy Rolls-Royce. Firma zamierza dołożyć jeszcze więcej środków – przekazał z kolei Dmytro Żywycki, szef władz obwodowych regionu Sumy.

Koszt odbudowy szpitala ma wynieść 13 mln hrywien – około 2 mln złotych.

– Odnowa kliniki ambulatoryjnej nastąpi w możliwie najkrótszym czasie, aby jak najszybciej zapewnić lokalnej ludności niezbędną pomoc medyczną. Spodziewamy się, że odrestaurowana placówka medyczna otworzy swoje drzwi za sześć miesięcy – dodał resort zdrowia w swoim komunikacie.

Aktualnie szacuje się, że w wyniku rosyjskiej inwazji zniszczonych zostało około 800 placówek medycznych na terenie całej Ukrainy. Odbudowa kliniki w Huhrze to natomiast pierwszy tego typu projekt, w który zaangażowana jest duża prywatna firma.

Wojna w Ukrainie - odbudowa zniszczonego kraju

Jak z kolei dodaje portal hromadzke.ua, w kwietniu rząd ukraiński przeznaczył miliard hywien z funduszu rezerwowego na odbudowę wyzwolonych obszarów Ukrainy. 250 milionów zostało skierowane bezpośrednio do obwodu sumskiego na przywrócenie zniszczonej przez siły rosyjskie infrastruktury.

Na początku lipca podczas konferencji Ukraine Recovery w Lugano delegacja ukraińska przedstawiła natomiast plan odbudowy kraju po zakończeniu wojny z Rosją. Według autorów projektu koszty odbudowy mogą wynieść nawet 750 mld dolarów.

Prezydent Wołodymyr Zełenski dodał podczas konferencji, że przywrócenie Ukrainy do stanu sprzed inwazji nie jest „lokalnym projektem, ale wspólnym zadaniem całego demokratycznego i cywilizowanego świata”.