Jak można pomóc Ukrainie? 

Rząd polski przygotowuje plan pomocy uchodźcom, szczególnie na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia. Tymczasem wielu z nas pyta po ludzku: „Jak można pomóc Ukrainie?”.

Reklama

Leki i pomoc medyczna, finansowe i psychologiczne wsparcie dla dzieci i ich rodzin czy wspieranie wolnych ukraińskich mediów – to wszystko możemy zrobić już dzisiaj, nawet jeśli nie mieszkamy blisko granicy z Ukrainą, przez którą z pewnością w najbliższym czasie przechodzić będą masowo ludzie uciekający przed wojną.

Jeśli zatem chcemy wesprzeć finansowo Ukraińców, możemy zrobić to przez wiele organizacji charytatywnych działających na obszarze naszego kraju. Oto lista fundacji i organizacji społecznych, które już wspierają Ukrainę:

Solidarni z Ukrainą

United Help Ukraine

Powyższe organizacje i ich zbiórki dotyczą głównie pomocy medycznej. Pomoc psychologiczną dla dzieci zapewniają natomiast m.in. VOICES

Podobną akcję prowadzi również PAH

Specjalną zbiórkę na rzecz wsparcia dla Ukrainy prowadzi również Fundacja Się Pomaga.

Zbiórkę na pomoc Ukrainie prowadzi również organizacja UNICEF, CARITAS, a także Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które prosi o wsparcie pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci. Pierwsze pakiety pomocy humanitarnej oraz wsparcie psychologiczne dotarły już do ludzi na obszarach dotkniętych ostrzałem. 

Tymczasem wspólnota Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej informuje na swoich mediach społecznościowych, że przygotowuje miejsca w swoich domach na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Wiele osób, inspirując się słowami siostry, już pyta, gdzie może zgłosić gotowość przyjęcia uchodźców do swojego domu. 

 

 

Pray for Ukraine / Well.pl Pray for Ukraine / Well.pl

Oprócz wsparcia finansowego, możesz zaangażować się w inny sposób, wspierać Ukraińców mieszkających obok nas, w naszym kraju, a także brać udział w różnego rodzaju protestach i manifestacjach. Nawet jeśli nie możesz dotrzeć na nie osobiście, wykorzystaj swoje media społecznościowe do tego, by mówić głośno i wyraźnie #standwithukraine, #prayforukraine... 

Najświeższe informacje na ten temat znajdziecie na stronach: Związku Ukraińców w Polsce oraz Ukraiński Dom.