Gdy jest się mieszkańcem jednego z najbardziej pożądanych wakacyjnych kierunków, trudno o miejsca w których wypoczynku nie zakłóciłyby tłumy turystów z innych części świata. Włosi mają jednak swoje ulubione mniej znane regiony i odwiedzają je chętnie w czasie wakacji. Oto one.

Reklama

Włoskie wakacje: Santa Maria di Castellabate, Kampania

Santa Maria di Castellabate, fot. Shutterstock Santa Maria di Castellabate, fot. Shutterstock

To właśnie tu mieszkańcy Neapolu każdego lata uciekają przed miejskim skwarem. W okolicy znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż we Włoszech, które rokrocznie od 2003 r. otrzymują tzw. Niebieską Flagę – certyfikat dla najczystszych i najbardziej przyjaznych środowisku miejsc na świecie.

Niedaleko od miasteczka rozciąga się też drugi co do wielkości park narodowy w kraju – Cilento. Na jego terenie znajdują się m.in. pozostałości po starożytnych greckich miastach oraz niezwykłe bogactwo flory i fauny. W Santa Maria di Castellabate trudno natomiast spotkać osoby posługujące się innym językiem niż włoski. I to olbrzymia zaleta.

Włoskie wakacje: Castiglione della Pescaia, Toskania

Castiglione della Pescaia, fot. Shutterstock Castiglione della Pescaia, fot. Shutterstock

Nawet w turystycznej do szpiku Toskanii istnieją miejsca, o których zagraniczni odwiedzający raczej nie słyszeli. Jednym z nich jest górsko-rybacka wioska Castiglione della Pescaia w regionie Meremma, która może pochwalić się nie tylko lesistymi zboczami i przepięknym wybrzeżem, ale też niezwykłym urokiem średniowiecznej osady.

Dodatkowo w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Diaccia Botrona, gdzie napotkać można stada flamingów i inne fascynujące zwierzęta. Po eksploracji lokalnej przyrody dzień warto zwieńczyć kieliszkiem aperolu na klimatycznej głównej ulicy Via Camaiori.

Włoskie wakacje: Lago d’Orta, Piemont

Lago d’Orta, Piemont, fot. Shutterstock Lago d’Orta, Piemont, fot. Shutterstock

Jezioro Orta to prawdziwa perła Piemontu. Położony 80 km na północny-zachód od Mediolanu akwen zachwyca przejrzystością swoich wód oraz bogactwem lokalnej kultury. W pobliżu znajduje się m.in. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO kraina winnic Langhe Roero e Monferrato oraz średniowieczne miasteczko Orta San Giulio uważane przez Włochów za jedno z najpiękniejszych w kraju, choć po prawdzie to wszystkie osady dookoła Jeziora Orta mogą pochwalić się niezwykłym urokiem. Zbiornik oddzielony jest też pasmem górskim od Lago Maggiore, drugiego największego jeziora we Włoszech.

Włoskie wakacje: L’Aquila, Abruzzo

L’Aquila, Abruzzo, fot. Shutterstock L’Aquila, Abruzzo, fot. Shutterstock

Miasteczko w centralnych Włoszech, w którym najlepiej odnajdą się miłośnicy kultury i pieszych wędrówek górskich. L’Aquila położona jest w dolinie między szczytami Grand Sasso i Velino-Sirente i jest znakomitym punktem wypadowym do eksploracji lokalnych pasm.

Ponadto dzięki dużej społeczności studenckiej miasteczko może pochwalić się licznymi instytucjami kulturalnymi – teatrami, muzeami, filharmonią, akademią sztuk pięknych oraz instytutem filmowym. Znajduje się tu również wiele renesansowych i barokowych budowli.

Włoskie wakacje: Asolo, Veneto

Asolo, Veneto, fot. Shutterstock Asolo, Veneto, fot. Shutterstock

Miasteczko Asolo znane jest we Włoszech pod dwiema alternatywnymi nazwami – Perła prowincji Treviso oraz Miasto Stu Horyzontów. Obie te nazwy są nieprzypadkowe, bowiem Asolo położone jest pośród malowniczych wzgórz cyprysowych, gajów oliwnych oraz winnic, w których produkowane jest prosecco.

Dawniej było też stolicą kulturalną regionu przyciągającą licznych poetów i artystów, czego pozostałości widać do dziś w niewielkich księgarniach rozsianych po wąskich alejkach miasta.

Włoskie wakacje: Urbino, Merche

Urbino, Merch, fot. Shutterstock Urbino, Merch, fot. Shutterstock

Miasteczko jest miejscem narodzin jednego z najwybitniejszych malarzy renesansowych – Rafaela Santiego, a jego ślady są tam obecne na każdym kroku począwszy od pomnika artysty, a na domu jego narodzin skończywszy. To jednak niejedyne atrakcje w Urbino. Ciekawym zabytkiem są górujące nad miastem ruiny fortecy Rocca, a także liczne renesansowe budowle, w których poukrywane są tętniące życiem bary i kawiarnie.

Włoskie wakacje: Salina, Sycylia

Wyspa Salina, Sycylia, fot. Shutterstock Wyspa Salina, Sycylia, fot. Shutterstock

Salina to jedna z siedmiu sycylijskich wysp, która pozwoli uciec od zgiełku Palermo w nieco bardziej agroturystyczny klimat. Tamtejsze wioski charakteryzują się wąskimi uliczkami i domami w pastelowych barwach, a lokalne drzewa uginają się pod ciężarem fig, cytryn, grejpfrutów i winogron. W okolicy znajdują się też ogromne uprawy kaparów uważanych za jedne z najlepszych na świecie. To właśnie one są też podstawą lokalnej kuchni.