Gdy jest się mieszkańcem jednego z najbardziej pożądanych wakacyjnych kierunków, musimy pogodzić się z tym, że w sezonie najbardziej popularne miejsca będą pełne turystów.

Reklama

Włosi mają jednak swoje ulubione mniej znane regiony i odwiedzają je chętnie w czasie wakacji. Oto one.

Włoskie wakacje bez tłumów turystów: Santa Maria di Castellabate, Kampania

Santa Maria di Castellabate, fot. Shutterstock Santa Maria di Castellabate, fot. Shutterstock

To właśnie tu mieszkańcy Neapolu każdego lata uciekają przed miejskim skwarem. W okolicy znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż we Włoszech, które rokrocznie od 2003 r. otrzymują tzw. Niebieską Flagę – certyfikat dla najczystszych i najbardziej przyjaznych środowisku miejsc na świecie.

Niedaleko od miasteczka rozciąga się też drugi co do wielkości park narodowy w kraju – Cilento. Na jego terenie znajdują się m.in. pozostałości po starożytnych greckich miastach oraz niezwykłe bogactwo flory i fauny. W Santa Maria di Castellabate trudno natomiast spotkać osoby posługujące się innym językiem niż włoski. I to olbrzymia zaleta.

Włoskie wakacje bez tłumów turystów: Castiglione della Pescaia, Toskania

Castiglione della Pescaia, fot. Shutterstock Castiglione della Pescaia, fot. Shutterstock

Nawet w turystycznej do szpiku Toskanii istnieją miejsca, o których zagraniczni odwiedzający raczej nie słyszeli. Jednym z nich jest górsko-rybacka wioska Castiglione della Pescaia w regionie Meremma, która może pochwalić się nie tylko lesistymi zboczami i przepięknym wybrzeżem, ale też niezwykłym urokiem średniowiecznej osady.

Dodatkowo w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Diaccia Botrona, gdzie napotkać można stada flamingów i inne fascynujące zwierzęta. Po eksploracji lokalnej przyrody dzień warto zwieńczyć kieliszkiem aperolu na klimatycznej głównej ulicy Via Camaiori.

Włoskie wakacje bez tłumów turystów: Lago d’Orta, Piemont

Lago d’Orta, Piemont, fot. Shutterstock Lago d’Orta, Piemont, fot. Shutterstock

Jezioro Orta to prawdziwa perła Piemontu. Położony 80 km na północny-zachód od Mediolanu akwen zachwyca przejrzystością swoich wód oraz bogactwem lokalnej kultury. W pobliżu znajduje się m.in. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO kraina winnic Langhe Roero e Monferrato oraz średniowieczne miasteczko Orta San Giulio uważane przez Włochów za jedno z najpiękniejszych w kraju, choć po prawdzie to wszystkie osady dookoła Jeziora Orta mogą pochwalić się niezwykłym urokiem. Zbiornik oddzielony jest też pasmem górskim od Lago Maggiore, drugiego największego jeziora we Włoszech.

 

Włoskie wakacje bez tłumów turystów: L’Aquila, Abruzzo

L’Aquila, Abruzzo, fot. Shutterstock L’Aquila, Abruzzo, fot. Shutterstock

Miasteczko w centralnych Włoszech, w którym najlepiej odnajdą się miłośnicy kultury i pieszych wędrówek górskich. L’Aquila położona jest w dolinie między szczytami Grand Sasso i Velino-Sirente i jest znakomitym punktem wypadowym do eksploracji lokalnych pasm.

Ponadto dzięki dużej społeczności studenckiej miasteczko może pochwalić się licznymi instytucjami kulturalnymi – teatrami, muzeami, filharmonią, akademią sztuk pięknych oraz instytutem filmowym. Znajduje się tu również wiele renesansowych i barokowych budowli.

Włoskie wakacje bez tłumów turystów: Asolo, Veneto

Asolo, Veneto, fot. Shutterstock Asolo, Veneto, fot. Shutterstock

Miasteczko Asolo znane jest we Włoszech pod dwiema alternatywnymi nazwami – Perła prowincji Treviso oraz Miasto Stu Horyzontów. Obie te nazwy są nieprzypadkowe, bowiem Asolo położone jest pośród malowniczych wzgórz cyprysowych, gajów oliwnych oraz winnic, w których produkowane jest prosecco.

Dawniej było też stolicą kulturalną regionu przyciągającą licznych poetów i artystów, czego pozostałości widać do dziś w niewielkich księgarniach rozsianych po wąskich alejkach miasta.

Włoskie wakacje bez tłumów turystów: Urbino, Merche

Urbino, Merch, fot. Shutterstock Urbino, Merch, fot. Shutterstock

Miasteczko jest miejscem narodzin jednego z najwybitniejszych malarzy renesansowych – Rafaela Santiego, a jego ślady są tam obecne na każdym kroku począwszy od pomnika artysty, a na domu jego narodzin skończywszy. To jednak niejedyne atrakcje w Urbino. Ciekawym zabytkiem są górujące nad miastem ruiny fortecy Rocca, a także liczne renesansowe budowle, w których poukrywane są tętniące życiem bary i kawiarnie.

 

Włoskie wakacje bez tłumów turystów: Salina, Sycylia

Wyspa Salina, Sycylia, fot. Shutterstock Wyspa Salina, Sycylia, fot. Shutterstock

Salina to jedna z siedmiu sycylijskich wysp, która pozwoli uciec od zgiełku Palermo w nieco bardziej agroturystyczny klimat. Tamtejsze wioski charakteryzują się wąskimi uliczkami i domami w pastelowych barwach, a lokalne drzewa uginają się pod ciężarem fig, cytryn, grejpfrutów i winogron. W okolicy znajdują się też ogromne uprawy kaparów uważanych za jedne z najlepszych na świecie. To właśnie one są też podstawą lokalnej kuchni.