Nowy przepis na włoski makaron 

Standardowo domowy makaron, taki, jaki zrobiłaby dla nas włoska nonna, zachowuje świeżość do trzech dni, natomiast makaron produkowany przemysłowo może być przydatny przez 90 dni, choć zwykle zaleca się spożycie go do jednego miesiąca od daty produkcji. Ta druga informacja teoretycznie nie powinna nas martwić – to mnóstwo czasu! A jednak to właśnie makarony stanowią ogromny odsetek marnowanej żywności w Europie. Włoscy naukowcy postanowili to zmienić.

Reklama

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Microbiology” czytamy o eksperymencie, którego celem było odnalezienie sposobu na przedłużenie żywotności standardowego włoskiego makaronu. 

Zespół badaczy rozpoczął współpracę z fabryką makaronów Altamura, tworząc 144 próbki cienkiego makaronu zwanego trofie. Zestaw ten został podzielony na trzy części zapakowane na trzy różne sposoby, ale utrzymywane w tej samej temperaturze – 4 stopni Celsjusza.

W przypadku pierwszego użyto konwencjonalnej folii oraz atmosfery opakowaniowej składającej się z 20 proc. dwutlenku węgla i 80 proc. azotu.

Drugi zestaw został zapakowany w folię, która przepuszczała wodę w mniejszym stopniu, z atmosferą 40 proc. dwutlenku węgla i 60 proc. azotu, natomiast trzeci wykorzystywał dokładnie te same warunki, co poprzedni, z tym że do samego ciasta dodano wieloszczepową mieszankę probiotyczną.Wnioski?

 

Jak zachować świeżość włoskiego makaronu - badania naukowe 

Po 90 dniach eksperymentu na makaronie zapakowanym w folię konwencjonalną odnaleziono ogromną ilość pleśni, natomiast w przypadku dwóch kolejnych nie było jej wcale.

Co więcej, trzeci zespół próbek, ten, do którego dodano probiotyk, jako jedyny po 120 dniach wykazywał nikłą ilość drobnoustrojów.  A zatem połączenie probiotyków z nową formą opakowania przedłuża żywotność makaronu nawet o kolejny miesiąc!

- To badanie jest punktem wyjścia w procesie zahamowania marnowania żywności, dzięki zastosowaniu innowacyjnego rozwiązania technologicznego - pisze w artykule dr Francesca De Leo, współautorka badania.

Trudno jednak powiedzieć, czy Włosi zdecydują się zamienić swoją domową pastę na rzecz tej masowo produkowanej. Badania nie uwzględniły także kosztów, z jakimi musiałyby zmierzyć się firmy makaronowe w przypadku wykorzystania opracowanej przez naukowców metody.

Mimo to, wydaje się, że eksperyment jest dobrym pretekstem do przeprowadzania kolejnych analiz i badań, dzięki którym nasza codzienna żywność będzie dłużej przydatna do spożycia, a jednocześnie zdrowa. 

Kochasz zdrową, lokalną żywność? Zajrzyj na wirtualny targ LokalnyRolnik.pl