Antyczne wino z marmuru powraca do łask

Wino od wieków figuruje jako jeden z najbardziej szlachetnych trunków na świecie. Jeszcze w starożytności uważano je za nierozłączny element bachanaliów, czyli świąt na cześć Bachusa, boga wina i ekstazy. Dziś może po nie sięgnąć każdy – choć z pewnością nie smakuje już tak samo, jak dawniej. Włosi postanowili to jednak zmienić…

Reklama

Podobno pierwszymi znanymi historii zbiornikami, w których wytwarzano wino, były ceramiczne amfory. Naczynia kojarzone chociażby z cudu w Kanie z Nowego Testamentu na długie wieki odeszły w zapomnienie, aż do teraz. 

Olivier Paul-Morandini - właściciel szanowanej winiarni Fuori Mondo postanowił powrócić do antycznych receptur tworzenia wina. Wraz z Yannickiem Alleno – słynnym zdobywcą gwiazdki Michelin – oraz Paolem Carli – właścicielem kopalni marmuru Henraux – doszedł do wniosku, że skoro niegdyś wytwarzano wino w ceramice i glinie, czemu nie spróbować z nieco bardziej szlachetnym kruszcem? A konkretnie z marmurem, jednym z najważniejszych towarów luksusowych Półwyspu Apenińskiego.

 

Wino z marmuru – nowy luksusowy trunek na rynku winiarskim

Słowa Oliviera Paul-Morandiniego zamieniły się w czyny. Dzięki pomocy Paolo Carlieg udało mu się wyrzeźbić z marmuru dwie amfory o pojemności 17,5 litra. Podobno każda z nich waży ponad dwie tony i osiąga wartość przewyższającą sto tysięcy euro.

Do środka amfor wlano cabernet sauvignon z rocznika 2019. Wino spędziło tam przeszło dwa lata. Efekt?

 

Jak smakuje wino z marmuru?

Wino z marmuru / materiały prasowe Fuori Mondo Wino z marmuru / materiały prasowe Fuori Mondo

Według znawców, którzy mieli już okazję spróbować eksperymentalnego wina Fuori Mondo, jego smak jest wyjątkowy. Jest niesamowicie delikatny, świeży i podobno posiada „głębię, której nie da się opisać słowami”.

Nowe wino zyskało miano "Fuori Marmo" i, jak piszą jego twórcy:

- Fuori Marmo to dar z nieba. Podróż w podróży. To Cabernet Sauvignon na zboczach, które czerpie swój smak z wielkiego gliniasto-wapiennego terroir. Wino oferuje wielką elastyczność, którą marmur przedłuża w bardzo pięknej złożoności.

Zatem, ile kosztuje to wyjątkowe i jednocześnie luksusowe wino z marmuru? 

 

Ile kosztuje wino z marmuru?

Wiedząc, że cena za stworzenie jednej marmurowej amfory kosztuje ponad sto tysięcy euro, a do wyprodukowania w niej luksusowego wina wykorzystano 120 półlitrowych magnum i 80 duble magnum, możemy spodziewać się, że cena wina z marmuru nie będzie należała do najprzyjemniejszych dla portfela.

Szacuje się, że za jedną butelkę wina z marmuru o pojemności 0,75 litra musimy zapłacić ponad tysiąc euro. Aktualnie jednak można spróbować go wyłącznie w niektórych ekskluzywnych restauracjach i barach.