McDonald’s niemal po dwóch tygodniach od rozpoczęcia wojny w Ukrainie tymczasowo zamknął wszystkie swoje restauracje w Rosji. Decyzja giganta fast food wywołała olbrzymią panikę wśród konsumentów. W serwisie Reddit popularne stało się m.in. zdjęcie udostępnione przez jednego z użytkowników, który w desperacji wypełnił całą swoją lodówkę przynajmniej 50 burgerami z sieci.

Reklama

Wielu Rosjan zaczęło też wystawiać jedzenie z McDonald's na sprzedaż w internecie. Jedna z osób próbowała w ten sposób sprzedać big maca za równowartość 325 dolarów, z kolei inna na podobną kwotę wyceniła podwójnego big maca, podwójnego royala, dwie porcje frytek i 18 nuggetsów. Najbardziej zaskakujące okazały się jednak oferty sprzedaży trzech toreb produktów z restauracji za równowartość ponad 800 dolarów oraz kilku pudełek sosów po 50 dolarów każde.

Lodówka wypełniona po brzegi burgerami z McDonald's/fot. Reddit Lodówka wypełniona po brzegi burgerami z McDonald's/fot. Reddit

Władze Moskwy chcą zastąpić McDonald’sa

Jak podaje rosyjska agencja Interfax władze Moskwy postanowiły zareagować na tę sytuację i zdecydowały się przeznaczyć 500 mln rubli (ok. 4,2 mln dolarów) na wypełnienie niszy, która powstała po zamknięciu restauracji McDonald’s.

– Przedyskutowaliśmy tę sytuację z wieloma przedsiębiorstwami, które działają w branży, i widzimy, że za pół roku, maksymalnie rok, całą tę sieć można by zastąpić rodzimymi firmami. Tym bardziej, że produkty spożywcze w 99 proc. dostarczane są przez rosyjskich dostawców  – powiedział w rozmowie z agencją Intefrax mer Moskwy Siergiej Sobjanin.

Handel produktami z McDonald's rozkwitł w sieci na dobre. Ceny są jednak horrendalne. Handel produktami z McDonald's rozkwitł w sieci na dobre. Ceny są jednak horrendalne.

Środki zostaną przekazane przedsiębiorcom za pośrednictwem bezpośrednich pożyczek przeznaczonych specjalnie na ten cel, dodał Sobjanin.

Trzeba mieć świadomość, że w Moskwie jest 12 tys. publicznych przedsiębiorstw gastronomicznych, wszystkie są różne, działają w różnych obszarach, ale to jest gigantyczna sieć, która została stworzona w większości w ciągu ostatnich 5-7-8 lat – dodał Sobjanin podczas spotkania z liderami moskiewskich przedsiębiorców.

McDonald’s posiada prawie 850 lokali na terenie całej Rosji. Sieć zdecydowała się zamknąć je wszystkie po olbrzymiej fali krytyki ze strony konsumentów, mediów i aktywistów spoza Rosji. Nawoływano wówczas do bojkotu restauracji na całym świecie. McDonald’s zapowiedział jednocześnie, że zamierza cały czas wypłacać pensje wszystkim swoim 62 tys. pracowników zatrudnionych na terenie Rosji.