Dom we Włoszech. Miasto oferuje 30 tys. dla nowych mieszkańców

Położone na południu Włoch w regionie Apulia Presicce-Acquarica uważane jest za jedno z najpiękniejszych miasteczek w całym kraju. Słońce świeci tam niemal przez cały rok, a przepiękne historyczne centrum z barokowym pałacem, bogato zdobionym kościołem i starym rynkiem robi spektakularne wrażenie na wszystkich przyjezdnych.

Reklama

Co więcej, ze względu na liczne gaje oliwne otaczające miasto oraz wysokiej jakości oliwę produkowaną przez lokalnych rolników, Presicce-Acquarica bywa nazywane „miastem zielonego złota”. W pobliżu znajdują się też urokliwe nadmorskie wioski Gallipoli oraz Santa Maria di Leuca, a także przepiękne wybrzeże Morza Jońskiego.

Giardino degli Angeli niedaleko miasteczka Presicce / Shutterstock Giardino degli Angeli niedaleko miasteczka Presicce / Shutterstock

Brzmi jak raj na ziemi? Zdecydowanie. Problem w tym, że od lat Presicce-Acquarica musi się mierzyć z poważnym kryzysem demograficznym, a lokalni mieszkańcy masowo opuszczają miasteczko w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia. I nic nie wskazuje na to, by bez interwencji lokalnych władz sytuacja miała się zmienić.

Presicce-Acquarica - jak zamieszkać we Włoszech? 

Dlatego też miejski ratusz zdecydował się na dość desperacki krok, mający sprawić, że Presicce-Acquarica znowu zacznie tętnić życiem. Burmistrz postanowił zaoferować jednorazową dotację w wysokości do 30 tys. euro wszystkim, którzy zdecydują się przeprowadzić do miasteczka.

Są jednak dwa warunki uzyskania tej dopłaty. Po pierwsze, nowi mieszkańcy muszą oficjalnie zameldować się w Presicce-Acquarica. Po drugie, muszą zainwestować w nieruchomość wybudowaną przed 1991 r., która w około 30 proc. należy obecnie do władz miasta. Przyznane przez ratusz środki mogą zostać przeznaczone właśnie na zakup takiego domu lub na jego renowację.

Stare miasto Presicce / Shutterstock Stare miasto Presicce / Shutterstock

Szczegóły programu są jeszcze dopracowywane, ale wkrótce wszyscy zainteresowani będą mogli zacząć składać wnioski na stronie internetowej urzędu miasta. Co ciekawe, lokalne władze oferują również dodatkowe zachęty finansowe w wysokości 1000 euro za każde dziecko urodzone na terenie miasteczka.

Dotacje te mają z kolei pomóc w rozwiązaniu problemu stopniowo wymierającej populacji Presicce-Acquarica. W 2021 r. w miasteczku na każde 60 urodzeń przypadało bowiem aż 150 zgonów.