Ze względu na globalny kryzys gospodarczy oraz drastyczne zmiany klimatyczne produkcja win w regionach do tej pory słynących z tych trunków stopniowo będzie się stawać coraz większym wyzwaniem.

Reklama

Odpowiedzią na tę sytuację ma być Oenope – winiarski projekt ponadnarodowy stworzony przez trójkę miłośników win z Włoch i Francji – Jérôme’a Felici z Rzymu oraz Françoise i Bruce’a Rogera z Bordeaux.

Włoskie, francuskie i hiszpańskie wina - w jednej butelce

Idea ich koncepcji jest bardzo prosta. Jérôme, Françoise i Bruce najpierw selekcjonują, a następnie skupują nadwyżki zapasów wina z najbardziej reprezentatywnych winnic z całej Europy, po to by na końcu stworzyć z tego unikalną mieszankę „win bez granic”, która łączy w sobie to, co najlepsze w poszczególnych regionach. Każda partia limitowana jest do 10 tys. butelek.

– Staraliśmy się zrozumieć potrzeby europejskich winiarzy rozsianych w wielu regionach z własną tożsamością, historią i kulturą, których jednak łączą te same problemy. Następnie chcieliśmy stworzyć symbol, który stanie się syntezą wszystkich tych osobliwości, i zjednoczy je w różnorodności – tłumaczył Jérôme Felici.

Jak na razie w ramach projektu Oenope powstały dwa unikatowe blendy. Białe wino stworzone z połączenia chardonnay z regionów Mâconnais i Lombardii oraz rieslinga z Górnej Adygi, a także wino czerwone będące połączeniem cabernet sauvignon z hiszpańskiego regionu Rioja, gamay z regionu Beaujolais oraz barbery z Piemontu.

Każda etykieta butelek stworzonych w ramach projektu opatrzona jest też informacjami na temat historii poszczególnego regionu, a także winnic, z których pochodzą winogrona wykorzystane do produkcji danej partii.

Twórcy Oenope zamierzają też stworzyć „dokumentalny film drogi”, którego celem jest promocja lokalnych wytwórców z różnych winiarskich regionów Europy i stworzenie winnego portretu całego kontynentu.

Jednocześnie zyski z każdej sprzedanej butelki Oenope będą ponownie inwestowane we wsparcie europejskich producentów wina i w dalszy rozwój samego projektu.

– Każdy producent wnosi swój szczególny wkład w ostateczny produkt, by stworzyć najlepszą syntezę europejskich win. To ponadnarodowe partnerstwo winiarzy zaprezentuje światu wszystko, co najlepsze w europejskich winach – dodaje Françoise.

–  Wzmacnianie tożsamości wspólnego produktu końcowego w obliczu niewyobrażalnego globalnego kryzysu jest demonstracją zjednoczonego wspólnego europejskiego frontu – podsumowuje.