Częściowe zaćmienie Słońca październik 2022 

Zaćmienia Słońca zawsze uważane były za spektakularne zjawiska, zwłaszcza w czasach, kiedy informacje na ich temat były znikome. W tym roku co prawda nie możemy liczyć na zaćmienie w pełnej krasie, choć to, co nas czeka, można uznać za równie niesamowity spektakl nieba.

Reklama

Częściowe zaćmienie Słońca nastąpi dokładnie 25 października 2022 roku. O godzinie 11:10 polskiego czasu Księżyc powoli nasunie się na tarczę słoneczną, a szczyt osiągnie ok. 12:30. Od tej pory będzie powoli z niej schodził do ok. 13:30.

Jeśli zatem znajdziecie chwilę, koniecznie spójrzcie w tych godzinach w niebo, bo następne częściowe zaćmienie Słońca zapowiadane jest na 2027 rok. 

 

Zaćmienie Słońca - gdzie oglądać?

Pod względem obserwacji częściowego zaćmienia Słońca w najlepszej sytuacji są mieszkańcy północno-wschodniej Polski. To właśnie stamtąd będzie można zaobserwować, jak Księżyc przysłania nawet 45 proc. powierzchni Słońca. Co więcej, na dalekiej Północy może to być nawet 82 proc.

Nie oznacza to jednak, że inne regiony kraju będą poszkodowane. Po prostu im dalej na południe i zachód, tym optycznie mniejsza część tarczy słonecznej będzie przysłoniona przez tarczę księżycową.

 

Czym jest częściowe zaćmienie Słońca?

Częściowe zaćmienie Słońca następuje, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie znajdują się na jednej prostej linii. Samo zaćmienie natomiast jest po prostu ogromnym, księżycowym cieniem rzucanym na naszą planetę.

– Słońce to nasza gwiazda dzienna. Zwykle nie analizujemy jej jako ciała niebieskiego. Takie zjawiska jak zaćmienie uświadamiają nam, że jesteśmy częścią przestrzeni kosmicznej – pisze na oficjalnej stronie Uniwersytetu Warszawskiego prof. Łukasz Wyrzykowski z Obserwatorium Astronomicznego UW .

Październikowe zaćmienie Słońca nie będzie zaćmieniem całkowitym, ponieważ centralny punkt cienia Księżyca znajduje się ponad biegunem północnym. My natomiast, jako obserwatorzy, znajdziemy się w obszarze półcienia.