Zaćmienie Księżyca listopad 2021

Kiedy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem w równej linii, na niebie można zaobserwować zjawisko, które przez długi czas było źródłem ludzkich przepowiedni – zaćmienie Księżyca. Zgodnie z wyliczeniami NASA już 19 listopada 2021 będziemy świadkami częściowego zaćmienia Księżyca, które ma potrwać aż 3 godziny, 28 minut i 3 sekundy. To najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca od 18 lutego 1440.

Reklama

W niektórych miejscach świata nasza planeta zasłoni przed Słońcem nawet 97% satelity, przez co może nabrać czerwonawego odcienia.

Zaćmienie Księżyca w Polsce

Zaćmienie Księżyca może być widoczne w Polsce jedynie w zachodnich oraz centralnych regionach kraju. Mieszkańcy wschodnich części Polski raczej nie będą mieli okazji obejrzeć zjawiska.

Księżyc zacznie zatapiać się w cieniu o 6:02, natomiast największe zaćmienie rozpocznie się o 9:02. Szacunkowo określa się, że całe wydarzenie ma potrwać ok. 6 godzin, choć my, obserwatorzy, możemy liczyć jedynie na ujrzenie pewnych fragmentów.

Każdy, kto interesuje się astronomią, wie, że zaćmienia Księżyca należą do tej kategorii zjawisk, które można zaobserwować gołym okiem. Jedyne, co będziemy musieli zrobić, to spojrzeć na Księżyc określonego dnia, o określonej godzinie. Jeśli zależy nam na dostrzeżeniu szczegółów, warto zaopatrzyć się w lornetkę. Nie jest to jednak konieczne.

 

Zaćmienie Księżyca – jak wpływa na człowieka?

Zaćmienie Księżyca może znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie. W czasie trwania zjawiska energia życiowa niektórych osób ulegnie osłabieniu, a emocjonalność weźmie górę nad rozsądkiem. I choć powinniśmy uważnie wsłuchiwać się w swoje uczucia, nie warto ulegać ich negatywności. 

Zaćmienie Księżyca to dobry moment na medytację, kontemplację i kreatywność.