Wenecja - opłaty za wjazd do miasta

Miasto na wodzie, czyli przepiękna i romantyczna Wenecja to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży na wakacje. Z tego powodu już wkrótce zostaną wprowadzone specjalne opłaty za wjazd do miasta, które – cóż – dla dobra portfela bezpieczniej uiścić.

Reklama

Jak podają radni miasta, cena za wjazd do Wenecji będzie różniła się w zależności od liczby turystów w danym dniu. Kwoty, które przyjdzie nam zapłacić, prawdopodobnie będą wahać się od 3 do 10 euro i – co ciekawe – mają obowiązywać jedynie te osoby, które przybywają do miasta tylko na jeden dzień.

- Naszym celem wcale nie jest zamknięcie miasta na turystów. Chcemy jedynie skłonić ich do pozostania w Wenecji na dłużej, aby zmniejszyć szczyty turystyczne. Wenecja jest żywym miejscem i takim pozostanie – mówił Michele Zuin, radny miasta Wenecja ds. finansów.

Podobnego zdania jest także radna miasta Wenecja ds. turystki – Simone Venturini.

- To nie jest system do zarabiania gotówki, ale do zarządzania przepływami turystów – mówi w oświadczeniu Simone Venturini.

Bilet do Wenecji – kara za brak 

Wakacje 2022 będą zatem ostatnim sezonem, w którym nie będzie obowiązywać "Bilet do Wenecji". Opłaty zostaną wprowadzone wraz z dniem 16 stycznia 2023. Nie będą obowiązywały mieszkańców miasta, dzieci poniżej 6. roku życia, niepełnosprawnych, właścicieli nieruchomości oraz osoby zaproszone na eventy sportowe czy kulturowe. Naruszenie zakazu może kosztować do 303 euro.

W podobnej sytuacji są także goście hotelowi. Zapłacą oni jednak specjalny podatek turystyczny za pośrednictwem hotelu, w którym przebywają. Będzie dotyczyć osób odwiedzających historyczne centrum Wenecji oraz wysp: Lido di Venezia, Pellestrina, Murano, Burano, Torcello, Sant'Erasmo, Mazzorbo, Mazzorbetto, Vignole, S. Andrea, La Certosa, S. Servolo, S. Clemente i Poveglia. Naruszenie tego nakazu może kosztować nawet do 434 euro.

- Ten ruch ma na celu znalezienie równowagi między mieszkańcami a długoterminowymi i krótkoterminowymi gośćmi i mamy nadzieję, że się to uda – dodaje Simone Venturini.