Najbardziej instagramowe zamki w Europie

Podczas podróży po Europie często zbaczamy z głównej trasy, by zwiedzać klimatyczne, pełne tajemnic i historii zamki. Serwis The Thinking Traveller zauważył jednak, że choć zamkowe podróże są wciąż niedoceniane, i tak wiele osób daje się im porwać.

Reklama

Aby jednak stworzyć mapę zabytków, które są szczególnie warte uwagi podróżników, sprawdzono szereg  instagramowych relacji. Na ich podstawie platforma przygotowała listę 10 najbardziej instagramowych zamków w Europie. Oto one!

1. Tower of London –  Anglia

Tower of London - ta majestatyczna konstrukcja otwiera zestawienie. Na przestrzeni wieków ta ogromna budowla była fortecą, więzieniem, pałacem, a nawet służyła jako zoo.  

Dziś jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Londynu, a także miejscem przechowywania większości klejnotów należących do rodziny królewskiej, m.in. brytyjskiej korony zdobionej drugim co do wielkości na świecie brylantem Cullinanem II.

2. Zamek w Edynburgu – Szkocja


Usytuowany na szczycie słynnego wygasłego wulkanu  Castle Rock  zamek w Edynburgu jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec na Wyspach. Co ciekawe, Edynburski Zamek jest jedną z niewielu obecnych twierdz, które posiadają swój własny garnizon wojskowy. Stanowi on jednak głównie funkcję reprezentacyjną. 

Szkocki zamek przypadnie do gustu z pewnością fanom "Harry'ego Pottera", bo jego konstrukcja przypomina Hogsmeade

 

3. Mont Saint-Michel – Francja

Le Mont Saint-Michel to miejsce niezwykłe, nie tylko na mapie Francji, ale również całej Europy! Architektura Sanktuarium Michała Archanioła oraz zatoka z dużymi pływami morskimi sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Normandii. 

Zamek  na wyspie  jest miejscem wartym odwiedzenia zarówno dla koneserów historii, jak i koneserów pięknych widoków. To naprawdę jeden z najpiękniejszych zamków w Europie!

4. Zamek Praski –  Czechy

Zamek na Hradczanach od samego początku swojego istnienia był związany z władzą, stając domem przywódców, których historia sięga Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Co więcej, znajdziemy go także w Księdze Rekordów Guinessa jako największy starożytny zamek na świecie!

 

5. Zamek w Windsorze – Anglia


Jeden z najstarszych i największych zamków na świecie. Zamek Windsor został założony przez Wilhelma Zdobywcę w XI wieku i od tego czasu jest rezydencją królów angielskich. Obecnie razem z pałacem Buckingham w Londynie i pałacem Holyrood w Edynburgu jest jedną z głównych oficjalnych rezydencji brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta II przyjmowała tu oficjalnych i prywatnych gości aż do swojej śmierci.

 

6. Zamek Świętego Anioła – Włochy


Włochy to skarbnica historycznych zabytków, a jednym z nich jest Zamek Świętego Anioła znajdujący się na prawym brzegu Tybru. 

Zamek zbudowany jako mauzoleum cesarza Hadriana jest jednym z najciekawszych miejsc do zwiedzania na terenie Rzymu. Przez setki lat budowla była wielokrotnie przebudowywana, stając się fortecą dla papieży. Dziś zapewnia przede wszystkim wspaniałe widoki na Rzym i Watykan.

7. Zamek Neuschwanstein – Niemcy


Zamek Neuschwanstein powstał na zlecenie Ludwika II Bawarskiego w XIX, a jego główną inspiracją były średniowieczne zamki rycerskie. Budowla jest obecnie jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec, przyciągając co roku tłumy turystów. 

Odwiedzający mogą wybrać się na 30-minutową wycieczkę z przewodnikiem po zamku lub po prostu spacerować, podziwiając jego inspirującą architekturę.

8. Zamek królewski w Budzie –  Węgry

Zamek Królewski niegdyś był siedzibą węgierskich władców, a początki jego powstania sięgają XIV wieku. Wielokrotnie trawiony wojnami i odbudowywany dziś jest jednym z najpiękniejszych miejsc na mapie Budapesztu. Znajduje się tutaj Węgierska Galeria Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu. 

To historyczne miejsce warto podziwiać zarówno z zewnątrz, jak i od środka. 

 

9. Pałac wersalski – Francja


Pałac Wersalski to miejsce, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Został zbudowany jako rezydencja królewska „króla słońca” Ludwika XIV i jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Europie.

Co prawda nie jest typowym zamkiem, ale twórcy zestawienia zdecydowali się dodać go do swojego rankingu ze względu na ogromną popularność! 

Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko architektura zabytku czy wnętrza, ale również imponujące wersalskie ogrody, które na przestrzeni wieków były wielką inspiracją dla miłośników zieleni! 

10. Castel dell'Ovo – Neapol, Włochy

Jak głosi legenda, rzymski poeta Wergiliusz w czasie budowy umieścił w fundamentach zamku magiczne jajko i stąd jego nazwa – Castel dell'Ovo. Znany również jako „Zamek Jajeczny” jest niesamowitym miejscem i z pewnością nie powinniśmy omijać go podczas podróży po Neapolu. 

Zamek Jajeczny połączony jest ze stałym lądem groblą, która jest ulubionym miejscem fotografujących się na tle zamku nowożeńców.