Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Jeśli uwielbiasz łączyć przyjemne z pożytecznym, wycieczki rowerowe mogą okazać najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu - chyba nie ma nic lepszego niż wiatr we włosach, boskie widoki i bezkres, który popycha nas do przodu.

Reklama

Gdzie szukać najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce? Odpowiedź znajdzie w naszym rowerowym rankingu!

Trasa rowerowa wzdłuż Bałtyku, czyli Velo Baltica

Trasa rowerowa Velo Baltica wchodzi w skład szlaku Eurovelo 10. Rozpoczyna się w Świnoujściu i przez całą drogę wiedzie nas brzegiem Morza Bałtyckiego – przez Ustkę, Łebę, Puck, Trójmiasto aż do Elbląga. Całkowita długość tej trasy jest dosyć spora, bo wynosi aż 540 km, ale oczywiście nie musimy pokonywać jej ani w całości, ani za jednym razem.

Warto nadmienić, że Velo Baltica ma zmienną nawierzchnię. Oznacza to, że nie zawsze będziemy się nią poruszać po gładkim asfalcie. Mimo wszystko miłośnicy kolarstwa zapewniają, że widoki na morze są bezcenne – zwłaszcza że trasa prowadzi niekiedy bezpośrednio przy plaży!

Szlak stu jezior, czyli trasa rowerowa dla początkujących

Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z kolarstwem lub po prostu chcecie wybrać się na niewymagającą wycieczkę rowerową, proponujemy Szlak stu jezior rozciągający się od Poznania do Międzychodu.

Szlak stu jezior obejmuje 111 km, ale podobnie jak w przypadku Velo Baltica, nie musimy pokonywać go w całości. Z Poznania zaprowadzi nas do Sztomuł, gdzie będziemy mogli zwiedzić Muzeum-Zamek Górków i słynną Basztę Halszki. Dalej poprowadzi nas do Łężeczek i przepięknego punktu widokowego na panoramę jeziora Chrzypskiego. Swoją drogą na trasie spotkamy mnóstwo jezior, choć są one dopiero początkiem licznych atrakcji, które możemy zwiedzić.

W tym przypadku także będziemy mieć do czynienia ze zmienną nawierzchnią: asfaltem, duktami leśnymi oraz drogami gruntowymi.

Trasa rowerowa Polskiej Sahary

Pustynia Błędowska, fot. Shutterstock Pustynia Błędowska, fot. Shutterstock

Jeśli chcecie poczuć się jak na ekskluzywnych wakacjach w egzotycznym kraju, szlaki rowerowe na Pustyni Błędowskiej z pewnością spełnią wasze oczekiwania.

Podróż rozpoczyna się od miasta Chechło. Stamtąd dociera się do Ryczkówka z drewnianym kościołem z XVI wieku, Księżnej Góry, aż do miejscowości Klucze, gdzie znajduje się Czubatka, czyli najważniejszy punkt widokowy regionu, z którego rozciąga się widok na Polską Saharę.

Na trasie czekają na nas różnego typu nawierzchnie: szuter, drogi leśne, asfalt i oczywiście piasek. I choć może brzmieć to nieco wymagająco, w rzeczywistości każda z nich została doskonale przygotowana dla rowerzystów. Przy okazji nie zapomnijcie odwiedzić Lasów Błędowskich – podobno są fantastyczne!

Beskid Niski, czyli trasa rowerowa śladami cerkwi

Jeśli już od jakiegoś czasu uprawiacie kolarstwo, z pewnością przypadnie wam do gustu nieco bardziej wymagająca i tajemnicza trasa w Beskidzie Niskim. Co ciekawe, dawniej te tereny zamieszkiwali Łemkowie, przez co na każdym kroku czekają na nas widoki na przepiękne cerkwie!

Szlak rowerowy rozpoczyna się w miejscowości Gorlice. Prowadzi przez Krempną, Myscową, Chyrowa, Polany, aż do Olchowca. Niektóre odcinki trasy będą wymagały jednak jazdy pod górkę, dlatego lepiej wcześniej zadbać o kondycję.

Mimo wszystko, będąc już w Beskidzie Niskim, nie zapomnijcie udać się do Dukli, gdzie warzone jest słynne rzemieślnicze piwo regionalne.

Szlak rowerowy Green Velo we wschodniej Polsce

Szlak Green Velo obejmuje 2 tys. km. Prowadzi od Elbląga przez pięć województw - warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie – aż do miejscowości Końskie. To naprawdę ogromny odcinek, ale czeka tam na nas mnóstwo wspaniałych widoków, które podkreślają wyjątkowość i różnorodność wschodnich regionów.

Mowa tu chociażby o dawnym miasteczku żydowskim Tykocin, zamku w Łańcucie czy ruinach zamku w Ujeździe. Do tego wszystkiego dochodzi także pięć parków narodowych oraz aż piętnaście parków krajobrazowych - już wiemy zatem skąd nazwa Green Velo!

Odrzańska trasa rowerowa Blue Velo

Odrzańska trasa rowerowa – znana jako Blue Velo – to kolejna spośród największych długodystansowych tras rowerowych w Polsce. Łącznie obejmuje 1000 km i przebiega dokładnie wzdłuż Odry – od czeskiej granicy w Bohuminie, aż po Świnoujście.

Blue Velo z pewnością jest propozycją dla miłośników przyrody, bo na szlak jest pełen zieleni – obejmuje m.in. Park Narodowy „Ujście Warty”. Oprócz tego zaprowadzi nas do takich miast, jak Wrocław, Szczecin, Opole czy do pięknego zamku w Raciborzu. Poza tym przy Zalewie Szczecińskim droga obejmuje boski krajobraz na bezkresne wody ozdobione portami pełnymi żaglówek.

Szlak Bursztynowy - od Bałtyku po Adriatyk

Trasa Eurovelo9 nazywana jest często Szlakiem Bursztynowym. Dlaczego? Ponieważ przebiega przez stare szlaki handlowe od Morza Bałtyckiego aż po Adriatyk. Jej długość w sumie wynosi 2000 km.

Już sama nazwa tej trasy brzmi zachęcająco, ale widoki, które oferuje, jedynie dodają jej wartości. Szlak rozpoczyna się w Gdańsku i przebiega przez Gniezno, Poznań, Wrocław, Grudziądz czy Inowrocław. 

Pomimo tego, że Szlak Bursztynowy sam w sobie jest dość rozległy, posiada płaską nawierzchnię, dzięki czemu doskonale nada się na nasze pierwsze zetknięcie z kolarstwem.