Premiery samochodów 2023 r. - najbardziej wyczekiwane modele

Branża motoryzacyjna znajduje się obecnie w dziwnym stanie przejściowym. Z jednej strony wiele marek deklaruje pełną zieloną transformację i skupianie się wyłącznie na autach hybrydowych i elektrycznych, podczas gdy spore grono producentów zapowiada ekstremalne supersamochody, które mają wycisnąć ostatnie soki z jednostek napędzanych paliwami kopalnymi.

Reklama

Tak czy inaczej jest to niezwykle ciekawy i różnorodny okres w motoryzacji, o czym najlepiej świadczą premiery modeli zapowiedziane na 2023 r. Oto najbardziej ekscytujące z nich.

Lamborghini Huracan Sterrato i Porsche 911 Dakar

Lamborghini Huracan Sterrato, fot. mat. prasowe Lamborghini Huracan Sterrato, fot. mat. prasowe

Obie te premiery zostały ogłoszone jedna po drugiej, obydwa auta reprezentują też tę samą kategorię sportowych samochodów w wersjach off-road i są dla siebie bezpośrednią konkurencją, dlatego też postanowiliśmy potraktować je zbiorczo.

Zarówno Lamborghini Huracan Sterrato, jak i Porsche 911 Dakar trafią na rynek już na początku 2023 roku. Oba pojazdy charakteryzują się podwyższonym zawieszeniem, dodatkowymi osłonami podwozia, wyczynowymi oponami terenowymi, napędem na cztery koła i mocnymi silnikami spalinowymi (Lamborghini – 610 KM, Porsche – 443 KM).

Oba powstaną także w ściśle limitowanej liczbie egzemplarzy i mają zapewnić ekscytujące doznania na pokrytych kurzem, szutrowych drogach. I wszystko wskazuje na to, że oba z miejsca staną się hitami.

Cena Lamborghini Huracana Sterrato: od 280 tys. dolarów

Cena Porsche 911 Dakar: od 223 tys. dolarów

Lotus Eletre

Lotus idzie w ślady Ferrari, Lamborghini, Astona Martina i wielu innych producentów supersamochodów i w odpowiedzi na oczekiwania klientów dołącza do swojego portfolio pierwszego w historii SUV-a – do tego z napędem w pełni elektrycznym.

Model Eletre trafi do salonów brytyjskiej marki już na początku 2023 r. i będzie dostępny w trzech różnych wersjach – standardowej, S oraz R. Zwłaszcza ta ostatnia zapowiada się ekscytująco – auto ma rozwijać 905 koni mechanicznych i przyspieszać od 0 do 100 km/h w 2,95 sekundy.

A biorąc pod uwagę, jak popularne okazały się m.in. Ferrari Purosangue czy Lamborghini Urus, Lotus może już śmiało zacząć gratulować sobie sukcesu.

Cena: od 113 tys. dolarów

BMW XM

BMW XM, fot. mat. prasowe BMW XM, fot. mat. prasowe

Kolejny SUV z segmentu premium na tej liście i kolejny prawdopodobny strzał w dziesiątkę.

Wyposażone w hybrydowy silnik o mocy 653 koni mechanicznych BMW XM ma być najmocniejszym pojazdem tego typu w ofercie niemieckiego producenta. Podstawowa wersja trafi na rynek już w kwietniu, z kolei wzmocniona wersja o nazwie Label Red z silnikiem o mocy 748 KM – jesienią 2023 r.  

Auto charakteryzuje się sportową, agresywną stylistyką, ultranowoczesnym wnętrzem i… niskim spalaniem. Producent deklaruje średnie zużycie paliwa na poziomie 1,5-1,6 l/100 km.

Cena: od 160 tys. dolarów

Audi A6 e-tron

A212289_large.jpg A212289_large.jpg

Koncepcyjny model znany dotychczas pod roboczą nazwą Audi E6 stanie się rzeczywistością najprawdopodobniej już w 2023 r.

Do salonów marki trafi jednak jako Audi A6 e-tron i podobnie jak inne auta tej linii – będzie superszybkim, ultranowoczesnym, luksusowym elektrykiem, z którym niemiecka marka wiąże bardzo duże nadzieje. W końcu A6 e-tron ma być bezpośrednim konkurentem przede wszystkim Tesli Model S i Mercedesa EQE.

W materiałach promocyjnych Audi najbardziej kładzie nacisk na uniwersalność i funkcjonalność modelu oraz na nowoczesną technologię ładowania. Producent twierdzi, że akumulator A6 e-tron przystosowany jest do superszybkiego ładowania i może zostać uzupełniony od 5 do 80 proc. w zaledwie 25 min. Jednocześnie pojazd ma dysponować znakomitym zasięgiem - w optymalnych warunkach może przejechać 700 km na jednym ładowaniu.

Cena: od 75 tys. dolarów

BMW M3 Touring

BMW M3 Touring, fot. mat. prasowe BMW M3 Touring, fot. mat. prasowe

Fani sportowych wersji BMW od lat domagali się modelu M3 w wersji kombi, tym bardziej że zarówno Audi, jak i Mercedes posiadają konkurencyjne modele w swojej ofercie. Ale w 2023 r. oczekiwanie nareszcie dobiegnie końca wraz z premierą modelu M3 Touring.

Model zaprezentowany na Festiwalu Prędkości w Goodwood trafi do pierwszych klientów już na początku tego roku i zaoferuje im znacznie większą praktyczność niż standardowe M3, połączoną z olbrzymim naciskiem na osiągi znanym ze wszystkich modeli z linii M.

Cena: od 177 tys. dolarów