Najsłynniejsze zabytki w Ukrainie

Nic tak doskonale nie opowie o kraju, jak monumentalne zabytki, pomniki stawiane podczas wielkich wydarzeń czy ewoluujące przez wieki twory natury. Każde z nich obserwowało zmiany, przez jakie przechodziła dana społeczność i całe państwo.

Reklama

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się pięć ukraińskich obiektów, ale to dopiero początek niesamowitych miejsc na mapie Ukrainy.

Ławra Peczerska w Kijowie

Wnętrza Ławry Peczerskiej w Kijowie / Wikimedia Commons Wnętrza Ławry Peczerskiej w Kijowie / Wikimedia Commons

Prawosławny klasztor w Kijowie – Ławra Peczerska – to jedna z pierwszych ukraińskich pozycji na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt składa się z Ławry Górnej, która mieści w sobie liczne muzea i sale wystawowe oraz Ławry Dolnej, gdzie z kolei znajdziemy Bliskie oraz Dalekie Peczary.

Budynek powstał w XI wieku, kiedy to drugi igumen Teozodjusz wprowadził bizantyjską regułę studycką. Już w XII wieku klasztor uważało się za miejsce, które ma być swego rodzaju oczyszczeniem ze wszelkich grzechów. Był także kolebką dziejopisarstwa. Powstały w nim liczne dzieła, w tym „Powieść doroczna”.

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie / Wikimedia Commons Sobór Mądrości Bożej w Kijowie / Wikimedia Commons

Kijowska cerkiew zwana Sofią Kijowską obecnie funkcjonuje jako muzeum państwowe. Budynek nie tylko został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także uważany jest za jeden z siedmiu cudów Ukrainy.

W soborze zachowały się liczne freski i mozaiki pochodzące z XI i XII wieku, w tym sześciometrowa mozaika „Ornata” przedstawiająca Matkę Boską z uniesionymi dłońmi. Co więcej, w nawach bocznych eksponowane są także średniowieczne sarkofagi książęce.

 

Stare Miasto we Lwowie

Stare Miasto Lwów / Janny Miszczuk z Unsplash Stare Miasto Lwów / Janny Miszczuk z Unsplash

Stare Miasto stanowi zabytkową część Lwowa. W jego obręb wchodzi mnóstwo kluczowych punktów, w tym Katedra Łacińska, Cerkiew Wołoska, Baszta Prochowa czy Uniwersytet Lwowski. Sam rynek mieści w sobie 44 kamienice, które różnią się zarówno wiekiem, jak i stylem architektonicznym.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO lwowskie Stare Miasto znajduje się już od 1998 roku.

Pomnik Niepodległości Ukrainy w Kijowie

Pomnik Niepodległości Ukrainy / Xanderalex z Pexels Pomnik Niepodległości Ukrainy / Xanderalex z Pexels

Pomnik Niepodległości to wszechobecny symbol Kijowa, który powstał w 2001 roku. Był prezentem dla miasta z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę.

Statua reprezentuje czołowe elementy ukraińskiego baroku oraz stylu empire (kolumna jest wyłożona białym marmurem, a cokół ma kształt kościoła chrześcijańskiego) i przedstawia Berehynię – wizerunek kobiety wywodzący się ze starosłowiańskich tradycji pogańskich.

Sama Berehynia ma oznaczać „tą, która chroni”, a więc pomnik symbolizuje opiekunkę kraju i wszystkich jego obywateli.

Karpackie lasy bukowe

Jezioro Synewyr na terenie Karpat na Ukrainie / Shutterstock Jezioro Synewyr na terenie Karpat na Ukrainie / Shutterstock

Pradawne karpackie lasy bukowe to niezwykła świątynia Matki Natury, która w 2007 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lasy bukowe w Ukrainie ciągną się aż 185 km, począwszy od Gór Rachowskich po Bukowskie Wierchy.

Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach 

Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji / Wikipedia Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji / Wikipedia

To jeden z najstarszych uniwersytetów klasycznych na Ukrainie. Uczelnia od 1875 roku pozostawała i do dziś pozostaje ważnym ośrodkiem edukacji, nauki i duchowości państwa. Od 2011 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu jej prestiż wzrósł zarówno w Ukrainie, jak i na całym świecie.

Dawna siedziba prawosławnych metropolitów Bukowiny i Dalmacji, jak również prawosławnego seminarium duchownego w Czerniowcach to wspaniała posiadłość, która powstała w XIX wieku. Autorem projektu był czeski architekt i akademik architektury Josef Hlávka. Od 1995 roku jest siedzibą uniwersytetu. 

Ukraińskie i polskie cerkwie drewniane 

Cerkiew Świętego Ducha w Potyliczu / Wikipedia Cerkiew Świętego Ducha w Potyliczu / Wikipedia

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane są również starodawne drewniane cerkwie regionu karpackiego, znajdujące się na obszarze Ukrainy i Polski. Cerkwie zresztą wpisane zostały na listę jednocześnie, z obu państw. 

8 cerkwi znajduje się na terenie Ukrainy, a są to: 

  • Cerkiew Świętego Ducha w Potyliczu
  • Cerkiew Najświętszej Bogurodzicy w Matkowie
  • Cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi
  • Cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu
  • Cerkiew Świętego Ducha w Rohatynie
  • Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wierbiążu Niżnym 
  • Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie 
  • Cerkiew św. Michała Archanioła w Użoku

 

 

Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie

Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie / Max Vakhtbovych z Pexels Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie / Max Vakhtbovych z Pexels

Pomnik Matki Ojczyzny jest jednym z najważniejszych pomników na terenie Ukrainy i należy do muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej, które znajduje się na wzgórzach Peczarska. Statua mierzy 102 m, co czyni ją większą od Statuy Wolności i jedną z największych tego typu konstrukcji na całym świecie.

Pomnik jest jednak wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Postać kobiety z tarczą została wykonana przez czołowych architektów ZSRR ze zespawanych blach ze stali nierdzewnej, choć pierwotnie projekt zakładał pokrycie jej szczerym złotem. Podobno jest w stanie przetrwać trzęsienie ziemi o sile 9 stopni.

Matkę Ojczyznę owiewa szereg legend. Najpopularniejsza z nich głosi, że przedstawiciele cerkwi negocjowali z pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Ukrainy na temat tego, by miecz posągu nie wznosił się wyżej niż dzwonnica Ławry Peczarskiej w Kijowie. Z tego powodu miał on być skrócony o 12 cm w stosunku do pierwotnego planu. Architekci twierdzą jednak, że w rzeczywistości stało się tak jedynie ze względu na równowagę architektoniczną terenu.