WELL LIST: Najbardziej wartościowe zabytki w Ukrainie

Historia Ukrainy pozostawiła po sobie liczne ślady w każdym zakątku państwa. Niektóre miejsca odzwierciedlają wierność religii poprzez zabytkowe cerkwie, podczas gdy inne są pozostałością radzieckiego modernizmu. Przedstawiamy najsłynniejsze i najpiękniejsze zabytki Ukrainy, które są częścią jej wielowiekowego istnienia, duszą narodu.
Najsłynniejsze zabytki w Ukrainie
Nic tak doskonale nie opowie o kraju, jak monumentalne zabytki, pomniki stawiane podczas wielkich wydarzeń czy ewoluujące przez wieki twory natury. Każde z nich obserwowało zmiany, przez jakie przechodziła dana społeczność i całe państwo.
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się pięć ukraińskich obiektów, ale to dopiero początek niesamowitych miejsc na mapie Ukrainy.
Ławra Peczerska w Kijowie

Prawosławny klasztor w Kijowie – Ławra Peczerska – to jedna z pierwszych ukraińskich pozycji na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt składa się z Ławry Górnej, która mieści w sobie liczne muzea i sale wystawowe oraz Ławry Dolnej, gdzie z kolei znajdziemy Bliskie oraz Dalekie Peczary.
Budynek powstał w XI wieku, kiedy to drugi igumen Teozodjusz wprowadził bizantyjską regułę studycką. Już w XII wieku klasztor uważało się za miejsce, które ma być swego rodzaju oczyszczeniem ze wszelkich grzechów. Był także kolebką dziejopisarstwa. Powstały w nim liczne dzieła, w tym „Powieść doroczna”.
Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Kijowska cerkiew zwana Sofią Kijowską obecnie funkcjonuje jako muzeum państwowe. Budynek nie tylko został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także uważany jest za jeden z siedmiu cudów Ukrainy.
W soborze zachowały się liczne freski i mozaiki pochodzące z XI i XII wieku, w tym sześciometrowa mozaika „Ornata” przedstawiająca Matkę Boską z uniesionymi dłońmi. Co więcej, w nawach bocznych eksponowane są także średniowieczne sarkofagi książęce.
Polecamy
Stare Miasto we Lwowie

Stare Miasto stanowi zabytkową część Lwowa. W jego obręb wchodzi mnóstwo kluczowych punktów, w tym Katedra Łacińska, Cerkiew Wołoska, Baszta Prochowa czy Uniwersytet Lwowski. Sam rynek mieści w sobie 44 kamienice, które różnią się zarówno wiekiem, jak i stylem architektonicznym.
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO lwowskie Stare Miasto znajduje się już od 1998 roku.
Pomnik Niepodległości Ukrainy w Kijowie

Pomnik Niepodległości to wszechobecny symbol Kijowa, który powstał w 2001 roku. Był prezentem dla miasta z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę.
Statua reprezentuje czołowe elementy ukraińskiego baroku oraz stylu empire (kolumna jest wyłożona białym marmurem, a cokół ma kształt kościoła chrześcijańskiego) i przedstawia Berehynię – wizerunek kobiety wywodzący się ze starosłowiańskich tradycji pogańskich.
Sama Berehynia ma oznaczać „tą, która chroni”, a więc pomnik symbolizuje opiekunkę kraju i wszystkich jego obywateli.
Karpackie lasy bukowe

Pradawne karpackie lasy bukowe to niezwykła świątynia Matki Natury, która w 2007 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lasy bukowe w Ukrainie ciągną się aż 185 km, począwszy od Gór Rachowskich po Bukowskie Wierchy.
Polecamy
Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach

To jeden z najstarszych uniwersytetów klasycznych na Ukrainie. Uczelnia od 1875 roku pozostawała i do dziś pozostaje ważnym ośrodkiem edukacji, nauki i duchowości państwa. Od 2011 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu jej prestiż wzrósł zarówno w Ukrainie, jak i na całym świecie.
Dawna siedziba prawosławnych metropolitów Bukowiny i Dalmacji, jak również prawosławnego seminarium duchownego w Czerniowcach to wspaniała posiadłość, która powstała w XIX wieku. Autorem projektu był czeski architekt i akademik architektury Josef Hlávka. Od 1995 roku jest siedzibą uniwersytetu.
Ukraińskie i polskie cerkwie drewniane

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane są również starodawne drewniane cerkwie regionu karpackiego, znajdujące się na obszarze Ukrainy i Polski. Cerkwie zresztą wpisane zostały na listę jednocześnie, z obu państw.
8 cerkwi znajduje się na terenie Ukrainy, a są to:
- Cerkiew Świętego Ducha w Potyliczu
- Cerkiew Najświętszej Bogurodzicy w Matkowie
- Cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi
- Cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu
- Cerkiew Świętego Ducha w Rohatynie
- Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wierbiążu Niżnym
- Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Użoku
Polecamy
Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie

Pomnik Matki Ojczyzny jest jednym z najważniejszych pomników na terenie Ukrainy i należy do muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej, które znajduje się na wzgórzach Peczarska. Statua mierzy 102 m, co czyni ją większą od Statuy Wolności i jedną z największych tego typu konstrukcji na całym świecie.
Pomnik jest jednak wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Postać kobiety z tarczą została wykonana przez czołowych architektów ZSRR ze zespawanych blach ze stali nierdzewnej, choć pierwotnie projekt zakładał pokrycie jej szczerym złotem. Podobno jest w stanie przetrwać trzęsienie ziemi o sile 9 stopni.
Matkę Ojczyznę owiewa szereg legend. Najpopularniejsza z nich głosi, że przedstawiciele cerkwi negocjowali z pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Ukrainy na temat tego, by miecz posągu nie wznosił się wyżej niż dzwonnica Ławry Peczarskiej w Kijowie. Z tego powodu miał on być skrócony o 12 cm w stosunku do pierwotnego planu. Architekci twierdzą jednak, że w rzeczywistości stało się tak jedynie ze względu na równowagę architektoniczną terenu.
Polecamy
Popularne
- 1 WELL TALK: Słynny polski sommelier Piotr Kamecki o tym, jak Polacy piją wino: "Wielu kupuje butelkę, bo podoba im się etykietka"
- 2 Wojna w Ukrainie dobija rosyjski rynek samochodowy. Tylko w maju produkcja aut w kraju spadła o 97 proc.
- 3 INTERNAL SHOWER to hit na Instagramie. Jak zrobić i stosować prysznic na jelita?
- 4 Rynek dóbr luksusowych w Polsce a pandemia i inflacja. W co inwestują najbogatsi Polacy?
- 5 Nowy superjacht od Zaha Hadid Architects jest przepiękny i zasilany energią słoneczną!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Czy Elon Musk ukrywa przed światem bliźniaki? Media dotarły do sądowych dokumentów

PARYŻ planuje urbanistyczny lifting wokół katedry Notre Dame. Chce przygotować się na zmiany klimatu
![Typowy Janusz na wakacjach, czyli kto tak naprawdę robi obciach nad polskim morzem? [NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA]](https://pliki.well.pl/i/01/60/95/016095_r0_300.jpg)
Typowy Janusz na wakacjach, czyli kto tak naprawdę robi obciach nad polskim morzem? [NOWA KAMPANIA SPOŁECZNA]

Wszystko, co wiadomo na temat Nothing Phone (1). „Największa premiera roku na rynku smartfonów”
