Najsłynniejsze zabytki w Ukrainie
Nic tak doskonale nie opowie o kraju, jak monumentalne zabytki, pomniki stawiane podczas wielkich wydarzeń czy ewoluujące przez wieki twory natury. Każde z nich obserwowało zmiany, przez jakie przechodziła dana społeczność i całe państwo.
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się pięć ukraińskich obiektów, ale to dopiero początek niesamowitych miejsc na mapie Ukrainy.
Ławra Peczerska w Kijowie

Prawosławny klasztor w Kijowie – Ławra Peczerska – to jedna z pierwszych ukraińskich pozycji na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt składa się z Ławry Górnej, która mieści w sobie liczne muzea i sale wystawowe oraz Ławry Dolnej, gdzie z kolei znajdziemy Bliskie oraz Dalekie Peczary.
Budynek powstał w XI wieku, kiedy to drugi igumen Teozodjusz wprowadził bizantyjską regułę studycką. Już w XII wieku klasztor uważało się za miejsce, które ma być swego rodzaju oczyszczeniem ze wszelkich grzechów. Był także kolebką dziejopisarstwa. Powstały w nim liczne dzieła, w tym „Powieść doroczna”.
Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Kijowska cerkiew zwana Sofią Kijowską obecnie funkcjonuje jako muzeum państwowe. Budynek nie tylko został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale także uważany jest za jeden z siedmiu cudów Ukrainy.
W soborze zachowały się liczne freski i mozaiki pochodzące z XI i XII wieku, w tym sześciometrowa mozaika „Ornata” przedstawiająca Matkę Boską z uniesionymi dłońmi. Co więcej, w nawach bocznych eksponowane są także średniowieczne sarkofagi książęce.
Polecamy
Stare Miasto we Lwowie

Stare Miasto stanowi zabytkową część Lwowa. W jego obręb wchodzi mnóstwo kluczowych punktów, w tym Katedra Łacińska, Cerkiew Wołoska, Baszta Prochowa czy Uniwersytet Lwowski. Sam rynek mieści w sobie 44 kamienice, które różnią się zarówno wiekiem, jak i stylem architektonicznym.
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO lwowskie Stare Miasto znajduje się już od 1998 roku.
Pomnik Niepodległości Ukrainy w Kijowie

Pomnik Niepodległości to wszechobecny symbol Kijowa, który powstał w 2001 roku. Był prezentem dla miasta z okazji 10. rocznicy odzyskania niepodległości przez Ukrainę.
Statua reprezentuje czołowe elementy ukraińskiego baroku oraz stylu empire (kolumna jest wyłożona białym marmurem, a cokół ma kształt kościoła chrześcijańskiego) i przedstawia Berehynię – wizerunek kobiety wywodzący się ze starosłowiańskich tradycji pogańskich.
Sama Berehynia ma oznaczać „tą, która chroni”, a więc pomnik symbolizuje opiekunkę kraju i wszystkich jego obywateli.
Karpackie lasy bukowe

Pradawne karpackie lasy bukowe to niezwykła świątynia Matki Natury, która w 2007 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lasy bukowe w Ukrainie ciągną się aż 185 km, począwszy od Gór Rachowskich po Bukowskie Wierchy.
Polecamy
Rezydencja metropolitów Bukowiny i Dalmacji w Czerniowcach

To jeden z najstarszych uniwersytetów klasycznych na Ukrainie. Uczelnia od 1875 roku pozostawała i do dziś pozostaje ważnym ośrodkiem edukacji, nauki i duchowości państwa. Od 2011 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu jej prestiż wzrósł zarówno w Ukrainie, jak i na całym świecie.
Dawna siedziba prawosławnych metropolitów Bukowiny i Dalmacji, jak również prawosławnego seminarium duchownego w Czerniowcach to wspaniała posiadłość, która powstała w XIX wieku. Autorem projektu był czeski architekt i akademik architektury Josef Hlávka. Od 1995 roku jest siedzibą uniwersytetu.
Ukraińskie i polskie cerkwie drewniane

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane są również starodawne drewniane cerkwie regionu karpackiego, znajdujące się na obszarze Ukrainy i Polski. Cerkwie zresztą wpisane zostały na listę jednocześnie, z obu państw.
8 cerkwi znajduje się na terenie Ukrainy, a są to:
- Cerkiew Świętego Ducha w Potyliczu
- Cerkiew Najświętszej Bogurodzicy w Matkowie
- Cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi
- Cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu
- Cerkiew Świętego Ducha w Rohatynie
- Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Wierbiążu Niżnym
- Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Użoku
Polecamy
Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie

Pomnik Matki Ojczyzny jest jednym z najważniejszych pomników na terenie Ukrainy i należy do muzeum historii Ukrainy w II wojnie światowej, które znajduje się na wzgórzach Peczarska. Statua mierzy 102 m, co czyni ją większą od Statuy Wolności i jedną z największych tego typu konstrukcji na całym świecie.
Pomnik jest jednak wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Postać kobiety z tarczą została wykonana przez czołowych architektów ZSRR ze zespawanych blach ze stali nierdzewnej, choć pierwotnie projekt zakładał pokrycie jej szczerym złotem. Podobno jest w stanie przetrwać trzęsienie ziemi o sile 9 stopni.
Matkę Ojczyznę owiewa szereg legend. Najpopularniejsza z nich głosi, że przedstawiciele cerkwi negocjowali z pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Ukrainy na temat tego, by miecz posągu nie wznosił się wyżej niż dzwonnica Ławry Peczarskiej w Kijowie. Z tego powodu miał on być skrócony o 12 cm w stosunku do pierwotnego planu. Architekci twierdzą jednak, że w rzeczywistości stało się tak jedynie ze względu na równowagę architektoniczną terenu.