WELL LIST: 10 niezwykłych przestrzeni miejskich w Polsce

Szukacie idealnej miejscówki na wypoczynek na świeżym powietrzu, zastanawiacie się, jakie miejsce wybrać na popołudniowy spacer, co warto odwiedzić podczas turystycznego wypadu a może… gdzie zrobić efektowne selfie? Mamy dla Was zestawienie najciekawszych przestrzeni miejskich w polskich miastach. Niektóre z nich mogą być w Waszym sąsiedztwie. Wiedzieliście o ich istnieniu?
Dobrze zagospodarowana przestrzeń w mieście może być nie tylko wspaniałym miejscem odpoczynku czy zabawy, ale też stać się "designerską perłą" w koronie miejskiej tkanki. Poznajcie 10 przestrzeni w polskich miastach, na które twórcy NAPRAWDĘ mieli pomysł!
CIESZYN - Open Air Museum

W Cieszynie nad samym brzegiem rzeki Olzy znajduje się jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Architekci z pracowni RS+ wykorzystali zaniedbany, zadrzewiony wąski pas terenu nad stromym brzegiem rzeki, jako nośnik ekspozycji opowiadającej dzieje miasta.
Najbardziej imponującym elementem stworzonego przez nich projektu są umieszczone wzdłuż granicznej rzeki Olzy podświetlane „Koła Czasu”. Widziane z czeskiej strony są świetlistym elementem krajobrazu, zachęcającym do odwiedzenia muzeum, a po polskiej meblami miejskimi, które oferuje nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także – za pomocą znajdujących się na nich kodów QR – przekazują informacje o ważnych wydarzeniach w historii miasta.
KATOWICE - galeria street artu na ścianach Fabryki Porcelany

Na ścianach Fabryki Porcelany w Katowicach od lat regularnie pojawiają się nowe murale tworzone przy współpracy z lokalnymi artystami. Elewację budynku wieńczą prace takich artystów jak Artur Wabik, Lo Milo, duet Łata Miasta oraz Milo Banachowicz i Miłosz Konieczko. Kilkuset metrowa powierzchnia budynku w Katowicach za sprawą pomysłu Rafała Wyszyńskiego, prezesa Fundacji Giesche funkcjonuje jako lokalna galeria street artu.
POZNAŃ - dziedziniec Urzędu Miejskiego w Poznaniu

Realizowana etapami od 2015 roku rewitalizacja kompleksu budynków Urzędu Miasta Poznania spod kreski Atelier Starzak Strebicki przyniosła m.in. powstanie ogólnodostępnej przestrzeni publicznej w miejscu istniejącego dziedzińca. Wcześniej znajdował się tam parking, teraz – jest miejsce spotkań mieszkańców z wielofunkcyjnymi meblami miejskimi i nową zielenią.
Owe meble to jednak coś więcej niż klasyczne ławki. Oprócz dużych okrągłych ławek wokół rosnących na placu wcześniej klombów, na zestaw mebli miejskich składa się również czternaście mobilnych siedzisk oraz dwadzieścia całorocznych donic z zielenią. Mobilne siedziska można dowolnie ustawiać w zależności od potrzeb – na przykład tworzyć z nich amfiteatralną widownię. Za projekt całości odpowiada pracownia Atelier Starzak Strebicki.
ŁÓDŹ - Ogrody Anny

W lipcu tego roku oddano do użytku Ogrody Anny znajdujące się na terenie zabytkowych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Zaprojektowana przez uznane studio Medusa Group ogólnodostępna przestrzeń powstała w ramach projektu Fuzja, będącego rewitalizacją tych poprzemysłowych terenów.
Ogrody Anny to nowe oblicze placu przed secesyjnym budynkiem elektrowni. Z przestrzeni usunięte zostały samochody, które teraz przeniesiono do podziemnych garaży, a sam plac stał się miejscem zieleni i retencji, gdzie odpoczniecie w cieniu rosnących drzew. Mineralna nawierzchnia pozwala przesiąkać wodom opadowym, a glebie - oddychać. To nie tylko idealne miejsce na sobotni spacer, ale przede wszystkim przestrzeń odpowiedzialna.
Polecamy
WARSZAWA - Schody w Browarach Warszawskich

Browary Warszawskie to bez wątpienia jedno z najciekawszych miejsc na mapie Warszawy. Ta wielofunkcyjna inwestycja powstała na postindustrialnym terenie ma wiele do zaoferowania Warszawianom i turystom - od świetnej nagradzanej architektury spod kreski JEMS Architekci, po kuszące koncepty gastronomiczne w jej części usługowej (to tutaj m.in. znajduje się NINE’s Restaurant&Bar Roberta Lewandowskiego).
Wizualną wisienką na torcie są kolorowe schody prowadzące pod 170-letnie kolebki Leżakowni. Zdobi je street artowe dzieło projektu cenionego na świecie ilustratora, Dawida Ryskiego. Barwna grafika licząca sobie aż 50 metrów kwadratowych przyciąga wzrok, zachwyca i zachęca do tego, aby na chwilę się zatrzymać i uwiecznić ją na zdjęciu.
WROCŁAW - Zwierciadła Akustyczne na Bulwarze Zwierzyckiego

Bulwar Zwierzyckiego we Wrocławiu ma docelowo zapełnić się kilkunastoma instalacjami edukacyjno-naukowymi. Tak przewiduje koncepcja Bulwaru Fizyków, której autorami są architekci z pracowni LAX Laboratory for architectural experiments. W przyszłości na nabrzeżu Odry mają powstać otwarte muzea tematyczne, a sam Bulwar Fizyków, będących Ogrodem Doświadczeń Fizycznych, stanowić będzie swoiste preludium do zwiedzania tych muzeów, a przy tym również oryginalnej przestrzeni publicznej.
Na razie na Bulwarze stoją Zwierciadła Akustyczne, czyli pierwsza z zapowiadanych atrakcji. Oprócz intrygującego wyglądu, instalacja oferuje interaktywną zabawę dla spacerowiczów Bulwaru. Załamuje odbity obraz, a także transmituje dźwięk, umożliwiając rozmowę dwóch osób mówiących do przeciwległych zwierciadeł.
Polecamy
ŚWINOUJŚCIE - Promenada w Świnoujściu

Wypoczywając nad Bałtykiem nie sposób nie skorzystać choć raz z nadmorskiej promenady. Spacery deptakiem to niemal obowiązkowy punkt wakacji nad morzem. Stają się jednak szczególnie przyjemne jeżeli ów deptak może się pochwalić walorami architektonicznymi. Tak jest w przypadku promenady w Świnoujściu zaprojektowanej przez pracownię Pniewski Architekci, która zdobyła tytuł najlepszej przestrzeni publicznej województwa zachodniopomorskiego.
„Nowa” promenada to w istocie przebudowana historyczna promenada główna w mieście, która została powiększona o nowy ciąg rekreacyjno-sportowy nazwany „ścieżką zdrowia”. Powstały m.in. zegar wodny, teżnia, ścieżka rowerowa i ogród sensoryczny. Całości efektownego wyglądu dodają indywidualnie zaprojektowane meble miejskie.
WARSZAWA Amfiteatr Brain Embassy

Warszawski Służewiec to dzielnica biznesowa borykająca się z problemem braku otwartych przestrzeni publicznych. Zaprojektowany przez pracownię mode:lina amfiteatr powstał jako odpowiedź na wspomniany problem.
Klasyczny kształt amfiteatru został tutaj połączony z mile widzianymi szczególnie w tej części miasta zielonymi wyspami. Futurystyczna architektura amfiteatru robi wrażenie: obiekt jest wpisany w okrąg, który od strony audytorium zagłebia się w ziemię, a z drugiej ma efektowne szklane zadaszenie. Część bryły "wyrastająca z ziemi" jest przedłużeniem terenu i zieloną "polaną".
SOSNOWIEC - Amfiteatr Muszelka

Jeżeli chcecie z bliska obejrzeć miejsce, które w głosowaniu internautów zostało wybrane na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2020, odwiedźcie Sosnowiec. Tam w Parku im. Jacka Kuronia znajduje się Amfiteatr Muszelka, który to właśnie zdobył to zaszczytne miano.
Jest to budowla pochodząca jeszcze z lat 60 ubiegłego wieku, powstała jako dar dla górników kopalni Kazimierz-Juliusz i mieszkańców Sosnowca. Projektanci z pracownia Amaya Architekci podjęli się projektu jego rozbudowy i renowacji. Powstał obiekt o współczesnej architekturze, ale zaprojektowany z poszanowaniem otoczenia i ducha minionej epoki.
KATOWICE - Plac do Radości

Plac do Radości to wielofunkcyjna przestrzeń przed galerią handlową Libero w Katowicach. Na zorganizowanej z niemal geometryczna precyzją przestrzeni architekci z pracowni RS+ ustawili betonowe prefabrykaty, z których niektóre są wykończone roślinnością, inne drewnem lub nawierzchnią mineralno-żywiczą, a niektóre dodatkowo z posadzką łączy rampa dla rowerów, deskorolek i hulajnóg. Geometryczne są również drewniane kubiki wplecione w naturalne otoczenie z traw i krzewów, które zaplanowano jako miejsce ekspozycji instalacji artystycznych.
Przed wejściem do galerii jest również miejsce na stworzenie lodowiska, organizację eventów kulturalnych czy postawienia food trucków.
Polecamy
Popularne
- 1 „Gorączka złota” na Grenlandii. Dlaczego Bill Gates i Jeff Bezos finansują podbój wyspy?
- 2 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 3 Deszczówka nie jest zdatna do picia - alarmują eksperci. "Wieczne chemikalia" przekraczają dopuszczalne normy
- 4 Ten supersamochód jest zrobiony z… drewna. I rozpędza się do prawie 400 km/h!
- 5 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim

Ile lat może żyć człowiek? Nowe badania mówią o "punkcie stycznym starości"

WELL SMALL TALK: David Gaboriaud o tym, jak i gdzie odpoczywają Francuzi na wakacjach?

Kryzys na rynku nieruchomości? Nie w segmencie premium. Sprzedaż luksusowych mieszkań wciąż rośnie
