Najpiękniejsze kraje świata - przyroda

Portal „Money”, który specjalizuje się w porównywaniu tysięcy produktów dotyczących naszych finansów, postanowił stworzyć ranking podróżniczy inny niż wszystkie. Zamiast wskazywać kolejne zabytki architektoniczne, które warto odwiedzić, czy imponujące hotele, na tapetę wzięto Matkę Naturę, a konkretnie jej niesamowite twory.

Reklama

Eksperci Money postanowili przyjrzeć się bliżej wszystkim krajom świata i wyliczyć, jaki procent ich powierzchni zajmują cuda natury. Każde z przeanalizowanych miejsc oceniali w skali od 0 do 10. Wnioski? 

Przedstawiamy wam Natural Beauty Raport, czyli zestawienie krajów, w których znajdziecie najwięcej naturalnych atrakcji!

1. Cuda Natury: Indonezja

Indonezja / Oleksandr Pidvalnyi z Pexels Indonezja / Oleksandr Pidvalnyi z Pexels

Na samym szczycie rankingu Natural Beauty Raport znajduje się Indonezja. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w tym kraju na każde 100 tysięcy km kwadratowych przypada prawie 56 tysięcy km kwadratowych lasów tropikalnych!

Co więcej, Indonezja posiada także bardzo rozległą linię brzegową z ponad 50 tysiącami km kwadratowych raf koralowych, które z pewnością można uznać za jeden z najpiękniejszych i najbardziej nieuchwytnych cudów natury na świecie. Nie mówiąc już o niezliczonych małych wysepkach, które można odwiedzać o każdej porze dnia i nocy!

Jeśli chodzi o samą turystykę, najpopularniejszymi miejscami są lasy tropikalne na Sumatrze i Kalimantanie oraz Park Narodowy w Komodo.

Ocena: 7,77/10

 

2. Cuda Natury: Nowa Zelandia

Nowa Zelandia góry / Tyler Lastovich z Pexels Nowa Zelandia góry / Tyler Lastovich z Pexels

Nowa Zelandia została doceniona przede wszystkim ze względu na monumentalne górskie krajobrazy. Musimy wiedzieć, że kraj ten słynie z bogactwa falistych wzgórz, ostrych szczytów oraz wielu aktywnych wulkanów.

Co ciekawe, znajdziemy tam także lodowce. Szacuje się, że jest ich nieco ponad pięć tysięcy km kwadratowych na 100 tysięcy km kwadratowych.

Poza tym, o Nowej Zelandii nie trzeba mówić za wiele. Wystarczy spojrzeć tylko na kadry z filmu „Władca Pierścieni”!

Ocena: 7,27/10

 

3. Cuda Natury: Kolumbia

Kolumbia / Tyler Lastovich z Pexels Kolumbia / Tyler Lastovich z Pexels

Trzecie miejsce w rankingu należy do Kolumbii, która zrobiła wrażenie na ekspertach przede wszystkim poprzez niezwykle rozbudowaną linię brzegową wzdłuż Karaibów.

Nie sposób zapomnieć jednak, że w kraju tym znajdziemy także bardzo zróżnicowany krajobraz obejmujący lasy deszczowe Amazonii, górskie szczyty Andów oraz ogromne powierzchnie lasów tropikalnych.

Ocena: 7,16/10

 

4. Cuda Natury: Tanzania

Tanzania / Sergey Pesterev z Pexels Tanzania / Sergey Pesterev z Pexels

Jeśli marzy wam się zobaczenie na żywo krajobrazów rodem wyjętych z „Króla Lwa”, Tanzania z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę.

Boskie widoki na safari i możliwość spotkania „Wielkiej Piątki”, czyli słoni, lwów, lampartów, bawołów i nosorożców, w ich naturalnym środowisku wydaje się okazją nie do przegapienia.

Poza tym, przy okazji, zawsze możemy odwiedzić tam także słynny Park Narodowy Kilimandżaro oraz Park Narodowy Serengeti.

Ocena: 6.98/10

5. Cuda Natury: Meksyk

Meksyk / Melissa Sombrerero z Pexels Meksyk / Melissa Sombrerero z Pexels

Dziewicze plaże, wspaniały wybór zabytków kulturowych i zawsze słoneczna pogodaMeksyk to doskonały kierunek dla wszystkich, którzy cenią sobie tzw. „aktywny odpoczynek”.

Oczywiście, że moglibyśmy wybrać się tam wyłącznie po to, by pławić się w luksusowym hotelu all inclusive, ale po co, skoro to jedyna okazja, by spotkać się z niezwykłym pięknem natury?

Niewielu z nas wie bowiem, że Meksyk to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy, piękne doliny i unikalne formacje naturalne.

Już sama wielkość tego kraju sugeruje nam, że kryje w sobie ogromne bogactwo różnych ekosystemów i klimatów. To okazja, której nie możemy zmarnować!

Ocena: 6,96/10

 

6. Cuda Natury: Kenia

Kenia / Git Stephen Gitau z Pexels Kenia / Git Stephen Gitau z Pexels

Mówi się, że wielkość Kenii odpowiada jej malowniczości. I chyba coś w tym jest. Kraj ten łączy w sobie boskie krajobrazy złożone z gór, płaskowyżów i wąwozów, tajemnicze klimaty Afryki i fascynujące bogactwo przyrody.

Poza tym Kenia słynie z dosyć nietypowej, ale bardzo rustykalnej atmosfery. To kierunek dedykowany prawdziwym poszukiwaczom przygód!

Ocena: 6,70/10

7. Cuda Natury: Indie

Indie/ Suket Dedhia z Pexels Indie/ Suket Dedhia z Pexels

Wielu podróżników uważa, że nie warto odwiedzać Indii, jeśli nie mamy zamiaru poznawać przyrody. Dzięki swojemu geograficznemu położeniu kraj ten uważa się za jeden z najbogatszych i najbardziej różnorodnych pod względem cudów natury.

Znajdziemy tam pełnie bujnych, zielonych lasów, malowniczych jezior, majestatycznych szczytów górskich, mozaik łąk, tropikalnych plaż i samej dzikości. Jeśli zatem wciąż szukacie w życiu prawdziwego piękna, tam z pewnością je poznacie.

Ocena: 6,54/10

8. Cuda Natury: Francja

Francja / PHILIPPE SERRAND z Pexels Francja / PHILIPPE SERRAND z Pexels

Choć Francja kojarzy się nam przede wszystkim ze słynną wieżą Eiffla, nie możemy zapomnieć o jej pięknie pod względem krajobrazów naturalnych.

Od wysokich Alp po nieziemskie równiny Camargue – kraj ten oferuje szeroką gamę krajobrazów podróżnikom, którzy chcą myśleć nieszablonowo.

Spacer po ogrodzie Moneta w Giverny lub lawendowych polach Valensole w Prowansji? Nie ma sprawy! Kąpiel w lodowatym morzu Chamonix? Oczywiście! A może odpoczynek na największej wydmie w Europie? Zobaczcie tylko, jak wiele rzeczy nie wiedzieliśmy o naszej Francji!

Ocena: 6,51/10

9. Cuda Natury: Papua - Nowa Gwinea

 Papua - Nowa Gwinea / Stijn Dijkstra z Pexels Papua - Nowa Gwinea / Stijn Dijkstra z Pexels

Papua-Nowa Gwinea to egzotyczny kraj wyspiarski u północnych wybrzeży Australii. Kraj ten jest domem dla bogatej kultury plemiennej, który obejmuje ponad 800 języków dla kilku plemion.

Fascynująca kultura Papui-Nowej Gwinei jest najlepiej prezentowana jest właśnie poprzez niesamowite krajobrazy naturalne, które przyciągają do siebie turystów z całego świata. Nie ma ich jednak zbyt wielu. Podróżnicy wciąż postrzegają jej tereny jako „nieodkryty ląd”.

Ocena: 6,39/10

 

10. Cuda Natury: Komory

Komory to wyspiarskie państwo położone w północnej części Kanału Mozambickiego. Ich linię brzegową budują przede wszystkim aktywne wulkany, lasy namorzynowe oraz rafy koralowe, co – jak możemy się domyślić – jest już ewenementem samym w sobie.

Poza tym tempo rozwoju endemizmu fauny i flory lądowej oraz morskiej, w tym kraju jest bardzo wysokie. Z tego powodu niezwykle za najwyższy priorytet uważa się tam ekoturystykę.

Ocena: 6,22/10