Boże Narodzenie: 10 świątecznych rekordów Guinnessa

Księga Rekordów Guinnessa słynie z dokumentowania najbardziej szokujących i spektakularnych osiągnięć ludzkości. Nic dziwnego zatem, że skłoniła się także w kierunku świąt Bożego Narodzenia.

Reklama

Jak może wyglądać najdroższa choinka na świecie, jak duży może być największy Święty Mikołaj z czekolady i jak wielu elfów można zgromadzić w jednym miejscu?

Przygotowaliśmy dla was 10 najbardziej ekscytujących i najbardziej świątecznych rekordów Guinnessa. Lubicie Święta na wypasie? Oto inspiracja!

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największa piernikowa wioska na świecie

Kiedy Jon Lovitch stworzył swoją pierwszą piernikową wioskę w 1994 roku, nie miał jeszcze pojęcia, że pewnego dnia zamieni niepozorne hobby w pełnoetatową pracę i ustanowi rekord świata na największą wioskę z piernika, jaka kiedykolwiek powstała!

„Gingerbread man” pięć lat temu pobił rekord Guinnessa, budując wioskę złożoną z 1251 piernikowych domków! Całe wydarzenie miało miejsce dokładnie 6 stycznia 2017 roku w New York Hall of Science.

Podobno w 2022 roku Jon Lovitch planuje wykonać ok. 1500 domków z piernika, z których 500 trafi na wystawy w Nowym Jorku, Salt Lake City i Kansas City.

Co ciekawe, jego piernikowe wioski - oprócz oczywiście samych pierników – zawierają mnóstwo cennych detali, takich jak dachówki w kształcie żelków, dekoracje z lasek cukrowych i precyzyjne szyldy wykonane z lukru.

Cały proces twórczy zajmuje cukiernikowi około 100 godzin tygodniowo przez cały rok.

 

Świąteczne rekordy Guinnessa: Najdłuższa lista życzeń do Świętego Mikołaja

W 2012 roku firma samochodowa Mini postanowiła stworzyć spektakularną listę życzeń do Świętego Mikołaja.

W tym celu zebrano prawie 8,5 tysiąca dzieci z 30 różnych krajów. Każde z nich napisało na kartce po trzy prezenty, które chciałyby znaleźć pod choinką w Boże Narodzenie. Efekt?

Ostatecznie lista składała się z 25 318 życzeń. Zespół Mini stworzył z nich dwa zwoje zwane „Zwojami dziecięcych marzeń”, które umieszczono na dwóch gigantycznych kołach samochodowych.

Co ciekawe, lista podobno dotarła do samego Świętego Mikołaja! Jak poinformowała Louise Toms – sędzina Guinness World Record – życzenia dzieci zostały wysłane do Rovaniemi w Laponii, czyli dokładnie tam, gdzie podobno mieszka ten niezwykle hojny Święty.

Świąteczne rekordy Guinnessa: Najdroższa choinka na świecie

Najdroższa choinka świata / materiały prasowe Kempinski Hotel Bahia Najdroższa choinka świata / materiały prasowe Kempinski Hotel Bahia

Najdroższa choinka na świecie powstała w 2019 roku w Hiszpanii, a konkretnie w Kempinskim Hotelu Bahia

19-metrowe drzewko zostało przyozdobione wyjątkowymi bombkami i zawieszkami stworzonymi przez  Chanel, Cartier, Louis Vuitton czy Bvlgari.

Znajdziemy na niej m.in. dziadki do orzechów z szafirowymi oczami, strusie jaja wysadzanych kryształkami Swarovskiego oraz innych drobiazgi pokryte najdroższymi kruszcami

Twórczynią tej wyjątkowej choinki jest Debbie Wingham, która jeszcze przed jej powstaniem wiedziała, że ma do czynienia z jednym z najważniejszych projektów w swoim życiu. I nie pomyliła się. 

Wartość świątecznego drzewka w Kempinski Hotel Bahia określono na 15 mln dolarów!

 

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największy ludzik z piernika

Piernikowy ludzik od wielu lat symbolizuje obchody Dorocznego Festiwalu Świateł w Smithville, ale w 2005 roku jeden z tamtejszych cukierników stwierdził, że czas nieco bardziej urozmaicić to święto.

Cały kolejny rok eksperymentował z przepisami, obliczał warunki pieczenia na zewnątrz, tworzył ekstremalnie wielką blachę oraz zbierał darowizny, aby stworzyć największego na świecie ludzika z piernika!

Jego starania nie poszły na marne. Dokładnie 2 grudnia 2006 roku, podczas 16. dorocznej uroczystości Święta Świateł zaprezentowano „Pana Ciastka”, który ważył prawie 600 kg i mierzył 6 metrów – podobno stworzono go z ponad 340 kg mąki i 72 tuzinów jaj. Wyobrażacie sobie oddzielać żółtko od białka z tylu jaj?!

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największy czekoladowy Święty Mikołaj

Każdy czekoladowy Mikołaj w Boże Narodzenie smakuje tak samo wyjątkowo, ale rzadko które osiągają taką wielkość, jak ten zaprezentowany w 2011 roku w centrum handlowym Mirabello w Cantù we Włoszech.

Miał aż 5 metrów wysokości, jego średnica w najszerszym miejscu mierzyła 2,5 m, a całkowita waga wynosiła 1704 kg (1,88 tony)!

Podobno w pracach nad stworzeniem tego czekoladowego molocha pracowało sześć osób, a szlify zajęły im trzy tygodnie. Sama czekolada natomiast była produkowana przez włoską rodzinną firmę „Tosca” z Cremony.

 

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największy kubek gorącej czekolady

16 grudnia 2017 roku firma Soda Springs Mountain Resort w Kalifornii  postanowiła podjąć wyzwanie i stworzyła największy kubek gorącej czekolady w historii ludzkości! 

I powiemy wam tak: nawet my, fani czekoladowej rozpusty, nie bylibyśmy w stanie go pochłonąć. W ostateczności kubek – rekordzista pomieścił aż 4506,83 litrów gorącej czekolady!

Jeśli jednak chcielibyście sprostać temu wyzwaniu, zostawiamy przepis:

SKŁADNIKI

  • 4163,95 litrów wody 226,
  • 79 kg gorącej mieszanki kakaowej
  • 37,85 litra mleka

 

PRZYGOTOWANIE

Wszystko dokładnie mieszamy i serwujemy w temperaturze 41,1 stopni Celsjusza.

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największe skupisko osób w czapce Świętego Mikołaja

Wyobrażacie sobie Boże Narodzenie bez Świętego Mikołaja? My zdecydowanie nie! A gdyby tak pobić rekord w liczbie osób noszących jego czerwoną czapkę z białym pomponem

Największe jak dotąd zgromadzenie ludzi noszących czapkę Świętego Mikołaja liczyło 30333 osoby i zostało osiągnięte przez Angels Baseball (USA) na Angel Stadium w Anaheim 25 czerwca 2014 r.

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największe zgromadzenie elfów Świętego Mikołaja

Największe zgromadzenie elfów Świętego Mikołaja o dziwo nie odbyło się na Biegunie Północnym, a w Bangkoku, w Taj. 

W 2014 roku  1762 dzieci założyło strój elfa - który składał się ze spiczastych uszu, elfickiej zielonej czapki i czerwono-zielonego  kostiumu -  aby stworzyć prawdziwą fabrykę Świętego Mikołaja!

Ta grupa elfów co prawda nie zajmowała się robieniem zabawek, ale z pewnością wprowadziła wszystkich w niesamowicie świąteczny nastrój.

 

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największy pokaz dzianinowych ozdób choinkowych

Kolorowe bałwanki, figurki Świętego Mikołaja i lśniące płatki śniegu starannie utkane z włóczki – to dzieła 350 kobiet z Mother India's Crochet Queens (MICQ), które zaprezentowały na swoim jarmarku aż 66 158 ozdób świątecznych wykonanych na szydełku.

Sędziowie Guinness World Record uznali to za największy pokaz szydełkowych ozdób choinkowych na całym świecie!

I tak grupa kobiet z MICQ nie tylko wpisała się w historię bożonarodzeniowych rekordów, ale także pomogła najbiedniejszym ludziom z całego świata, bo cała kwota zebrana podczas sprzedaży ozdób trafiła na konta kilku fundacji charytatywnych.

 

Świąteczne rekordy Guinnessa: Największa kolekcja kartek bożonarodzeniowych Robin

Joan Gordon z Wielkiej Brytanii każdego roku dekorowała swój dom w Boże Narodzenie kartkami świątecznymi Robin. Podobno jej kolekcja była tak duża, że można było pokryć nią każdą ścianę budynku!

Po latach pocztówkową kolekcję staruszki uznano za największą kolekcję kartek bożonarodzeniowych w historii, miała ich aż 11 010 w różnych wydaniach!