Foie gras podane na sosie z jabłek i kremu balsamicznego

Baza

Reklama

Foie gras - 320 g

Mąka do oprószenia

Olej do smażenia

Gęsią wątróbkę wyporcjować, następnie oprószyć w mące, smażyć na złoty kolor, przełożyć na ręcznik papierowy.

Sos

Ocet ryżowy 40 ml

Cukier trzcinowy 30 g

Krem balsamiczny 15 ml

Wino czerwone 50 ml

Jabłka 150 g

Masło 10 g

Wszystkie składniki przełożyć do rondla, gotować  na wolnym ogniu ok. 10 min. Następnie dodać zimne masło i zmiksować tak, aby powstał gładki sos.

Bułeczki

Ciepłe mleko - 120 ml

Żółtko -1 szt.

Drożdże - 20 g

Cukier - 50 g

Mąka - 250 g

Masło roztopione - 40 g

Ciepłe mleko połączyć z drożdżami, cukrem i mąką, następnie zagnieść ciasto, dodać roztopione masło, wyrabiać kilka minut, a następnie wyporcjować bułeczki ok. 12 szt. Pozostawić do wyrośnięcia. Piec w temp. 170 ˚C.

Do dekoracji

Figi - 2 szt.

Masło - 15 g

Łyżeczka miodu

Figi przeciąć na ćwiartki, masło roztopić w rondlu, po chwili dodać miód, figi i karmelizować 3 min. Z tak przygotowanych produktów stworzyć na talerzu kompozycję.

Dekorować jeżynami i świeżymi ziołami.

Oryginalnego dania możecie skosztować w restauracji Hotelu SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju. 

 

Hotel SPA Dr Irena Eris w Krynicy Zdroju - szef kuchni Janusz Myjak

Janusz Myjak - szef kuchni Hotelu SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju / materiały prasowe Janusz Myjak - szef kuchni Hotelu SPA Dr Irena Eris w Krynicy-Zdroju / materiały prasowe

Janusz Myjak Szef Kuchni Restauracji Szósty Zmysł związany jest z Hotelem SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój od ponad dekady. Jest laureatem wielu konkursów. W 2016 roku został uznany za Szefa Kuchni Regionu Południowego (Małopolska/Śląsk) w konkursie Poland 100 Best Restaurants, a Restauracja Szósty Zmysł, którą prowadzi, była wielokrotnie nagradzana symbolem trzech widelców (Grand Award). Zaś w przewodniku Gault&Millau została uhonorowana jedną czapką kucharską.

W kuchni nie stroni od nieoczywistych połączeń, wykorzystując lokalne produkty do wzbogacenia polskich przepisów. Choć bliska jest mu również kuchnia włoska i francuska, czy azjatycka, to nic nie zastąpi polskich produktów sezonowych z okolic Krynicy – jak sery owcze, oscypek, jagnięcina lub rydze, które z wielką starannością wyszukuje w regionie. Posiada ogromne wyczucie w komponowaniu dań o doskonałej palecie smaków, jak również i kolorów, tworząc na talerzu kulinarne dzieła sztuki.

W życiu ceni sobie ludzką szczerość, otwartość na wymianę doświadczeń i chęć współpracy między szefami, dlatego nie ma żadnego problemu ze znalezieniem przyjaciół, zawodowych profesjonalistów, do wspólnych przedsięwzięć i wartościowych projektów. Sam również chętnie wspiera kolegów i koleżanki pod fachu w ciekawych inicjatywach. Od kilku lat Janusz Myjak prowadzi Akademię Gotowania w Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój.