WARSZAWA: Va Bene Cicchetti doceniony w Restaurant & Bar Design Awards

Na początku września po raz kolejny ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu Restaurant & Bar Design Awards, którego jury od 15 lat docenia najpiękniejsze lokale na świecie. Wśród najlepiej zaprojektowanych lokali gastronomicznych w kategorii „Stadionale” znalazł się warszawski bar - Va Bene Cicchetti.

Reklama

Warszawski lokal wśród najlepiej zaprojektowanych na świecie / Oficjalne konto FB Va Bene Cicchetti Warszawski lokal wśród najlepiej zaprojektowanych na świecie / Oficjalne konto FB Va Bene Cicchetti

Va Bene Cicchetti: Wenecja w centrum Warszawy

Agata Szaran i Emanuele Guidi stworzyli lokal, który wprost z warszawskiej, socrealistycznej dzielnicy mieszkaniowej (plac Konstytucji) przenosi swoich gości na weneckie kanały. Wszystko za sprawą designerskiego wnętrza projektu Noke Architects. Architekci - Piotr Maciaszek, Aleksandra Hyz i Karol Pasternak w Va Bene Cicchetti postawili na wenecką czerwień, soczystą zieleń i złote akcenty.  

- Wenecja to świątynia sztuki – zarówno współczesnej, jak i renesansowej. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dialogu i wymiany myśli, miejsce spotkań świata architektury, kultury i sztuki – mówi partner Noke i architekt Piotr Maciaszek.

Jedno z najlepszych gastronomicznych miejsc w Warszawie / Instaram @va_bene_cicchetti Jedno z najlepszych gastronomicznych miejsc w Warszawie / Instaram @va_bene_cicchetti

Do środka Va Bene Cicchetti prowadzi półkolisty portal z antykowanego lustra. W pierwszej kolejności oczom gości ukazuje się bar z czerwonego trawertynu i intensywne, malinowe ściany. Wypełniająca lokal czerwień nawiązuje do weneckiej flagi. Na myśl przywodzi także barwy karnawału.

Podłogi, listwy oraz podstawy hokkerów zdobi zieleń odzwierciedlająca weneckie kanały. Na głównej ścianie widnieje nowoczesna, misterna mozaika projektu Oli Niepsuj - ilustratorki i miłośniczki Włoch.

- Zainspirowaliśmy się kolorami weneckiej flagi, które dominują we wszystkich wykończeniach wnętrza, a jako element zaskoczenia wprowadziliśmy motyw „Aqua Alta”. Wysoka woda pojawia się w lokalu w postaci soczystej zieleni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów i zabarwia nogi od stołów, krzeseł, cokoły, posadzkę, witryny i zalewa cały poziom -1 - komentują architekci.

Agata Szaran i Emanuele Guidi, właściciele Va Bene Cicchetti w Warszawie / Facebook - oficjalne konto Va Bene Ciccetti Agata Szaran i Emanuele Guidi, właściciele Va Bene Cicchetti w Warszawie / Facebook - oficjalne konto Va Bene Ciccetti

Bar Va Bene Cicchetti w Warszawie świętuje swoje... pierwsze urodziny

To nie jedyna okazja do świętowania dla warszawskiego lokalu. Bar Va Bene Cicchetti właśnie we wrześniu obchodził swoje pierwsze urodziny. Właściciele lokalu, który w ciągu roku działalności osiągnął międzynarodowy sukces, mogą być dumni. Sami jednak przekonują, że międzynarodowe nagrody są miłym dodatkiem do miejsca zrodzonego z pasji. 

- Nigdy nie chodziło nam o nagrody, ale jesteśmy dumni, że nasza odwaga w podejmowaniu decyzji i podążanie za intuicją zostały docenione - mówi Agata Szaran.