Warszawa przyciąga najbogatszych ludzi świata

Warszawa obok Dublina i Monako odnotowała największy przyrost liczby najzamożniejszych osób w latach 2012-2022, wynika z raportu firmy Henley & Partners dotyczącego najbogatszych miast świata. Przez „najzamożniejszych” autorzy publikacji rozumieją osoby dysponujące przynajmniej milionem dolarów majątku, który mogłyby zainwestować, i pod tym względem nasza stolica jest wręcz europejskim liderem.

Reklama

– Warszawa jest finansowym i ekonomicznym centrum Polski. Najszybciej rosnącymi sektorami w mieście są usługi finansowe, nieruchomości i technologia – wyjaśniają autorzy raportu.

Przez ostatnią dekadę liczba najzamożniejszych mieszkańców Warszawy wzrosła aż o 54 proc.! W przypadku Dublina i Monako jest to odpowiednio 52 i 50 proc., ale oba te miasta wciąż wyprzedzają naszą stolicę pod względem wartości bezwzględnych. W Warszawie mieszka aktualnie 15,1 tys. najzamożniejszych osób, przy czym w Dublinie jest to 18,4 tys., a w Monako – 17,6 tys.

Nasza stolica okazuje się jednak także atrakcyjnym miastem dla multimilionerów (majątek powyżej 100 mln dolarów) oraz miliarderów (powyżej miliarda dolarów). Żyją w niej odpowiednio 33 i 3 takie osoby (w Monako 165 i 20).

W jakich miastach mieszka najwięcej miliarderów? 

Ogólnie naszej stolicy wciąż jednak daleko do światowej czołówki. Pierwsza piątka miast z największym przyrostem najbogatszych w ciągu ostatniej dekady zdominowana jest przez Chiny i Stany Zjednoczone. Globalnym liderem pod tym względem jest chińska metropolia Hangzhou, na drugim miejscu uplasowało się Austin w Teksasie, a na trzecim – Shenzhen.

Gdyby jednak wziąć pod uwagę liczby bezwzględne, wymieniona trójka nie jest nawet blisko czołówki. Miastem, w którym mieszka najwięcej osób z minimum milionem dolarów majątku do zainwestowania, jest – bez zaskoczeń – Nowy Jork. Mieszka w nim aż 340 tys. takich jednostek. Na drugim miejscu znajduje się Tokio (290 tys. najzamożniejszych) oraz The Bay Area, czyli amerykański region uwzględniający m.in. San Francisco i Dolinę Krzemową. To właśnie tam znajduje się także najwięcej miliarderów na świecie – jest ich tam 63.