Amar Beirut w Fabryce Norblina

Warszawska Fabryka Norblina szykuje się na otwarcie najnowszego konceptu kulinarnego zlokalizowanego w jednym ze zrekonstruowanych budynków całego kompleksu. Już 22 kwietnia br. jego goście będą mieli okazję spróbować tradycyjnej libańskiej kuchni w nowo otwartej restauracji Amar Beirut.

Reklama

Lokal, którego nazwa tłumaczona jest jako "Księżyc Bejrutu", ma być jednak czymś więcej niż tylko restauracją. Na klientów czekać będą bowiem także prawdziwie bliskowschodnie doświadczenia – zaczynając od jedynej w swoim rodzaju podróży kulinarnej, przez tradycyjne dźwięki muzyki na żywo, po nocną rozrywkę w nowoczesnym wydaniu.

Twórcami konceptu są Anas Adi z Syrii oraz Libańczycy: Pierre Abi Nader i  Wissam El Haber. Wszyscy trzej swoje kulinarne doświadczenia zbierali na całym świecie i ponad 30 latach podróży osiedli w sercu Warszawy.

– Zdecydowaliśmy się na otwarcie naszego lokalu w Fabryce Norblina, ponieważ nie ma miejsca, które mogłoby lepiej korespondować z wizerunkiem naszej marki. To postindustrialna architektura z bogatą historią w tle, która dziś pisze swój kolejny rozdział. My również pragniemy historię serwować w nowoczesnym wydaniu i jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że możemy robić to w największej strefie gastronomicznej w Polsce – mówił w oświadczeniu prasowym Wissam El Haber.

Amar Beirut - wystrój wnętrza i menu

Wnętrze Amar Beirut, fot. mat. prasowe Wnętrze Amar Beirut, fot. mat. prasowe

Amar Beirut zajmie łącznie trzy kondygnacje budynku Fabryki Norblina, w którym znajduje się ogromny akumulator hydrauliczny – jeden najcenniejszych eksponatów Muzeum Fabryki Norblina i zaledwie jedna z czterech tego typu maszyn pozostałych na świecie. Projekt wnętrza lokalu został stworzony tak, by podkreślić historyczną przestrzeń pofabrycznych terenów: użyto w nim m.in. miedzi, która w połączeniu z odrobiną koloru i artystycznych akcentów stworzy bliskowschodni klimat.

Na parterze restauracji oprócz lobby i otwartej kuchni znajdzie się także scena przeznaczona dla występujących artystów. Będzie można ich oglądać również z antresoli, a na każdym poziomie pojawią się także bary, w których serwowane będą drinki inspirowane Bliskim Wschodem. 

Taras restauracji Amar Beirut, fot. mat. prasowe Taras restauracji Amar Beirut, fot. mat. prasowe

Za menu restauracji Amar Beirut odpowiedzialny jest Pierre Abi Nader. Libański szef kuchni specjalizuje się w śródziemnomorskiej kuchni fusion, która będzie czekać również na gości jego warszawskiego lokalu. W autorskiej karcie znajdą się m.in. libańskie sałatki, przystawki, owoce morza, ale także mięsne dania i wypieki z pieca węglowego. Nie zabraknie też libańskich falafeli i tradycyjnych tabboule z hummusem.

Amar Beirut będzie także kolejnym miejscem w Fabryce Norblina, w którym codziennie rozbrzmiewać będzie muzyka na żywo. Ponieważ właściciele pragną przybliżyć gościom swoje dziedzictwo, powstanie tu również Ściana Kultury, na której swoje miejsce znajdą prace libańskich artystów.