Najpiękniejsze greckie wyspy bez Santorini i Mykonos

Starożytne ruiny, zalane słońcem wybrzeża i odbijające światło morskie fale– greckie wyspy naprawdę mają niesamowity klimat. Niestety coraz częściej słyszy się o  tłumach turystów, którzy zalewają wzdłuż i wszerz Santorini czy Mykonos – czy istnieje sposób, by to ominąć?

Reklama

Istnieje i jest bardzo prosty. Wystarczy ukierunkować się na mniej znane wyspy Grecji, które są równie piękne jak te najpopularniejsze, a dodatkowo gwarantują możliwość poznania tamtejszej kultury „od środka”.

Oto ranking 7 mniej znanych greckich wysp, w których zakochacie się od pierwszego wejrzenia!

Greckie wyspy bez tłumów: Hydra

Hydra znajduje się ok. dwie godziny rejsem od Aten. Uważa się ją za jedną z najbardziej natchnionych wysp, ponieważ znajduje się na niej Akademia Sztuk Pięknych – aż trudno się oprzeć perspektywie wzięcia udziału w wystawie sztuki współczesnej, którą udostępnia się turystom każdego lata.

Hydra jest także domem dla wielu niesamowitych historii, które stały się poniekąd lokalną mitologią. Co ciekawe, nie posiada nazw ulic, a samochody, rowery czy samoloty są na wyspie zakazane. Można więc spędzić tam czas dokładnie tak, jak spędzali go ludzie przeszłości – bez żadnych rozpraszaczy.

Greckie wyspy bez tłumów: Folegandros

Folegandros to jedna z najbardziej sielskich wysp w Grecji. Posłuchamy na niej lokalnych plotek, posmakujemy najlepszych greckich specjałów, a następnie wyruszmy pieszo na zwiedzanie wyspy, rozpoczynając naszą wędrówkę od zygzakowatych schodów kościoła Panagia.

Możemy także zaplanować beztroski wieczór na plaży, rejs na pobliskie wysepki czy lekcję sportów wodnych. Jednym słowem - to idealne miejsce dla spragnionych spokojnego wypoczynku. 

Greckie wyspy bez tłumów: Skiathos

Choć wyspa Skiathos może brzmieć obco, oglądaliśmy ją za każdym razem, kiedy w telewizji leciał film „Mamma Mia!” - to właśnie na niej kręcono sceny do najbardziej rozśpiewanego filmu ostatnich lat!

Skiathos słynie także z bardzo luksusowego hotelu Skiathos Palace Hotel oraz niesamowicie bujnej roślinności, która otacza krystaliczne wybrzeża Morza Egejskiego. Jeśli więc jesteście fanami kolorowych krajobrazów, z pewnością poczujecie się tam jak w raju!

Greckie wyspy bez tłumów: Naxos

Jedną z wysp położonych najbliżej Santorini jest Naxos. Ze względu na płytkie wody, wspaniałe powolne fale i prawie idealne warunki wiatrowe, wyspa stała się jednym z najlepszych miejsc w całej Europie do spróbowania swoich sił w windsurfingu.

Co ciekawe, Naxos składa się z 41 wiosek, a każda charakteryzuje się zupełnie inną kulturą. Będąc tam, koniecznie odwiedźcie Portara, marmurowe drzwi, które są owiane pewną tajemnicą – aktualnie prowadzą „donikąd”, ale kiedyś były centralnym punktem świątyni Apolla.

 

Greckie wyspy bez tłumów: Syros

Syros to jedna z najmniej znanych greckich wysp - choć trudno powiedzieć dlaczego. Jest na niej tyle pięknych plaż, że nawet nie wiemy, od której zacząć! A najlepsze jest to, że nigdy nie są tak zatłoczone jak te na sąsiednich wyspach.

Z pewnością jednak na przód wysuwa się plaża zwana Galissas i jej słynna zatoka otoczona wzgórzami i skałami. To bardzo intymne, odosobnione miejsce, dzięki któremu możemy poczuć się tak, jakbyśmy mieli malutki kawałek raju tylko dla siebie. Do tego dochodzi turkusowa krystalicznie czysta woda i relaksujące odgłosy natury – poezja!

Przed wiekami Syros była ważnym centrum handlowym i produkcyjnym. Skutki tego dostrzeżemy przede wszystkim w neoklasycystycznej architekturze wyspy. Mowa tu chociażby o Teatrze Miejskim Apollo i Agios Nicolas, który został stworzony jako replika słynnej La Scala di Milano. 

Greckie wyspy bez tłumów: Karpathos

Niesamowita przejrzystość wody i skaliste brzegi Morza Egejskiego sprawiają, że Karpathos wydaje się najlepszym miejscem dla miłośników nurkowania.

Sama wyspa jest jednak na tyle skromna, że posiada tylko jedno centrum nurkowe. 

Co ciekawe, na wyspie – a konkretnie we wsi Mentes – znajdziemy także słynne białe domki typowe dla Santorini. Najpiękniejsze widoki możemy jednak podziwiać z położonego na wzgórzu kościoła Kimisis Tis Theotokou.Greckie wyspy bez tłumów: Egina

Egina to wyspa położona nieopodal Aten i jest doskonałym kompromisem pomiędzy wakacjami spędzonymi na zwiedzaniu a wakacjami spędzonymi na totalnym odpoczywaniu. 

Znajdziemy tam zarówno niesamowite zabytki kultury, jak i relaksujące plaże otoczone klimatycznymi knajpkami, w których skosztujemy świeżych owoców morza czy greckich pistacji.