Według badania Forbes Advisora to Szwajcaria jest najbezpieczniejszym kierunkiem urlopowym w tym roku. Na przeciwległym krańcu rankingu znajduje się natomiast Wielka Brytania. Polska niestety również nie poradziła sobie najlepiej w tym zestawieniu i zajęła szóste miejsce od końca.

Reklama

Serwis Forbes Advisor, opracowując swoją listę, wziął pod uwagę takie czynniki jak czystość wód kąpielowych, sprawność systemu opieki zdrowotnej, odsetek kradzieży na 100 tys. mieszkańców oraz liczbę zabójstw na milion osób. Następnie każdy kraj na podstawie powyższych kryteriów otrzymał ostateczną notę „Indeksu Bezpieczeństwa” przyznawaną w skali od 1 do 100 punktów.

– Bezpieczeństwo może być jednym z decydujących czynników, gdy ludzie zastanawiają się, gdzie spędzić wakacje, a nasze dane pokazują, że Europa jest bardzo zróżnicowana pod kątem takich czynników jak jakość wód w kąpieliskach czy poziom kradzieży – powiedział rzecznik Forbes Advisor w informacji prasowej.

Wakacje 2022: najbezpieczniejsze kraje Europy

Forbes Advisor, ranking najbezpieczniejszych krajów, fot. Forbes Advisor Forbes Advisor, ranking najbezpieczniejszych krajów, fot. Forbes Advisor

Jak wspomnieliśmy wyżej, na czele rankingu najbezpieczniejszych destynacji wakacyjnych znalazła się Szwajcaria z łączną notą 88,3 punktów na 100. Pierwszą piątkę zamykają natomiast Słowenia, Portugalia, Austria i Niemcy, które jako jedyne poza Szwajcarią otrzymały noty powyżej 80 punktów.

Wszystkie kraje z pierwszej piątki wiodą prym w obszarze jakości opieki zdrowotnej, są także w czołówce pod kątem najmniejszej liczby zabójstw na milion. Wszystkie mogą poszczycić się również relatywnie niskim poziomem zanieczyszczenia powietrza i wysokim wskaźnikiem czystości wód.

Liderami w tych dwóch ostatnich kategoriach są jednak odpowiednio Finlandia oraz Cypr, choć kraje te znalazły się poza pierwszą dziesiątką ogólnego rankingu. Cypr jest dwunasty, z kolei Finlandia – piętnasta. Poza tym wysoko w zestawieniu znajdują się też Hiszpania, Włochy i Grecja – jedne z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.

Wakacje 2022: najmniej bezpieczne kraje Europy

Na przeciwległym krańcu rankingu znajduje się natomiast Wielka Brytania z łącznym wynikiem 41,2 punktów. Jest to wyraźnie najgorsza nota w zestawieniu, jako że żaden inny kraj nie uzyskał mniej niż 54,1 punktu. Najgorszą piątkę uzupełniają z kolei Albania, Estonia, Rumunia oraz Bułgaria; Polska znalazła się na szóstym miejscu od końca z wynikiem 64,6 punktu.

Nasz kraj ma prawie najgorszą służbę zdrowia oraz bardzo wysoki wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Ma też jeden z najmniejszych odsetków wód o najwyższej klasie czystości (jedynie 66 proc.) i jest w czołówce pod względem najgorszych kąpielisk.

Z drugiej strony Polska jest w pierwszej piątce pod kątem niewielkiej liczby zabójstw na milion oraz ma drugi najniższy wskaźnik kradzieży na 100 tys. mieszkańców. W tej kategorii ustępuje jedynie Cyprowi.

Najgorzej w tych dwóch obszarach wypadły natomiast Litwa z wynikiem 35,6 zabójstw na milion mieszkańców oraz Wielka Brytania z wynikiem prawie 5,6 tys. kradzieży na 100 tys. osób.