Wakacje 2022: trendy podróżnicze wśród Polaków

Najnowszy raport przygotowany przez analityków wyszukiwarki lotów Kiwi.com wziął pod lupę najpopularniejsze kierunki urlopowe oraz tegoroczne podróżnicze trendy panujące wśród Polaków podczas wakacji 2022 r.

Reklama

Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się trend podróży „gdziekolwiek”. Opcja ta w wielu wyszukiwarkach lotów pokazuje najkorzystniejsze oferty w niesprecyzowane miejsce w dowolnym terminie, dzięki czemu bilet lotniczy dostępny jest w najatrakcyjniejszej cenie.

Polacy stawiają na spontaniczność, elastyczność i wolność wyboru – czytamy w komunikacie prasowym Kiwi.com.

Dodatkowo wzrosło zainteresowanie tzw. podróżami „multicity”, czyli zwiedzaniem wielu miast podczas jednego wypadu. Opcja ta pozwala zarezerwować wycieczkę z kilkoma międzylądowaniami na czas powyżej 24 godzin, co umożliwia zwiedzenie każdego miasta, do którego się przybywa.

Jak podaje Kiwi.com, w tym roku z tej opcji skorzystało cztery razy więcej podróżnych niż w roku poprzednim.

Wakacje 2022: dokąd najchętniej latali Polacy

W 2022 r. roku najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi wybieranymi przez Polaków były Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja oraz Norwegia. Do najbardziej uczęszczanych tras należą z kolei loty Warszawa-Paryż, Warszawa-Mediolan oraz Warszawa-Barcelona. Z Krakowa pasażerowie najczęściej latali natomiast do Londynu.

W gronie najpopularniejszych portów lotniczych znalazły się z kolei rzymskie lotnisko Leonardo da Vinci–Fiumicino, londyńskie Luton, Stockholm Skavsta, Milan Bergamo oraz Lisbon Portela.

Dodatkowo, w tym roku za bilet lotniczy Polacy płacili średnio 124 euro – o 52 euro mniej niż w 2019 roku. Średni koszt podróży na krótkich trasach w zasięgu Europy wyniósł z kolei 83 euro w porównaniu z 90 euro w 2019 r.

Ponad 30 proc. użytkowników Kiwi.com dokonało też swoich rezerwacji z wyprzedzeniem od 3 tygodni do 2 miesięcy – ten trend utrzymuje się na przestrzeni ostatnich lat.