Zatoka Perska: Wyjątkowe odkrycie archeologów

Do wyjątkowego odkrycia doszło w ostatnich dniach w Zatoce Perskiej, o czym poinformowali pracujący tam archeolodzy. Na wyspie Siniyah w regionie Umm al-Kajwajn naukowcy odkopali najprawdopodobniej najstarsze miasto perłowe

Reklama

Badacze oceniają, że ich znalezisko należy do „największych ocalałych zurbanizowanych osad, jakie kiedykolwiek odkryto” na terenach dzisiejszych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Według wstępnych szacunków uważa się, że było zamieszkane przez tysiące osób, z których wielu żyło z przemysłu perłowego.

Najstarsze perłowe miasto świata

W domach odnaleziono perły i ciężarki do nurkowania, których używali wolni nurkowie do szybkiego zanurzania się, opierając się wyłącznie na wstrzymanym oddechu.

Domy w odkrytym mieście zostały zbudowane z lokalnych skał plażowych i materiałów z otaczającego środowiska, a dachy wykonane były z pni palmowych.

Według Departamentu Turystyki i Archeologii Umm al-Kajwajn, to historyczne miasto zajmowało powierzchnię 12 hektarów i funkcjonowało od końca VI do połowy VIII wieku, poprzedzając cywilizację islamską. W tekstach historycznych co prawda wspominano o starszych miastach perłowych, ale jest to pierwszy raz, gdy zostało ono odkryte fizycznie.

W Zatoce Perskiej odkryto najstarsze miasto perłowe / fot. Umm al-Quwain Department of Tourism and Archeology W Zatoce Perskiej odkryto najstarsze miasto perłowe / fot. Umm al-Quwain Department of Tourism and Archeology

 

W rozmowie z CNN Timothy Power, profesor archeologii na Uniwersytecie Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyznał, że odnaleziona miejscowość jest duchowym przodkiem miast takich jak Dubaj. Dodał też, na czym jeszcze polega wyjątkowość tego odkrycia. 

- To jest inny rodzaj osadnictwa, to jest właściwe miasto, które było gęsto zaludnione i zabudowane różnymi rodzajami mieszkań. Obejmowało też różne grupy społeczno-ekonomiczne.

- Istotna jest tutaj trwałość. Ludzie mieszkali tam przez cały rok - dodał naukowiec.

Naukowiec przyznał także, że ludność odkrytego miasta była najprawdopodobniej chrześcijańska, ponieważ w pobliżu znajdował się starożytny chrześcijański klasztor, który odkryto zaledwie w zeszłym roku.

Połów pereł jest częścią dziedzictwa tego regionu

Według Departamentu Turystyki Umm al-Kajwajn praktyka połowu pereł, polegająca na wydobywaniu przez nurków pereł z ostryg lub małży znalezionych w morzach i jeziorach, jest częścią dziedzictwa regionu od ponad 7000 lat.

Profesor Timothy Power powiedział, że w szczytowych okresach w rynek perłowy zaangażowana ogromna liczba ludzi. Dodał, że w sąsiednim Abu Zabi w XIX wieku prawie dwie trzecie męskiej populacji zajmowało się poławianiem pereł.