Gdzie jest bezpiecznie w Europie? Ranking 

W ankiecie przeprowadzonej w połowie listopada 2021 r. dla serwisu Numbeo zapytano dokładnie 109 970 osób mieszkających w 6 543 miastach na całym świecie m.in. o to, czy czują się bezpiecznie na ulicach swoich miast za dnia i po zmroku, ale także jak bardzo martwią się, że zostaną napadnięci fizycznie lub werbalnie przez obcych.

Reklama

Ankietowani mieli także ocenić, jak wysokie są ich zdaniem wskaźniki przestępczości w ich kraju oraz jak duża jest szansa, że ich auto zostanie ukradzione z ulicy. Na tej podstawie przygotowano mapy, które obrazują to, jak komfortowo mieszkańcy różnych krajów na różnych kontynentach czują się na ulicach po zmroku.

Warto jednak pamiętać, że wspomniane wskaźniki mogą dawać nieco wypaczony obraz rzeczywistości w krajach, w których przestępstwa są niedostatecznie zgłaszane lub ludzie stracili wiarę w organy ścigania i nie zgłaszają ich w ogóle. Z drugiej strony oprócz przestępczości na poczucie bezpieczeństwa mogą wpływać także czynniki takie jak np. obecność niebezpiecznych zwierząt w okolicy czy zła architektura miast, które sprawiają, że ​​mieszkańcy czują się mniej bezpiecznie.

Zebrane dane nie oddają więc rzeczywistości w pełni, ale z pewnością dobrze obrazują poziom komfortu życia codziennego mieszkańców danego kraju. Oto jak w skali od 0 do 100 oceniany jest on w Europie.

 

Najbezpieczniejsze kraje Europy. Słowenia na czele. Polska w środku stawki

Jak bezpiecznie ludzie czują się na ulicach po zmroku/fot. Landgeist Jak bezpiecznie ludzie czują się na ulicach po zmroku/fot. Landgeist

Jeśli chodzi o Europę, to mieszkańcy Słowenii, Chorwacji i Szwajcarii czują się po zmroku najbezpieczniej. Kraje te zdobyły odpowiednio 78,4, 77,4 oraz 74,2 punkty w stustopniowej skali. Zatem zestawienie to wygrywa Słowenia, która - zdaniem ankietowanych - jest najbezpieczniejszym krajem Europy. 

Na przeciwległym krańcu rankingu znajdują się z kolei Białoruś, Francja i Mołdawia – żaden z tych krajów nie przekroczył 41,3 punktów, przy czym Białoruś zdobyła ledwie 32,3 punktu. Zatrważająco nisko na tle reszty Europy, jako że żadne inne państwo nie spadło poniżej 40 punktów.

Polska z 57,4 punktami znalazła się niemal idealnie w środku stawki. Za nami uplasowały się choćby Niemcy, Rosja, Włochy, Szwecja, Ukraina czy Wielka Brytania. Nad wyraz dobrze w rankingu wypadły natomiast Czechy – to jeden z czterech krajów poza Słowenią, Chorwacją i Szwajcarią, który łącznie uzyskał ponad 70 punktów.