W tym kraju ludzie czują się najbardziej bezpiecznie po zmroku. Niestety, to nie Polska

Czy czujesz się bezpiecznie w swoim kraju, szczególnie po zmroku? To pytanie zadano ponad 100 tys. osób na świecie. Tak powstała lista najbardziej bezpiecznych miejsc świata. Co prawda, poczucie bezpieczeństwa przechodniów po zmroku niekoniecznie mówi coś o rzeczywistych wskaźnikach przestępczości w danym kraju, ale bardzo dobrze pokazuje, jak komfortowo ludzie się tam czują. Jakie państwo wygrywa w rankingu i na którym miejscu znalazła się Polska?
Gdzie jest bezpiecznie w Europie? Ranking
W ankiecie przeprowadzonej w połowie listopada 2021 r. dla serwisu Numbeo zapytano dokładnie 109 970 osób mieszkających w 6 543 miastach na całym świecie m.in. o to, czy czują się bezpiecznie na ulicach swoich miast za dnia i po zmroku, ale także jak bardzo martwią się, że zostaną napadnięci fizycznie lub werbalnie przez obcych.
Ankietowani mieli także ocenić, jak wysokie są ich zdaniem wskaźniki przestępczości w ich kraju oraz jak duża jest szansa, że ich auto zostanie ukradzione z ulicy. Na tej podstawie przygotowano mapy, które obrazują to, jak komfortowo mieszkańcy różnych krajów na różnych kontynentach czują się na ulicach po zmroku.
Warto jednak pamiętać, że wspomniane wskaźniki mogą dawać nieco wypaczony obraz rzeczywistości w krajach, w których przestępstwa są niedostatecznie zgłaszane lub ludzie stracili wiarę w organy ścigania i nie zgłaszają ich w ogóle. Z drugiej strony oprócz przestępczości na poczucie bezpieczeństwa mogą wpływać także czynniki takie jak np. obecność niebezpiecznych zwierząt w okolicy czy zła architektura miast, które sprawiają, że mieszkańcy czują się mniej bezpiecznie.
Zebrane dane nie oddają więc rzeczywistości w pełni, ale z pewnością dobrze obrazują poziom komfortu życia codziennego mieszkańców danego kraju. Oto jak w skali od 0 do 100 oceniany jest on w Europie.
Najbezpieczniejsze kraje Europy. Słowenia na czele. Polska w środku stawki

Jeśli chodzi o Europę, to mieszkańcy Słowenii, Chorwacji i Szwajcarii czują się po zmroku najbezpieczniej. Kraje te zdobyły odpowiednio 78,4, 77,4 oraz 74,2 punkty w stustopniowej skali. Zatem zestawienie to wygrywa Słowenia, która - zdaniem ankietowanych - jest najbezpieczniejszym krajem Europy.
Na przeciwległym krańcu rankingu znajdują się z kolei Białoruś, Francja i Mołdawia – żaden z tych krajów nie przekroczył 41,3 punktów, przy czym Białoruś zdobyła ledwie 32,3 punktu. Zatrważająco nisko na tle reszty Europy, jako że żadne inne państwo nie spadło poniżej 40 punktów.
Polska z 57,4 punktami znalazła się niemal idealnie w środku stawki. Za nami uplasowały się choćby Niemcy, Rosja, Włochy, Szwecja, Ukraina czy Wielka Brytania. Nad wyraz dobrze w rankingu wypadły natomiast Czechy – to jeden z czterech krajów poza Słowenią, Chorwacją i Szwajcarią, który łącznie uzyskał ponad 70 punktów.
Popularne
- 1 „Gorączka złota” na Grenlandii. Dlaczego Bill Gates i Jeff Bezos finansują podbój wyspy?
- 2 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 3 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 4 Deszczówka nie jest zdatna do picia - alarmują eksperci. "Wieczne chemikalia" przekraczają dopuszczalne normy
- 5 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Miejsca z duszą: Hotel Altus Palace w dawnym pałacu Leipzigerów w centrum Wrocławia

RUMUNIA: Archeolodzy przypadkowo odkryli prehistoryczny grób. "Ten skarb to ewenement w Europie Środkowo-Wschodniej"

WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim

Ile lat może żyć człowiek? Nowe badania mówią o "punkcie stycznym starości"
