Wiedeń najlepszym miastem do życia - Global Liveability Index EIU 2023 

Economist Intelligence Unit (EIU) co roku przygotowuje zestawienie najbardziej przyjaznych miast do życia na świecie. W sumie sprawdzono 173 miast, na szczycie kolejny raz uplasował się... Wiedeń.

Reklama

Wyselekcjonowane miasta sprawdzano pod kątem wielu czynników. Wśród nich były badane poziomy opieki zdrowotnej, edukacji, stabilności, infrastruktury i środowiska.

Wiedeń utrzymał pierwsze miejsce w Global Liveability Index EIU, zdobywając uznanie za niezawodną infrastrukturę, wyróżniającą się kulturę i rozrywkę oraz nienaganną edukację i usługi zdrowotne. Tuż za nim znalazła się Kopenhaga.

Kopenhaga drugim najlepszym miastem do życia na świecie / Unsplash Kopenhaga drugim najlepszym miastem do życia na świecie / Unsplash

Ranking zaliczył również spektakularne powroty. Na szczyt rankingu wróciły dwa australijskie miasta – Melbourne i Sydney. W poprzednim rankingu pierwsze zajęło dziesiątą pozycję, a drugie wypadło z TOP 10.

 

Jak się okazuje, Kanada może poszczycić się trzema miastami w pierwszej dziesiątce. Są to: Calgary (7. miejsce), Vancouver (5. miejsce) i Toronto (9. miejsce).

Również Szwajcaria zaliczyła dwie pozycje z pierwszej dziesiątki, przy czym Zurych zajął szóste miejsce, a Genewa remisuje z Calgary na siódmym miejscu.

Osaka utrzymała dziesiątą pozycję sprzed roku. Głównymi powodami było wycofanie ograniczeń związanych z Covid, a także niewielki wzrost w ocenach kultury i środowiska.

Londyn i Sztokholm już nie są tak przyjazne do życia, jakby się wydawało? 

Miasta europejskie dumnie broniły swoich pozycji, ale nie ze wszystkimi tak było. To właśnie ze „Starego Świata” odnotowały również największe spadki.

Londyn odnotował największy spadek w rankingu / Unsplash Londyn odnotował największy spadek w rankingu / Unsplash

Stolica Wielkiej Brytanii - Londyn i stolica Szwecji - Sztokholm spadły w rankingu, przy czym pierwsza z nich spadła o 12 miejsc na 46. miejsce, a druga o 22 miejsca na 43. pozycję. Z kolei Edynburg spadł z miejsca 35. na 58.

Średni wynik indeksu w 172 miastach (pomijając Kijów na Ukrainie) osiągnął obecnie 76,2 na 100, co jest najwyższym wynikiem od 15 lat.

 

W raporcie zauważono, że spośród wszystkich wytycznych, najbardziej poprawiły się wyniki w zakresie opieki zdrowotnej, wyższe są też wyniki w edukacji, kulturze i rozrywce oraz infrastrukturze. Spośród wszystkich indeksów, jedynie stabilność odnotowała spadek.

Honolulu, największe miasto Hawajów, zajęło najwyższe miejsce w USA, zajmując 25. miejsce. Jednak inne amerykańskie miasta, jak San Diego, które uplasowały się na 61. miejscu na liście, oraz Los Angeles, 57., spadły o 17 miejsc.

 

Na samym dole rankingu znalazły się miasta, które nękane są niepokojami społecznymi lub w których panują konflikty zbrojne: algierski Algier, libijski Trypolis i syryjski Damaszek zostały uznane za trzy najmniej nadające się do życia miasta na świecie.

Kijów jednym z najmniej przyjaznych miast do życia na świecie / Unsplash Kijów jednym z najmniej przyjaznych miast do życia na świecie / Unsplash

W zeszłorocznym zestawieniu ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę zabrakło tego drugiego miasta. Kijów jest obecnie zaliczany do dziesięciu najmniej nadających się do życia miast na świecie.

Najlepsze miasta do życia 2023 - lista: 

1. Wiedeń, Austria

2. Kopenhaga, Dania

3. Melbourne, Australia

4. Sydney, Australia

5. Vancouver, Kanada

6. Zurych, Szwajcaria

7. Calgary, Kanada

7. Genewa, Szwajcaria

9. Toronto, Kanada

10. Osaka, Japonia