Porto - zabytkowe i urokliwe miasto w Portugalii

Porto jest drugim co do wielkości miastem w Portugalii. Miliony turystów przyjeżdżają tutaj zwabieni zabytkową zabudową, urokliwymi uliczkami i ścianami pokrytymi azulejos, czyli mozaikami z małych ceramicznych płytek. O wartości historycznej tego miasta świadczy też fakt, że pozostałości XIV-wiecznych murów miejskich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Odwiedzając Porto, można jednak się przekonać, że to miasto kryje w sobie nie tylko wiele zabytkowych budowli, ale też mnóstwo przykładów dobrej, nowoczesnej architektury, jak Porto Leixões czy Dom Muzyki (Casa da Música). Niedługo do tej listy może dołączyć kolejny modernistyczny obiekt. 

"570 Bridge Porto" - futurystyczny most w zabytkowym Porto

Architekci ze znanego szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron przygotowali projekt nowego mostu, który miałby zostać wybudowany w Porto.  

Długi na 570 metrów (stąd jego nazwa) most miałby łączyć Porto z Villa Nova de Gaia i znajdować się między dwoma znanymi mostami: Arrábida i Ludwika I.

"570 Bridge Porto" na pewno wyróżniałby się wyglądem na tle swoich sąsiadów. Jak można przeczytać na stronie Herzog & de Meuron, ten abstrakcyjny obiekt ma przecinać niebo nad Porto i jednocześnie odbijać w sobie miasto i rzekę. 

 

Czarne ciężkie podpory będą kontrastować z metaliczną powierzchnią, którą będzie pokryta pozostała część mostu i w której odbijać się będzie niebo, woda i tętniące życiem miasto. W zależności od pory dnia i pogody obiekt będzie zatem zmieniał swój charakter.

Nowy most w Porto - tętniące życiem miejscem spotkań

Architekci tak stworzyli ten projekt, aby służył nie tylko jako droga z jednego brzegu na drugi, lecz także był miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu. Po stronie Porto na wysokości Via Panorâmica zaplanowany jest taras widokowy, z którego będzie można podziwiać ocean i zabytkowe centrum miasta. Pod metalicznym dachem będzie przystanek tramwajowy i niewielki teren zieleni.

Nowy most w Porto ma odbijać niebo, rzekę i miasto / fot. Bruno de Almeida Martins / Herzog & de Meuron / materiały prasowe Nowy most w Porto ma odbijać niebo, rzekę i miasto / fot. Bruno de Almeida Martins / Herzog & de Meuron / materiały prasowe

To jednak nie koniec atrakcji, które przewidzieli architekci. Obok tarasu ma znajdować się hala, w której można będzie organizować różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, pikniki i letnie kino.

Urozmaicenia przewidziane są także po stronie Villa Nova de Gaia. Tuż nad lasem eukaliptusowym znajdzie się kaskadowy taras widokowy, z którego będzie można obserwować Porto. Taras ma służyć także jako miejsce do wszelkich atrakcji kulturalnych, a dodatkowo będzie płynnie łączyć się z pieszymi szlakami wzdłuż rzeki i w głąb parku.

Projekt "570 Bridge Porto" powstał w 2021 roku i został przygotowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Metro de Porto. Na razie nie wiadomo czy i kiedy władze miasta przystąpią do realizacji tego projektu. Jeśli nad rzeką Duero pojawi się nowy i tak wyrazisty most, to z pewnością będzie kolejnym powodem do odwiedzenia Porto.

Herzog & de Meuron - architekci z niekonwencjonalnym podejściem

Herzog & de Meuron to szwajcarskie biuro założone w 1978 roku przez  Jacques’a Herzoga i Pierre’a de Meuron. Ci architekci słyną z  niekonwencjonalnego podejścia do stosowanych w budownictwie materiałów. Są autorami takich projektów, jak muzeum Tate Modern w Londynie, słynny stadion olimpijski w Pekinie zwany "Ptasim Gniazdem", stadion Arena w Monachium, czy budynek Forum Kultur w Barcelonie.