Kraków: Powstaje park im. Wisławy Szymborskiej

Drzewa owocowe, bujne krzewy i kilkanaście tysięcy bylin – już wkrótce Kraków zyska nową oazę zieleni, która – w odróżnieniu od pełnego zgiełku miasta – ma koić, uspokajać i inspirować.

Reklama

Już w lipcu 2023 roku pomiędzy ul. Karmelicką i Dolnych Młynów powstanie niesamowity park, który zyska imię równie niesamowitej artystki – Wisławy Szymborskiej.

Park im. Wisławy Szymborskiej / Gajda Architektura Krajobrazu Park im. Wisławy Szymborskiej / Gajda Architektura Krajobrazu

Sam pomysł zrodził się już w 2019 roku. To właśnie wtedy – w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa – za jego stworzeniem opowiedziało się aż dziewięć tysięcy krakowianek i krakowian

Przestrzeń parku wypełnią drzewa owocowe, które nawiązywać będą do historycznych sadów ojców karmelitów.

Według portalu „Property Desing” na terenie parku pojawi się ok. 125 drzew, 1,5 tysiąca bujnych krzewów, ponad 18 tysięcy bylin oraz ponad 70 tysięcy cebul kwiatów, które będą ubogacać zielony ogród wyspami koloru. Wisienką na torcie w całym projekcie będą elementy wodne. 

 

Park im. Wisławy Szymborskiej – oaza dla miłośników zieleni i literatury

Park im. Wisławy Szymborskiej / ZZM Park im. Wisławy Szymborskiej / ZZM

Pomiędzy elementami krajobrazu pojawią się miejskie przestrzenie relaksu - ławeczki i ścieżki, które pomogą nam w kontemplacji matki natury i wyciszeniu. 

Ciekawe wydaje się również sąsiedztwo krakowskiego parku – z jednej strony Wojewódzka Biblioteka Publiczna, z drugiej - Małopolski Ogród Sztuki. Fakt ten sugeruje, że projekt ma odwzorowywać ideę rajskiej przestrzeni literackiej.

Park im. Wisławy Szymborskiej / Gajda Architektura Krajobrazu Park im. Wisławy Szymborskiej / Gajda Architektura Krajobrazu

Za cały projekt odpowiedzialna jest pracownia Gajda Architektura Krajobrazu. 

Prace nad projektem ruszyły pełną parą już w zeszłym roku, a dawny parking zaczyna nabierać nowego oblicza - wszystko po to, by skończyć tuż przed 2 lipca 2023 roku, czyli setnymi urodzinami Wisławy Szymborskiej.

Park im. Wisławy Szymborskiej / ZZM Park im. Wisławy Szymborskiej / ZZM