W Alpach zaczyna brakować śniegu! Ośrodki narciarskie biją na alarm

Wybierasz się na narty w Alpy? Możesz mieć spory problem, bo z powodu wyjątkowo wysokiej temperatury w górach brakuje śniegu. Alpejskie ośrodki narciarskie starają się ratować sytuację, uzupełniając trasy sztucznym śniegiem, ale wszystko wskazuje na to, że sezon na narty zakończy się szybciej, niż zdążył się zacząć.
Narty 2023: Horror na alpejskich stokach narciarskich
Według szacunków National Geographic aż 40 proc. osób uprawiających narciarstwo każdej zimy odwiedza stoki w Alpach. Kraje takie jak Niemcy, Francja, Austria czy Szwajcaria przez lata budowały w nich swoje zimowe imperium, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku czeka je wielka zagłada.
Przyszłość narciarstwa jest zagrożona – twierdzą właściciele alpejskich ośrodków narciarskich. Zmiany klimatyczne są widoczne w Alpach lepiej niż gdziekolwiek indziej, a potwierdzeniem tego zdaje się być tegoroczna zima. Dlaczego? Ponieważ po raz pierwszy od wieków na stokach zaczyna brakować śniegu!
Alpy: Katastrofa klimatyczna i rekordowe temperatury na stokach
Katastrofa klimatyczna ma dalekosiężne skutki dla wszystkich alpejskich regionów. Zgodnie z szacunkami naukowców, jeśli nic się nie zmieni, do końca wieku Alpy stracą wszystkie swoje lodowce.
Aktualnie temperatura na austriackim stoku Ski Welt wynosi 6 stopni Celsjusza, na francuskim stoku Les Arcs 2 stopnie Celsjusza, natomiast we włoskim Alta Badia 3 stopnie Celsjusza.
W ciągu najbliższego tygodnia we wspomnianych regionach przewidywany jest wzrost temperatury nawet o dwa lub trzy stopnie i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej.
Najbardziej dotknięte zostały przy tym położone na niskich wysokościach kurorty we Francji i w zachodniej Szwajcarii. Odpowiedzialne za tę sytuację są ulewne deszcze i umiarkowane temperatury, które zniszczyły pokrywę śnieżną. W Austrii i we Włoszech sytuacja jest nieco lepsza, choć śniegu wciąż brakuje.
Polecamy
Alpejskie stoki narciarskie reagują na kryzys
Przedstawiciele ośrodków narciarskich w Alpach rozpoczęli organizację spotkań kryzysowych. Wszyscy zadają sobie pytanie: czy kurorty mogą pozostać otwarte?
Większość jednak twierdzi, że „łamiąca serce” sytuacja wprost zmusza je do zamknięcia. Już teraz ponad połowa wszystkich stoków narciarskich we Francji jest zamknięta.
Niektórzy jednak patrzą na sytuację z nieco bardziej optymistycznym nastawieniem. Starają się uratować zimową turystykę, napełniając stoki sztucznym śniegiem, ale w gruncie rzeczy i to nie wydaje się rozwiązaniem problemu.
Polecamy
Sztuczny śnieg na alpejskich stokach
Musimy wiedzieć, że produkcja sztucznego śniegu jest niezwykle kosztowna, i nie jest obojętna środowisku. By wytworzyć sztuczny śnieg, potrzebne są nie tylko ogromne ilości wody oraz energii, ale także niska wilgotność i równie niska temperatura.
- Same prawa fizyki nakładają ograniczenia na wytwarzanie sztucznego śniegu – zauważa cytowana przez National Geographic dr Erika Hiltbrunner z Uniwersytetu w Bazylei.
Zatem w dłuższej perspektywie, nawet gdyby ośrodkom narciarskim udało się utrzymać zdatność użytkowania sztucznego śniegu, narty staną się na tyle kosztowne, że awansują do kategorii sportów dedykowanych jedynie najbogatszym.
Polecamy
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku
- 2 Zielona kometa 2023 właśnie mija Ziemię. Taka okazja trafia się raz na 50 tysięcy lat!
- 3 Najdroższa aukcja WOŚP 2023: Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską pobił kolejny rekord
- 4 Oto nowy najdroższy samochód we wszechświecie! "Motoryzacyjny jednorożec" został sprzedany za prawie 10 mln euro
- 5 Niebezpieczne związki w kosmetykach. Eksperci chcą zbadać 24 substancje, a zaczną od kremów z filtrem UV
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Bill Gates walczy o planetę, podróżując prywatnym samolotem. I nie uważa tego za hipokryzję

Skoda, Audi czy Mini Morris - jakimi markami aut jeżdżą najmądrzejsi kierowcy? Ciekawe wyniki badań

Królowa Śniegu wróciła do Polski. Ta polska wieś hitem internetu. "Zaspy jak za starych dobrych czasów"

Figurki z Kinder Niespodzianki na celowniku kolekcjonerów. Niektóre mogą być warte fortunę!
