Veuve Cliquot i specjalny projekt Cellar in the Sea

Czternaście podwójnych miejscówek czeka na wszystkich tych, którzy mają odpowiednio zasobne portfele i chcieliby spróbować, jak smakuje dwudziestoletni szampan leżakowany przez niemal dekadę na dnie morza. Okazję do tego niezwykłego doświadczenia zapewni już pod koniec czerwca tego roku marka Veuve Cliquot, która w 2014 r. w ramach projektu „Cellar in the Sea” zanurzyła kilkadziesiąt butelek swojego NV Yellow Label i Vintage Rosé z 2004 r. w podwodnej „piwniczce” na dnie Bałtyku w pobliżu Wysp Alandzkich. A teraz zamierza je wyłowić.

Reklama

Inicjatywa inspirowana jest niezwykłym odkryciem, którego dokonano w tym rejonie w 2010 r. Grupa lokalnych nurków wyłowiła wówczas z wraku statku skrzynię ze 168 butelkami szampana z lat 1839-41, spośród których czterdzieści siedem miało etykiety właśnie Veuve Cliquot. Gdy kilka miesięcy później otwarto dziesięć butelek okazało się, że trunek nie tylko przetrwał w doskonałym stanie, ale też że zachował swoją wybitną jakość.

Postarzany szampan Veuve Cliquot z dna Bałtyku / materiały prasowe Postarzany szampan Veuve Cliquot z dna Bałtyku / materiały prasowe

Butelki 20-letniego szampana wyłowione z piwniczki na dnie Morza Bałtyckiego

Na podobne rezultaty marka liczy także w przypadku projektu „Cellar in the Sea”. Zwłaszcza że w tym przypadku szampany zostały zanurzone celowo i w kontrolowanych warunkach. Butelki spoczęły na dnie Bałtyku w specjalnie zaprojektowanej do tego celu metalowej skrzyni na głębokości 40 metrów, gdzie panuje nie tylko stała temperatura w wysokości 4 st. C, ale też stałe ciśnienie porównywalne do tego w butelce oraz nieprzenikniona ciemność. Co istotne, szefowie piwnic Veuve Cliquot przez cały ten czas monitorowali stan trunków, by upewnić się, że nic nie zakłóca procesu starzenia.  

Tegoroczna ekspedycja zaplanowana na 22-25 czerwca będzie więc pierwszą okazją do spróbowania efektów całego przedsięwzięcia. Podróż rozpocznie się od zwiedzania winnic i ogrodów Veuve Clicquot w siedzibie marki w Reims w Szampanii i kolacji w słynnym Hôtel du Marc. Później odbędzie się rejs na miejsce zanurzenia butelek oraz uroczysty tasting w towarzystwie mistrza piwnic Didiera Mariottiego. Zwieńczeniem ekspedycji będzie natomiast spotkanie z nurkami, którzy dokonali odkrycia wraku w 2010 r. 

Rezerwacje na wyprawę Veuve Clicquot "Cellar in the Sea" są już otwarte, a cena podawana jest po wypełnieniu formularza aplikacyjnego. Wyłowione butelki zostaną także przekazane Uniwersytetom w Reims i Bordeaux w celu zbadania właściwości trunku leżakowanego na dnie Bałtyku.