Uzależnienie od smartfonów. Które kraje mają z tym zjawiskiem największy problem?

Uzależnienie od korzystania ze smartfonu wśród młodych dorosłych to na świecie coraz poważniejszy problem. A w tych krajach zjawisko to przybiera najbardziej na sile.
Badacze z Uniwersytetu McGill w Montrealu w Kanadzie przeprowadzili szeroko zakrojoną metaanalizę danych dotyczących użytkowania smartfonów w latach 2014-2020. W badaniu wzięto pod uwagę 34 tys. uczestników z 24 krajów na każdym kontynencie, a wyniki opublikowano w czasopiśmie „Computers in Human Behavior”.
Przeprowadziliśmy metaanalizę problematycznego korzystania ze smartfonów, skupiając się na młodych dorosłych. Problematyczne korzystanie ze smartfonów wzrosło na całym świecie w latach 2014-2020 i spodziewamy się, że ten trend się utrzyma – możemy przeczytać w artykule.
Uzależnienie od smartfonów - gdzie problem jest największy
Największy problem z tym zjawiskiem badacze odnotowali w Chinach, Arabii Saudyjskiej oraz Malezji. Pierwszą piątkę domykają zaś Brazylia i Korea Południowa. Na przeciwległym krańcu stawki znajdują się natomiast kolejno Nigeria, Belgia, Szwajcaria, Francja i Niemcy, które według analizy mają najniższy odsetek osób korzystających ze smartfonów w sposób problematyczny.
Badacze doszli do tych wniosków na podstawie analizy 81 raportów podsumowujących nawyki korzystania z telefonów wśród młodych dorosłych – średni wiek uczestników badania wynosił 28,8 lat. Raporty były oparte na tzw. Smartphone Addiction Scale (SAS) – Skali Uzależnienia od Smartfonów.
SAS jest najczęściej stosowaną miarą uzależnienia od tych urządzeń, która bierze pod uwagę takie czynniki jak zaburzenia życia codziennego, utrata kontroli czy objawy odstawienia związane z nadmiernym korzystaniem ze smartfonów. Naukowcy z Uniwersytetu McGill w oparciu o ten wskaźnik stworzyli następnie ranking krajów z najwyższym odsetkiem uzależnienia mierzonym w skali od 10 do 60.
Chiny – niechlubny zwycięzca rankingu – uzyskały 36,18 punktu, podczas gdy Niemcy – jedynie 18,44. Żaden inny kraj z zestawienia nie otrzymał mniej niż 20 punktów. Polska nie została uwzględniona w rankingu.
Polecamy
Uzależnienie od smartfonów - powody
Badacze podejrzewają, że możliwym wyjaśnieniem tak wyraźnych różnic mogą być odmienne normy społeczne oraz oczekiwania kulturowe dotyczące wagi utrzymywania regularnego kontaktu za pośrednictwem smartfonów.
Kraje, w których korzystanie z tych urządzeń jest najmniej problematyczne – Niemcy i Francja – są „indywidualistyczne i luźne kulturowo”, więc mogą nie podporządkować się takim normom.
Mamy nadzieję, że nasze wyniki pomogą naukowcom i politykom na całym świecie zapobiec skutkom problematycznego korzystania ze smartfonów – podsumowują badacze.
Polecamy
Popularne
- 1 CHIŃSKA HERBATA VINTAGE może być lepszą inwestycją niż whisky czy wino. Rośnie zainteresowanie na rynku
- 2 Tesla usunięta z prestiżowego rankingu. Elon Musk był wściekły
- 3 Huggy Wuggy opanował polskie szkoły. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
- 4 Rosja poważnie myśli o legalizacji bitcoina: "Prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone"
- 5 Mercedes tworzy nową super markę dla kolekcjonerów. MYTHOS tylko dla wybranych
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Ślubna tiara księżnej Diany pojawi się na wystawie po raz pierwszy od 60 lat! Powód może zaskoczyć

Słynny wenecki obraz Moneta sprzedany za niebotyczną sumę. Takie arcydzieło na aukcji zdarza się bardzo rzadko

Ten mercedes to najdroższy samochód świata. Nowy nabywca zapłacił za niego ponad 140 mln dolarów!

Jan-Krzysztof Duda wygrywa elitarny turniej szachowy Superbet Rapid & Blitz Poland
