Podatek od kamperów - co to?

Oficjalnie podatek od zmian konstrukcyjnych w samochodzie innym niż osobowy obowiązuje od 1 lipca 2021 r., ale ze względu na poprawki Senatu i wynikające z tego przesunięcie w przepisach opłata tak naprawdę weszła w życie 1 lipca tego roku.

Reklama

Dotyczy ona osób, które „dokonały w pojeździe samochodowym innym niż samochód osobowy zarejestrowanym na terytorium kraju […] zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy”.

Mówiąc prościej chodzi o każdą przebudowę aut zarejestrowanych jako ciężarowe i ciężarowo-osobowe na auta osobowe.

Według prawa drogowego auto osobowe to takie, którego konstrukcja zezwala na przewóz nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Podatek od kamperów – kto musi go zapłacić i od kiedy?

Wprowadzenie opłaty pierwotnie wymierzone było przede wszystkim w tych, którzy nabywali luksusowe auta osobowe, ale w celu obniżenia kosztów rejestrowali je np. jako autolawety.

Przy okazji dostało się jednak też tym, którzy sprowadzali z zagranicy samochód ciężarowy lub ciężarowo-osobowy i przerabiali go w Polsce na kamper lub inną osobówkę. Obie te praktyki sprawiały, że właściciele byli w stanie omijać akcyzę, która nie obejmuje samochodów ciężarowych.

Tzw. „podatek od kamperów” ukróca więc tę coraz powszechniejszą praktykę i uszczelnia lukę w przepisach akcyzowych poprzez objęcie opłatą samego faktu dokonania przebudowy ciężarówki. Tym bardziej że oszczędność wynikająca z tej luki bywała niekiedy znacząca. Regularna akcyza wynosi 3,1 proc., ale rośnie aż do 18,6 proc. w przypadku pojazdów, których pojemność silnika przekracza 2 000 cm sześciennych.

Dlatego też od 1 lipca 2022 r. roku wszyscy, którzy w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. dokonali zmian konstrukcyjnych pojazdu ciężarowego na osobowy, zobowiązani są do złożenia w Urzędzie Skarbowym uproszczonej deklaracji oraz obliczenia wysokości zaległej akcyzy i jej zapłaty.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, termin składania deklaracji upłynął 15 lipca tego roku, natomiast z fiskusem rozliczyć się można do końca miesiąca.