Plaga w winnicach. Czym jest mucha cętkowana?

Osiem lat po odkryciu much cętkowanych w Pensylwanii, podobny do ćmy owad zdążył rozprzestrzenić się już na dwanaście innych stanów USA. I nie byłoby w tym nic makabrycznego, gdyby nie fakt, że jego głównym hobby jest plądrowanie każdej winnicy, którą spotka na swojej drodze.

Reklama

Technicznie rzecz biorąc, mucha cętkowana nie jest ani ćmą, ani nawet muchą. To po prostu robak, który przeskakuje z rośliny na roślinę i – jak na robaka – wydaje się dosyć duży. Ma ponad 2,5 cm długości i około 5 cm szerokości (z rozłożonymi skrzydłami).

Pochodzi z południowo-wschodniej Azji i podróżuje w stadach, jak szarańcza. Co prawda nie robi krzywdy ani ludziom, ani zwierzętom, ale uszkadza rośliny i drzewa, w tym winorośle - tyle że ich nie je.

 

Mucha cętkowana plądruje winnice

Mucha cętkowana używa swojej trąbki, by dotrzeć do słodkiego soku w środku winorośli, a następnie wypija jej zawartość i pozostawia lepkie odpady - określane jako „rosa miodowa” - które pokrywają roślinę, zakłócając fotosyntezę i przyciągając pleśń.

Co więcej, owad zagraża również drzewom, w tym migdałowcom, jabłoniom, wiśniom, orzechom i sosnom. Według ostatnich obliczeń, do tej pory owad wyrządził szkody o wartości 43 mln dolarów!

To wszystko sprawia, że winiarze we wschodnich Stanach Zjednoczonych nie tylko starają się uratować swoje winorośle, ale także szukać rozwiązania problemu, bo ekspansja muchy cętkowanej wciąż trwa i wszystko wskazuje na to, że do 2027 roku zajmie także tereny Kalifornii.

 

Samochodowa ekspansja much cętkowanych

Stanowe i federalne departamenty rolnictwa USA ostrzegają społeczeństwo, aby zwracało uwagę na muchy cętkowane i ich masy jajeczne, ponieważ to właśnie działalność ludzka wydaje się być główną drogą rozprzestrzeniania się owada. W jaki sposób? 

Mucha jest dość wyjątkowa, ponieważ lubi składać jaja na gładkich powierzchniach samochodów, kamperów, ciężarówek, wagonów kolejowych, a nawet kosiarek i rowerów. Ludzie nieumyślnie przenoszą jaja z zaatakowanych regionów na nowe obszary.

 

Mucha cętkowana – jak walczyć z atakiem?

- Zabij ją! Zmiażdż ją, rozbij ją… po prostu się jej pozbądź — błaga Departament Rolnictwa Pensylwanii na swojej stronie internetowej.

Co prawda zachęcanie do zabijania much cętkowanych to rozwiązanie krótkoterminowe. Tego typu wysiłki mogą jedynie zmniejszyć ich populację, ale nie wyeliminują problemu. Badacze wciąż pracują nad opracowaniem rozwiązań długoterminowych, ale nie jest to łatwe.

- Ludzie są bardzo sfrustrowani gatunkami inwazyjnymi, ale wszystko, co mogą zrobić, pomaga naukowcom kupić czas, który pozwoli nam opracować lepsze rozwiązania – twierdzi w jednym z wywiadów entomolog Julie Urban.