Idealny urlop okiem naukowców

Definicja idealnego urlopu dla każdego z nas będzie brzmieć nieco inaczej. Jedni wolą spędzać wolny czas, wylegując się na plaży z drinkiem w ręku, drudzy spędzą go w ekscytującej podróży, a jeszcze inni w domu z rodziną. Bez względu na nasze urlopowe preferencje kilkudniowa przerwa od pracy powinna być przede wszystkim... błoga i sprawić, że nagromadzony w naszym organizmie stres zniknie. 

Reklama

Jak zrelaksować się podczas urlopu? Zdaniem naukowców wystarczy trzymać się tych 7 prostych zasad.

1. Przygotuj swój umysł na odpoczynek

Pierwszą i podstawową zasadą jest oczywiście odpowiednia organizacja – i wcale nie chodzi tutaj o wcześniejsze spakowanie walizki czy przygotowanie kart pokładowych. Zdaniem naukowców nasz umysł powinien być przygotowany na to, że nadchodzi odpoczynek. Jeśli ominiemy ten krok, ryzyko popadnięcia w tzw. „stres urlopowy” znacznie się zwiększa, a tego przecież chcielibyśmy uniknąć.

- Stopniowe zwalnianie już na tydzień przed urlopem pozwala zminimalizować działanie hormonu stresu. Ponadto aktywność fizyczna na dzień przed wyjazdem zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości w pierwszej fazie urlopu –zauważa dr psychologii Jessica de Bloom w rozmowie z Business Insider.

Co zatem powinniśmy zrobić? Przede wszystkim pamiętajmy, aby przynajmniej na kilka dni przed urlopem pozałatwiać wszystkie najważniejsze sprawy. Nie zostawiajmy obowiązków na ostatnią chwilę i nie przepracowujmy się. To oczyści nasz umysł. Jak wspomniała ekspertka, może warto poćwiczyć kilka dni przed rozpoczęciem wakacji lub wybrać się chociażby na długi spacer? 

2. Odpowiednia liczba dni wolnych

Okazuje się, że urlop urlopowi nierówny. Zdaniem dr Jessicy de Bloom najbardziej optymalną ilością dni wolnych jest co najmniej tydzień. W tym czasie nasz umysł z pewnością zdąży się zregenerować – a może nawet zatęsknić za pracą!

Co ciekawe, badania przeprowadzone przez wspomnianą psycholożkę wraz z Sabine Geurts i Michelem Kompierem wykazały, że najlepsze samopoczucie jesteśmy w stanie osiągnąć właśnie ósmego dnia wakacji.

Póki co jednak kwestia najbardziej sprawdzonej liczby dni urlopowych jest sporna. Niektórzy badacze uważają, że tydzień to stanowczo za mało na to, by przejść z trybu „praca” na tryb „odpoczynek”. Ich zdaniem nasze wakacje powinny trwać przynajmniej dwa tygodnie.3. Nie zapomnij o śnie

Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, że odpowiednia ilość snu to kluczowa kwestia nie tylko dla fizycznego zdrowia organizmu, ale także psychicznego. Nie od dziś wiadomo, że wakacje rządzą się swoimi prawami i często kładziemy się spać nieco później niż zazwyczaj. Mimo wszystko, American Sleep Association zaznacza, że należy przeznaczyć na sen ok. 8 godzin każdego dnia.

Jedna noc spędzona na zabawie do białego rana nie zaszkodzi, ale jeśli każdego dnia naszego urlopu będziemy zarywać noce, odpoczynek może okazać się zupełnie nieefektywny.

 

4. Spędź urlop tak, jak lubisz najbardziej

Czasami nasz urlop staje się prawdziwym koncertem życzeń – a to wypad na basen z dziećmi, a to kilka domowych spraw do załatwienia… Namnożone sprawy i obowiązki domowe czasami pochłaniają nam całe wakacje – choć nie powinno tak być.

Oczywiście, jeśli posiadamy rodzinę, kwestia spędzania urlopu jest w pewnej mierze dostosowana również do jej członków. Mimo to, nie możemy zapominać o tym, by wygospodarować chwilę dla siebie. Zastanówmy się zatem, jak chcielibyśmy spędzić wakacje i co tak naprawdę dałoby nam wytchnienie, a następnie postarajmy się to zrealizować.

5. Przejdź w tryb off-line

Nasze społeczeństwo żyje w morzu informacji – zwykle tych mniej optymistycznych. Odłączenie się od nich na jakiś czas z pewnością wyjdzie nam na dobre, choć początkowo może być trudne.

Neropsychiatra Manfed Spitzer zauważa, że wpadliśmy w stres informacyjny, który pogłębia się wraz z każdą nową wiadomością. W konsekwencji zaczynamy borykać się z problemami emocjonalnymi i poznawczymi, a to z pewnością nie przełoży się na lepszy odpoczynek podczas urlopu.

Co zatem zrobić? Rada psychologów jest prosta. Postarajmy się odłożyć telefon na bok, nawet jeśli kusi nas zrobienie fotki scenerii, którą właśnie oglądamy. Pamiętajmy, że od robienia zdjęć są na przykład nieco zapomniane w dzisiejszych czasach... APARATY FOTOGRAFICZNE!  Skupmy się na „tu i teraz” bez zbędnych rozpraszaczy.

 

6. Skup się na teraźniejszości

I tak płynnie przechodzimy do kolejnej zasady – skup się na „tu i teraz”. Efektywne wakacje powinny opierać się na docenianiu detali. Być może brzmi to nieco banalnie, ale w rzeczywistości jest zbawienne.

Chodzi o to, by nauczyć się doceniać rzeczy, na które nie zwracamy uwagi podczas normalnych dni pracy. Delektujmy się zapachem świeżo zaparzonej kawy, smakiem sezonowych owoców i lekkimi muśnięciami ciepłego wiatru. Poromantyzujmy trochę z naszym życiem, ono jest tego warte!

7. Skup się na końcówce urlopu

Badania przeprowadzone przez profesora Daniela Kahnemana wykazują, że mózg najlepiej zapamiętuje momenty, które wydarzyły się na końcu danego okresu.

Drogą prostej dedukcji można więc stwierdzić, że to właśnie końcówka naszych wakacji powinna zawierać w sobie te najbardziej niezwykłe przygody. Dzięki temu zapamiętamy je na dłuższy czas – a im więcej dobrych wspomnień, tym więcej energii i motywacji już w pracy!