Klasyczny aston martin v8 vantage zagato pochodzi z 1986 r. i jest jednym z najbardziej unikatowych aut, które pojawiły się w prywatnej kolekcji Rowana Atkinsona. Ale to wcale nie aktor uczynił go wyjątkowym – samochód jest jednym z najrzadszych, jakie kiedykolwiek wyprodukował Aston Martin i z pewnością wielu kolekcjonerów z chęcią zobaczyłoby go w swoim garażu.

Reklama

 

Wyścigowy klasyk

Vantage zagato produkowany był jedynie przez pięć lat między rokiem 1986 a 1990, a w tym czasie z taśmy montażowej zjechały zaledwie 52 egzemplarze. Samochód Atkinsona o numerze nadwozia 20013 był natomiast pierwszym ze wszystkich. Aktor nabył go w 1998 r. i niemal od razu poddał takim modyfikacjom, by parametrami pasował do kategorii samochodów biorących udział w wyścigach klubu posiadaczy Astonów Martinów.

Vantage zagato Atkinsona jest jednak tym bardziej wyjątkowy, że jako jedyny z wszystkich egzemplarzy został zmodyfikowany przez Aston Martin Works – oddział marki zajmujący się przeróbkami klasycznych aut.

Wyścigowe modyfikacje, Aston Martin V8 Vantage Zagato/fot. Dylan Miles Wyścigowe modyfikacje, Aston Martin V8 Vantage Zagato/fot. Dylan Miles

Najważniejszą zmianą w stosunku do oryginału jest przebudowany silnik, który zamiast początkowych 430 KM rozwija aktualnie 482 KM. Ponadto auto zostało pozbawione wszystkich zbędnych części zwiększających jego masę – łącznie „odchudzono” je o ćwierć tony. Zamontowano też wyścigowe zawieszenie oraz hamulce i przemalowano na agresywną czerwień, a na drzwiach pojawiły się naklejki z numerem 33, z którym jeździł Atkinson.

Aktor brał udział w wyścigach w swoim astonie do czasu wypadku w 2001 roku. Wtedy to auto przeszło na zasłużoną emeryturę, a w 2016 roku poddano je kolejnym modyfikacjom, które z kolei miały uczynić je bardziej przyjaznym dla zwykłego ruchu drogowego.

Teraz po ponad dwóch dekadach Atkinson ostatecznie rozstaje się ze swoim wyścigowym klasykiem. Auto zostanie najprawdopodobniej wycenione na około 160 tys. dolarów.