Majątek "architekta Putina" przejęty przez policję

Lanfranco Crillo często nazywany jest ulubionym architektem Putina. Projektant miał m.in. stworzyć tzw. „Pałac Putina”, czyli luksusową willę nad Morzem Czarnym łączoną z rosyjskim prezydentem. Teraz Crillo znajduje się najprawdopodobniej w poważnych tarapatach.

Reklama

Włoska policja podatkowa Guardia di Finanza poinformowała w oświadczeniu na początku sierpnia, że zajęła liczne aktywa należące do „znanego profesjonalisty” z Brescii. Reutersowi udało się dotrzeć do dwóch niezależnych informatorów powiązanych ze sprawą, którzy potwierdzili, że tą osobą jest właśnie Crillo.

Potwierdził to również prawnik projektanta Stefano Lojacono, który jednocześnie zaznaczył, że jego klient nie jest winny zarzucanych mu czynów. Według Guardia di Finanza Lanfranco Crillo miał dopuścić się jednak licznych przestępstw podatkowych na terenie Włoch.

Architekt Putina podejrzewany o ukrywanie majątku

Gotówka należąca do Crilla zatrzymana przez policję w Brescii, fot. Guardia di Finanza Gotówka należąca do Crilla zatrzymana przez policję w Brescii, fot. Guardia di Finanza

Zgodnie z oświadczeniem mundurowych architekt nie zadeklarował w oświadczeniu majątkowym wielomilionowych dochodów w latach 2013-2019. Jednocześnie Crillo miał utrzymywać we Włoszech „centrum swoich interesów rodzinnych, emocjonalnych i gospodarczych”, mimo że od 2014 r. mieszka w Rosji. Wtedy też uzyskał obywatelstwo tego kraju.

– Mój klient, który aktualnie przebywa w Moskwie, jest bardzo rozczarowany tym, że zakup kilku prestiżowych nieruchomości i dzieł sztuki we Włoszech oraz utrzymanie jego żony i córki są teraz wykorzystywane jako dowody, że jego przeprowadzka za granicę była oszustwem – stwierdził Lojacono w oświadczeniu.

Wśród zatrzymanych aktywów wymienia się przede wszystkim helikopter, luksusowe nieruchomości, dzieła sztuki, biżuterię oraz gotówkę o łącznej wartości 144 mln dolarów.

Jeśli Cirillo przegra sprawę sądową i przestępstwa finansowe zostaną mu udowodnione, wszystkie jego cenne dzieła sztuki zostaną skonfiskowane przez państwo i ostatecznie powierzone włoskim muzeom.