Wojna w Ukrainie: Rosjanie niszczą ukraińskie dziedzictwo kulturowe 

Ze względu na trwającą wojnę i jej negatywny wpływ na kulturę, Ukraina zwróciła się do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO o przyspieszenie rozpatrywania kandydatury barszczu ukraińskiego do listy niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Właśnie zapadła decyzja.

Reklama

Tradycja przyrządzania barszczu ukraińskiego jest od dawna praktykowana i celebrowana we wszystkich regionach Ukrainy. Można powiedzieć nawet, że potrawa ta jawi się jako pewnego rodzaju odzwierciedlenie konkretnych cech danej lokalności, stając się częścią tkanki ukraińskiego społeczeństwa, dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej.

Mimo to, a może raczej przede wszystkim dlatego, Rosjanie starają się wymazać ukraiński barszcz z pamięci społeczeństwa. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ – Maria Zacharowa – wielokrotnie oskarżała Ukraińców o ksenofobię oraz nacjonalizm, posługując się chociażby przykładem domniemanego zawłaszczenia słowiańskiej tradycji przyrządzania barszczu ukraińskiego.

Barszcz ukraiński na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO

Z tego też powodu 1 lipca 2022 roku barszcz ukraiński został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO wymagającego pilnej ochrony.

- Konflikt zbrojny sprawia, że nasze tradycje kulinarne mogą nie przetrwać. Ludzie nie są w stanie nie tylko gotować czy uprawiać lokalnych warzyw na barszcz, ale także spotykać się, by praktykować tradycję jego przygotowywania, co podważa społeczny i kulturowy dobrostan społeczności – czytamy w oświadczeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ten sposób barszcz ukraiński stał się pewnego rodzaju artefaktem kulturowym, dołączając m.in. do pizzy neapolitańskiej, kimchi, kawy po arabsku oraz polskiego wypieku byśków i nowych latków. Słyszeliście kiedyś o nich? Jeśli nie, warto spróbować! 

 

Polskie wypieki byśków i nowych latek na liście UNESCO 

Kurpiowskie byśki i nowe latka pojawiły się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO w 2020 roku. Tradycja ich wypiekania obecnie trochę zanikła, ale wciąż istnieją rodziny, które przekazują ją z pokolenia na pokolenie.

Byśki i nowe latka to pieczywo obrzędowe, które wypieka się głównie w okresie od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli. Nowe latki mają postać pastuszka otoczonego figurkami zwierząt domowych. Byśki natomiast mają postać zwierząt leśnych.

Dziś byśki i nowe latka możemy zakupić w formach pamiątki na terenach kurpiowskich.