Ukraiński barszcz wpisany na listę UNESCO! Rosjanie z pewnością będą zniesmaczeni...

Barszcz ukraiński właśnie znalazł się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO wymagającego pilnej ochrony. To reakcja na oskarżenia padające z ust Marii Zacharowej wobec domniemanego nacjonalizmu i ksenofobii Ukraińców.
Wojna w Ukrainie: Rosjanie niszczą ukraińskie dziedzictwo kulturowe
Ze względu na trwającą wojnę i jej negatywny wpływ na kulturę, Ukraina zwróciła się do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO o przyspieszenie rozpatrywania kandydatury barszczu ukraińskiego do listy niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Właśnie zapadła decyzja.
Tradycja przyrządzania barszczu ukraińskiego jest od dawna praktykowana i celebrowana we wszystkich regionach Ukrainy. Można powiedzieć nawet, że potrawa ta jawi się jako pewnego rodzaju odzwierciedlenie konkretnych cech danej lokalności, stając się częścią tkanki ukraińskiego społeczeństwa, dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej.
Mimo to, a może raczej przede wszystkim dlatego, Rosjanie starają się wymazać ukraiński barszcz z pamięci społeczeństwa. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ – Maria Zacharowa – wielokrotnie oskarżała Ukraińców o ksenofobię oraz nacjonalizm, posługując się chociażby przykładem domniemanego zawłaszczenia słowiańskiej tradycji przyrządzania barszczu ukraińskiego.
Barszcz ukraiński na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO
Z tego też powodu 1 lipca 2022 roku barszcz ukraiński został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO wymagającego pilnej ochrony.
- Konflikt zbrojny sprawia, że nasze tradycje kulinarne mogą nie przetrwać. Ludzie nie są w stanie nie tylko gotować czy uprawiać lokalnych warzyw na barszcz, ale także spotykać się, by praktykować tradycję jego przygotowywania, co podważa społeczny i kulturowy dobrostan społeczności – czytamy w oświadczeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W ten sposób barszcz ukraiński stał się pewnego rodzaju artefaktem kulturowym, dołączając m.in. do pizzy neapolitańskiej, kimchi, kawy po arabsku oraz polskiego wypieku byśków i nowych latków. Słyszeliście kiedyś o nich? Jeśli nie, warto spróbować!
Polecamy
Polskie wypieki byśków i nowych latek na liście UNESCO
Kurpiowskie byśki i nowe latka pojawiły się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO w 2020 roku. Tradycja ich wypiekania obecnie trochę zanikła, ale wciąż istnieją rodziny, które przekazują ją z pokolenia na pokolenie.
Byśki i nowe latka to pieczywo obrzędowe, które wypieka się głównie w okresie od Bożego Narodzenia do święta Trzech Króli. Nowe latki mają postać pastuszka otoczonego figurkami zwierząt domowych. Byśki natomiast mają postać zwierząt leśnych.
Dziś byśki i nowe latka możemy zakupić w formach pamiątki na terenach kurpiowskich.
Polecamy
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
