Ukraina: Luksusowe Porsche trafiło na front. Używa go dowódca ukraińskiej armii

Car for Ukrainie to oddolna inicjatywa grupy inżynierów i inżynierek, której celem jest pomoc w odparciu rosyjskiej inwazji. Wolontariusze i wolontariuszki zrzeszeni w projekcie zbierają używane auta z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, głównie półciężarówki i SUV-y, a następnie samodzielnie przerabiają je na pojazdy wojskowe, które później trafiają na front jako wsparcie ukraińskich sił zbrojnych.

Reklama

W ten właśnie sposób ukraińską armię zasilił także luksusowy SUV Porsche Cayenne. Auto o szacunkowej wartości 90 tys. euro zostało przekazane na rzecz Car for Ukrainie przez anonimowych darczyńców z Niemiec w marcu tego roku.

– Gdy nasz zespół otrzymał to Porsche, stanęliśmy przed sporym wyzwaniem, by w jak najlepszy sposób wykorzystać ten luksusowy pojazd – mówił w oświadczeniu prasowym Roman Hapaczyło, współzałożyciel Car for Ukraine.

Ostatecznie zdecydowano się na transformację Cayenne w nowoczesny pojazd zwiadowczy. Auto otrzymało m.in. noktowizyjne kamery w razie konieczności poruszania się nocą, a także nadajniki do zdalnego odbioru internetu z sieci Starlink, umożliwiające komunikację w każdych warunkach, oraz pokładowy magazyn z bronią. Jednocześnie poprawiono właściwości jezdne pojazdu tak, by żaden rodzaj nawierzchni nie stanowił dla niego wyzwania.

– Podjęliśmy decyzję o przekazaniu pojazdu dowódcy 24. Brygady Zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych, 26-letniemu żołnierzowi o kryptonimie „Bizon”. „Bizon” walczy od 2014 roku i zyskał szacunek zarówno wyższych dowódców, jak i swoich żołnierzy – czytamy w oświadczeniu Car for Ukraine.

Tym samym Porsche Cayenne dołącza do grupy w sumie 244 pojazdów, które po przeróbkach wolontariuszy i wolontariuszek trafiły na front wojny w Ukrainie. Wśród najpopularniejszych modeli są półciężarówki Toyota Hilux oraz Tundra, a także Mitsubishi L200, Ford Ranger, Nissan Navara, Isuzu D-Max, Mazda B2500 czy Jeep Gladiator. W większości przypadków auta te otrzymują jednak wyłącznie wzmocnienia nadwozia oraz stanowiska dla broni maszynowej oraz przeciwczołgowej.