Ube, czyli fioletowy batat - co to? 

Ube to bulwiaste warzywo, będące od pokoleń podstawą kuchni filipińskiej. Zamiennie nazywane jest fioletowym batatem, którego zresztą przypomina, zarówno kształtem jak i strukturą. Ube - z uwagi na swój intensywny kolor, często błędnie utożsamiane jest z fioletowym ziemniakiem. Od swojego kuzyna jednak różni się smakiem oraz sposobem uprawy.

Reklama

Ube - fioletowy batat -  najmodniejsze warzywo 2023 / Shutterstock Ube - fioletowy batat - najmodniejsze warzywo 2023 / Shutterstock

Ube - właściwości fioletowego batatu

Ube ma słodki, orzechowy smak, przypominający nieco mieszankę wanilii i pistacji. Warzywa te są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Wśród witamin specjalne miejsce zajmuje witamina C. Niemniej jednak, walory smakowe ube sprawiają, że warzywo to jest chętnie wykorzystywane w cukiernictwie. Cóż, nie trzeba przypominać, że prozdrowotne właściwości giną w obliczu cukru i bitej śmietany... 

Gdzie kupić fioletowy batat ube? Nie znajdziesz go na targu

W przeciwieństwie do słodkich ziemniaków, znalezienie ube w markecie lub na targu to prawdziwe wyzwanie. O ile warzywo to jest powszechnie dostępne w całych Filipinach, o tyle w Stanach Zjednoczonych i Europie już nie. Chcąc uniknąć nadmiernych kilometrów między sklepowymi półkami, koniecznie odszukaj azjatycki sklep spożywczy. 

Jeśli natomiast zależy Ci na wykorzystaniu ube jako naturalnego barwnika do koloryzacji dania, kup ube w proszku. To produkt, który jest zdecydowanie łatwiejszy do zdobycia w Polsce i kosztuje około 25-50 zł. 

Proszek ube genialnie zabarwi Twoje dania - ciasta, galaretkę czy lody, a nawet latte, na cudownie lawendowy odcień. 

Ube - fioletowy ziemniak najmodniejszym warzywem na Instagramie / Shutterstock Ube - fioletowy ziemniak najmodniejszym warzywem na Instagramie / Shutterstock

 

Ube - najmodniejszy smak (i kolor) na Instagramie! 

O ile na Filipinach ube traktowany jest jak klasyczny ziemniak, o tyle na Instagramie stał się królem wśród warzyw. Dziś można powiedzieć, że ube osiągnął status trendu żywieniowego. Warzywo to podbija rynek kulinarny w Stanach Zjednoczonych i Europie, wkradając się na karty dań znanych restauracji.

W 2015 roku Manila Social Club - restauracja z Miami, po raz pierwszy zaserwowała swoim klientom „złotego pączka z ube”. Złota posypka w połączeniu z fioletowym nadzieniem wystarczyły, aby wypiek z restauracji trafił wprost na Instagrama, gdzie stał się hitem.

Ube - fioletowy ziemniak najmodniejszym warzywem na Instagramie / Shutterstock Ube - fioletowy ziemniak najmodniejszym warzywem na Instagramie / Shutterstock

Fioletowy ziemniak ube warzywem 2023 roku

Zdaniem ekspertów analizujących trendy kulinarne, 2023 rok będzie rokiem pod znakiem ube. Potwierdzają to autorzy WSGN Food & Drink Influencer Map analizujący aktualnie panujące trendy kulinarne. Popularność ube rośnie równie szybko pośród poważanych restauratorów, jak i instagramowej społeczności i wcale nas to nie dziwi. Jak tu nie kochać ube, który genialnie smakuje i jeszcze lepiej wygląda?!