Twitter omija cenzurę w Rosji. Serwis uruchomił wersję swojej strony w „ciemnej sieci”

Wersja Twittera umieszczona w tzw. dark webie, czyli „ciemnej sieci” jest odpowiedzią na ograniczenia serwisu wprowadzone przez Rosję. Teraz użytkownicy mogą korzystać z platformy za pośrednictwem przeglądarki Tor.
Rosja w ramach uszczelniania propagandowego przepływu informacji w sieci dotyczącego wojny w Ukrainie zablokowała w ostatnich dniach dostęp do Facebooka oraz znacząco ograniczyła możliwość korzystania z Twittera.
Jak podaje agencja Associated Press obie firmy w odpowiedzi na działania Kremla zapowiedziały rozpoczęcie prac nad przywróceniem dostępu do serwisów dla Rosjan, które w przypadku tej drugiej platformy dobiegły właśnie końca. Twitter w ramach omijania cenzury ogłosił stworzenie wersji swojej strony, do której użytkownicy mogą dostać się za pośrednictwem przeglądarki Tor.
Polecamy
Twitter wchodzi do dark webu
This is possibly the most important and long-awaited tweet that I've ever composed.
— Alec Muffett (@AlecMuffett) March 8, 2022
On behalf of @Twitter, I am delighted to announce their new @TorProject onion service, at:https://t.co/Un8u0AEXeE pic.twitter.com/AgEV4ZZt3k
– To prawdopodobnie najważniejszy i najdłużej wyczekiwany tweet, jaki kiedykolwiek napisałem. W imieniu Twittera ogłaszam z największą przyjemnością start nowego projektu w przeglądarce Tor – napisał Alec Muffet, kryptograf, programista i inżynier ds. cyberbezpieczeństwa.
Muffet od lat współpracuje z różnymi firmami, by tworzyć wersje ich stron w dark webowej przeglądarce Tor. Teraz pomógł przenieść się do tzw. „cebuli” Twitterowi. „Cebula” – „onion” – to sufiks, który dodawany jest zamiast „.com” na końcu adresów stron internetowych, do których można dostać się za pośrednictwem Tora.
I chociaż dark web kojarzy się z nielegalnymi witrynami takimi jak nieistniejący już serwis Silk Road, w którym można było kupić m.in. narkotyki, to jednak tzw. „ciemna sieć” jest również używana przez osoby, które w obawie o swoje bezpieczeństwo chcą zachować anonimowość w sieci, a także uzyskać dostęp do witryn ocenzurowanych przez represyjne rządy. W ten sposób Rosjanie wciąż będą mogli czerpać informacje o inwazji na Ukrainę z Twittera, mimo że serwis został oficjalnie zablokowany przez Kreml.
Twitter w ramach walki z rosyjską dezinformacją usunął także z serwisu konta głównych Putinowskich tub propagandowych – telewizji RT oraz serwisu „Sputnik”. Portal oznacza także treści pochodzące z kontrolowanych przez Kreml źródeł i zablokował możliwość umieszczania reklam w serwisie na terenie Ukrainy i Rosji.
Polecamy
Popularne
- 1 Picie tego typu kawy zwiększa ryzyko zawału serca. Naukowcy publikują nowe badania
- 2 Tesla usunięta z prestiżowego rankingu. Elon Musk był wściekły
- 3 CHIŃSKA HERBATA VINTAGE może być lepszą inwestycją niż whisky czy wino. Rośnie zainteresowanie na rynku
- 4 Rosja poważnie myśli o legalizacji bitcoina: "Prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone"
- 5 Huggy Wuggy to nie jest słodka maskotka. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Harry Styles o nagich scenach w filmie "My Policeman": "Czułem się bezbronny"

„Dom rosyjskich zbrodni wojennych”. Światowe Forum Ekonomiczne 2022 w Davos ruszyło bez udziału Rosji

Policja odzyskała zaginione dzieło Tycjana. Wartość obrazu to 7 mln dolarów

Rosyjski biznesmen odkupił od McDonald’s wszystkie lokale w kraju. Zatrudni też wszystkich pracowników sieci
